De ramp vandaag Nieuwe audiotour langs veertien locaties 9 SP* I® Een vloedgolf zette grote delen van de Hoeksche Waard onder water. Ontsnappen aan het water Van de Watersnoodramp hebben we geleerd wat er in een noodpakket moet zitten. Denk aan een zelf oplaadbare noodradio die ook als zaklamp en powerbank kan dienen. Mobiele telefoons zijn niet altijd waterbestendig en zendmasten kunnen uitvallen. Zorg dat je warm kunt blijven, een EHBO-kit hebt, voedsel, jerrycan en waterfil ter. Verder komen een reddingsvest, touw, voed sel, fluitje en aansteker of vuursteen van pas. Naderend onheil In 1953 zag het KNMI de ramp op Nederland afkomen, maar was het waarschuwingssysteem niet berekend op zulk extreem weer. Nu zijn er onder meer een Early Warning Centre, 24/7 mo nitoring, betere voorspellingen én goede com municatie. Het noodplan Tegenwoordig wordt veiligheid geborgd door een crisisteam van de Veiligheidsregio. Zij werken plannen uit voor verschillende gevaren en hoe we daarop moeten reageren. Sinds 2014 is er ook een landelijk evacuatieplan. Tijdens de Waters noodramp was er geen rampenplan. Hulptroepen Door een verbeterde infrastructuur en speciale reddingsvloot zal er sneller hulp ter plekke zijn. Bovendien zijn er meer professionele hulpor ganisaties en hebben meer mensen kennis van EHBO en BHV. 'Op dat moment stortte het huis in en toen sprong ik in de diepte, in het water. Gelukkig kon ik redelijk goed zwemmen en snel ging ik op zoek naar de rest van de familie. Het was natuurlijk stikdonker. Mijn moeder zat klem op een deel van de zolder. ‘Laat mij maar gaan', zei ze.' (Oogetuigeverslag van Bas Rus tenhoven, die in het buurtschap Schuring als enige van het gezin de stormvloed overleefde) De Nacht van ’53 annu Nu Wat zou het betekenen als jouw woonplaats, straat of huis vandaag getroffen wordt door een watersnood zoals die in 1953? Tijdens de tv-special ‘De Nacht van 53’ van de EO en Omroep Zeeland krijgt de kijker dankzij moderne visuele technieken een indringend beeld van deze fictieve gebeurtenis. Het is onderdeel van een programma waarin presentator Kefah Allush op verschillende locaties in Zeeland het verhaal van de nacht tot leven brengt. 'De nacht van '53' is te zien: op 31 januari om 22.40 uur op NPO 2 en op 1 februari om 16.00 uur bij Omroep Zeeland. Noodpakket is uit te breiden met onder meer een zwemvest, touw en gereedschap Schuring was een buurtschap zoals je die wel meer zag in de polders. Er woonden vooral landarbeiders die werkten bij grote boeren of landbouwbedrijven. ‘Een wereld apart’, zoals voormalige bewoonster Bets Hoek het noemt in het boek De Ramp van Kees Slager. ‘We had den een eigen schooltje aan de dijk, we hadden onze eigen buurtvereniging, een zangkoor, een schaatsclub en een toneelvereniging...’ Schuring is nooit herbouwd. Wat rest zijn het monument en de verhalen. Een nieuwe audio- tour gaat langs veertien plekken aan het Haring vliet en het Hollands Diep waar de Watersnood ramp sporen heeft achtergelaten. Op elke plaats kun je met je mobiele telefoon een QR-code scannen om aan de hand van foto’s en geluids- of videofragmenten meer te weten te komen over wat zich daar heeft afgespeeld. De tour heeft geen vaste route of volgorde en kan met de auto, fiets of zelfs te voet worden afgelegd. De QR-codes werken vanaf 1 februari, net als de website rampl953.nl. Rond vijf uur in de ochtend wordt tussen Strij- ensas en Numansdorp bijna in één keer 1.200 meter dijk weggeslagen. Volgens ooggetuigen raasde het water daarna als een vloedgolf door de Hogezandse Polder. Het zou het buurtschap Schuring noodlottig worden. Maar liefst 56 men sen vonden hier de dood, slechts één huis bleef overeind. Op de hoek van de Schuringsedijk en de Korte Boomweg staat een monument. Het herinnert aan de ramp die hier 56 slachtoffers maakte. De locatie is opgenomen in de nieuwe audio- tour Watersnoodramp 1953 langs historische plekken aan het Haringvliet en het Hollands Diep. 1. Jerrycan 2. Zwemvest met fluitje 3. Zelfoplaadbare noodradio 4. Voeding 5. Waterfilter 6. Bevestigingsclip 7. Spuitje 8. EHBO set 9. Vuursteen 10. Lichtbakens 11. Reddingsdeken 12. Handwarmers Stel dat de ramp niet in 1953 was gebeurd, maar vandaag. Zouden alle maatregelen die sindsdien zijn genomen effect hebben? En voor hoe lang zijn deze nog voldoende? Het Waters- noodmuseum maakt er dit vooijaar een ten toonstelling over. Een voorproefje. Verhalen uit de Hoeksche Waard PULL - TIRARE - TIRER - ZIEHEN C-. DIIOI COMPAC i hWiWWV SEVEN OCEANS VAIBUAt. tNl»ClK. n 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 89