dat het mee zal vallen k i Nieuwe boeken zo 11 F 1 Het poppenhuis van Madelein Een nieuwe tijd Corine Nijenhuis beschrijft hoe het Zeeland na de ramp verging. Dat doet ze in twaalf meeslepende verhalen over onder meer de bewoners van Capelle die niet terug moch ten naar hun dorp en scheepswerf Moed en Trouw dat slachtoffer werd van een Deltadijk. al/abetuitgeuers.nl Het water komt Aanvulling op de succesvolle tv-serie. De app biedt zeven gps-gestuurde audiotours door steden en waar heftige watersnoodrampen Volgens het Rode Kruis was er twee weken na de ramp voor 8 miljoen mensen kleding ter plaatse of onderweg. In het getroffen ge bied woonden destijds zo'n 580.000 mensen. De hulp was hartverwarmend, maar zorgde ook voor problemen bij opslag en distributie. Jan Peute staat tot 1948 bekend als eige naar van tabakszaak De Rookende Moor in Zierikzee. Vijfjaar later maakt de gepensi oneerde winkelier een poppenhuis voor de derde verjaardag van kleindochter Madelein. Maar als tijdens de rampnacht het woeste water ook door zijn woning aan de P.D. de Vosstraat stroomt, raakt het poppenhuis te water. Gelukkig weet opa Peute na de ramp veel te herstellen. Maar door het zoute water zijn verschillende raampjes mat uitgeslagen. Madelein is er desalniettemin dolgelukkig mee. Ze speelt er haar hele jeugd mee, en later haar kinderen ook. Naar het museum gebracht door Madelein Smits-Peute. werken, ontspannen. Volgens mij kunnen we ook een heel eind komen om al die wensen met elkaar te combineren. Een stip aan de horizon helpt ons vervolgens bij het afwegen van de ver schillende manieren om daar te komen. Over de oplossingen zijn we het nog lang niet eens, maar er wordt over gesproken. Daarbij vind ik het mooi dat de positie van Zeeland, dat volledig in de Delta ligt, door iedereen als bijzonder wordt gezien.’ ‘Er wordt zeker veel overlegd en dat kan ook niet anders’, aldus Pijpelink. ‘Maar de bewoners horen in die discussie thuis. Het is aan bestuur ders om hen mee te nemen in het complexe vraagstuk en de beschikbare opties. Het zal soms schuren en pijn doen, maar daar mag je als be stuurder niet voor weglopen. Zeker als het gaat om waterveiligheid. Alleen samen kunnen we dit oplossen.’ Baljeu en Roij ackers sluiten zich daar graag bij aan. ‘Ik heb soms het gevoel dat we veel verga deren’, aldus Baljeu. ‘Maar we zitten pas aan het begin van onze reis naar nieuwe oplossingen voor een zeer complex vraagstuk. Wat is ons vol gende plan? Willen we nieuwe Deltawerken, kan de natuur ons helpen bij de kustverdediging, zijn er andere innovaties? Dat kost gewoon tijd.’ Roijackers: ‘We hebben moedige bestuurders, in woners en bedrijven nodig om het tot een goed 70 jaar Watersnoodramp inspireert schrij vers, fotografen, uitgevers en andere makers tot verrassende nieuwe boeken en podcasts. Van vergeten redders tot een podcast die de jeugd meeneemt naar de rampnacht. Een selectie. Jeugdpodcast In De Rampnacht ontdekt Janna (12) dat opa Piet een geheim met zich meedraagt. Als een detective duikt ze in het verleden. Lukt het haar om opa te herenigen met een vriend die hij sinds de ramp nooit meer heeft gesproken? Vanaf maandag 30 januari te beluisteren op zapp.nl en podcast-apps. Het water is kwaad Dit boek van Anneke Jumelet-Vette vertelt het verhaal van de oestervissers en mossel- schippers uit Yerseke die tijdens de ramp bijna 3.500 mensen en 500 dieren in veiligheid brachten. vergetenredders.nl einde te brengen. Maar we hebben in Nederland al vaker bewezen dat het mogelijk is.’ Alleen maar zee Met echte gebeurtenissen componeert kin derboekenschrijfster Willemijn de Weerd het verhaal van Riet (11) die samen met haar zus je op een dak over het eindeloze water drijft. Zou ze haar vader, moeder en broertje ooit nog terugzien? jongbloedmedia.nl De Zuidwestelijke Delta Zee en rivieren komen samen in de Zuid westelijke Delta, een gebied dat wordt gevormd door Zeeland, de Zuid-Holland- se eilanden en het westelijk deel van Noord-Brabant. Rijk en regionale overheden werken er samen met ondernemers en maatschappelijke partijen aan een helder doel: een veilig, economisch aantrekkelijk en gezond deltagebied met voldoende zoet water. De ambitie: de Zuidwestelijke Delta wordt de eerste klimaatbestendige delta ter wereld. lululu. zwdelta.nl zich hebben afgespeeld zoals Marken, Valken burg en Oude-Tonge. Via je telefoon komt de historie tot leven. Verkrijgbaar in App en Play Store Vanuit de wolken De legendarische luchtfotograaf Bart Hof meester (1921-2001) legde de ramp vanuit de wolken vast: doorgebroken dijken, verwoeste dorpen en kapotgeslagen huizen. Ook fotogra feerde hij de bouw van de Deltawerken, watermerk.eu STELLING 3: De drie provincies en andere betrokken partij en overleggen en denken na over oplossingen. Het is de hoogste tijd om de burger daar steeds meer bij te betrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 91