13 SHE 1 1 Watersnoodmuseum Schouwen-Duiveland F I Ter gelegenheid van 70 jaar Watersnood ramp zijn er het hele jaar door extra bijzondere tentoonstellingen en bijeen komsten in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Van ooggetuigen en gere nommeerde kunstenaars tot deskundi gen en internationale sprekers. Het mu seum, tevens nationaal kenniscentrum en onderdeel van Geopark Schelde Delta dat kandidaat is voor Unesco erkenning, verbindt de indrukwekkende verhalen van de ramp van 1953 met de actualiteit, die van klimaatverandering en stijgende zeespiegel. Ook elders op Schouwen-Duiveland zijn herinneringen aan de Watersnoodramp te vinden zoals het krekengebied Ouwer kerk, de Schelphoek, geschenkwoningen, monumenten en bijzondere plekken zoals het buurtschap Capelle dat na de ramp nooit is herbouwd. Het eiland wordt bovendien omringd door de prachtige Zeelandbrug en door drie indrukwekkende Deltawerken: de imposante Oosterscheldekering, Brouwersdam en Grevelingendam. Op opschouwenduiveland.nl vind je extra informatie en onder meer een Waters- noodroute. Meer over het museum: watersnoodmuseum.nl Nergens in de wereld zijn sinds de Middel eeuwen zoveel dorpen en buurtschappen ten onder gegaan in het water als in de Schelde Delta: zo’n 250. Ook na de Watersnoodramp van 1953 is een aantal dorpen en buurtschap pen nooit herbouwd. De verhalen van deze vergeten plekken zullen de komende jaren nadrukkelijker zichtbaar worden. lUssen Yerseke en Bergen op Zoom ligt een stuk Zeeland dat lang geleden is terug- j gegeven aan het water: het Verdron- ken Land van Zuid-Beveland. De Sint-Felixvloed van 1530 - later fljl bekend als quade saterdach - plus nog enkele extreme stormen kort daarna, bete kenden het einde van acht tien dorpen zoals Lodijke, Tolsende, Agger, Hinkelen- oord en Nieuwlande. Zelfs de stad Reymers- wael, de derde stad van Zeeland, werd zo ernstig getroffen dat alleen het hogere deel gespaard bleef. De plek waar ooit zesduizend mensen woonden, zou de klap nooit te boven komen. In 1631 verlieten de laatste arme mosselvissers de stad, waarna de restanten van het ooit zo trotse stadje bij opbod werden verkocht. Wat overbleef verdween door de tijd onder het water, een laag slib en de Oesterdam. De enige plek waar het lot van de ver dronken dorpen nog goed zichtbaar is, bevindt zich op Schouwen-Duiveland: de Plompe Toren. De voormalige kerktoren is het enige dat rest van het dorp Koudekerke, dat samen met veer tien andere dorpen in de golven verdween toen hier tussen 1475 en 1650 een groot en breed stuk polder verloren ging. Verder staat op de dijk van De Plompe toren herinnert aan het dorp Koudekerke dat in zee verdween. grafstenen, pelgriminsignes en een zegelstempel. Net als in 1953, toen ver schillende dijken door verwaarlozing in slech te staat waren, had de mens ook in het verre verleden vaak een aandeel in de ramp. Zo verdween Reymers- wael niet alleen in de golven vanwege een stormvloed, het had ook te maken met veenwinning waardoor de bodem in de omge ving was verzakt. Op de meeste plaatsen is weinig of helemaal niets meer van de ver dronken dorpen te zien. Maar dankzij stroming, storm, zandhonger, eb en springvloed komen er af en toe weer herinneringen bloot te liggen. Tijdens het voorjaar en de zomer worden er wandelingen georganiseerd vanuit onder meer het Oosterscheldemuseum en Erfgoed Zeeland. Dan wandel je bij laag water over slikken en zie je plotseling stukken bak steen en houten palen uit de modder steken. Stille getuigen van een bewogen geschiedenis. Colijnsplaat een monument. Alle namen van de verdronken dorpen staan op de tegels die bij vloed gedeeltelijk onder water lopen. De komende jaren moet er nieuwe aandacht ko men voor de verdronken dorpen. Op een aantal locaties in het Geopark Schelde Delta, op de no minatie voor Unesco-classificatie, worden straks de verhalen verteld van dit unieke fenomeen. Ook aan de hand van archeologische vondsten die nu al te zien zijn in musea, zoals sarcofagen, een zandstenen hoofdje, beeldjes, gebruiksvoorwerpen, i ïi W® Lfe i 1 I 250 verdronken dorpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 93