‘In 2050 hebben wij de eerste klimaatbestendige delta ter wereld 8 #1 Ria Geluk J j F Expositie De Week Van Vijf vragen aan Deltacommissaris Peter Glas Ik ben uan 1953 mopo p 1953 A Penning van autorally Sumatra Kijk voor data op ivatersnoodmuseum.nl L Meter bouen NAP. Dat is de hoogst gemeten stand van het water in Vlissingen tijdens de rampnacht om 3.24 uur. De storm met wind kracht tien, die extreem lang aanhield, stuwde het water van de Noordzee over zo’n 900 kilome ter op tot het bij Zeeland geen kant meer op kon. Op 1 februari was er sprake van een lage springvloed. Veertien dagen later had k het water nog eens 40 centimeter J hoger gestaan. In Pendopo, gelegen in Zuid-Sumatra, wordt op 22 maart 1953 een autorally gehouden. 50 procent van de opbrengst gaat naar het Na tionaal Rampenfonds. De andere helft is be stemd voor slachtoffers van de overstroming in Atjeh. Deze provincie op Sumatra werd twee maanden eerder - op 27 januari 1953 - getroffen na zware regenval. Tientallen mensen kwamen hierbij om het leven. Deel nemers ontvangen na afloop deze penning, die via een familielid terechtkomt bij Ingrid Punter-Eisma. Zij schenkt dit exemplaar aan het Watersnoodmuseum. Moeten we stoppen met bouwen in laaggele gen gebieden en langzaam maar zeker naar het oosten verhuizen? ‘Het zijn de nuchtere feiten dat de gevolgen van klimaatverandering sneller op ons afkomen dan we dachten. De zeespiegel stijgt harder, de clusterbuien zijn erger en frequenter. Maar ook hitte en droogte komen vaker en langer voor. De statistieken veranderen waar we bij staan. Het gaat er nu om dat we ons bewust zijn van onze kwetsbaarheid en daar ook naar handelen. We hoeven niet naar Duitsland te verhuizen, maar moeten ons wel afvragen waar en hoe we gaan bouwen. Dat is al een deel van de oplossing.’ Als één van de grondleggers van het Watersnoodmuseum is Ria Geluk de eerste gast in ‘De week van...’. Verspreid over het jaar nodigt het museum acht prominente en inspirerende gas ten uit om hun persoonlijke relatie of fascinatie voor het water, de Watersnoodramp en de toekomst te duiden. Tijdens ‘De Week Van’ staat de gast centraal tijdens interviews, een debat en de vertoning van een film of documentaire die hij of zij uitkiest. Ook vult de hoofdpersoon een kabinet met voorwerpen over het thema. Deze vitrine krijgt een prominen te plek in het museum. Kunnen we nog op tijd maatregelen nemen nu klimaatverandering sneller gaat? Of zijn we al te laat? ‘We moeten versnellen, hebben niet de luxe om nog veertig jaar na te denken over nieuwe maat regelen voor de waterveiligheid. Dat is duidelijk. Maar je wilt ook geen kostbare projecten uitvoe ren waar je later spijt van krijgt. We kunnen dit voor elkaar boksen. Het gaat er alleen om hoe we dat gaan doen. Met alleen de dijken verzwa ren redden we het waarschijnlijk niet. Er zijn alternatieven nodig, zoals building with nature. Denk aan eilanden voor de kust, vooroevers, zandsuppletie, dubbele dijken. We moeten op hoofdlijnen van de oplossingsrichtingen kennis vergaren en daarna actie ondernemen. Daar is moed en geld voor nodig, maar het begint bij samenwerken en goede ideeën.’ Het lijkt alsof er over waterveiligheid vooral wordt vergaderd. Gebeurt er concreet ook wat? ‘Er gebeurt juist heel veel. Voortdurend wor den er dijken op hoogte gebracht volgens de nieuwste Deltanormen. Ook zijn er plaatsen, met name bij rivieren, waar we het water meer ruimte hebben gegeven. Bij de overstromingen in Limburg zagen we dat het effect heeft. Zonder die extra ruimte was het drama nog veel groter geweest. En verder zijn we ook bezig met het Er zijn voor de toekomst enorme investeringen nodig. Hoe gaan we dat betalen? ‘De Afsluitdijk is er gekomen na hevige overstro mingen van 1916 en voor de Deltawerken kwa men pas middelen vrij na de Watersnoodramp van 1953. We hebben met elkaar afgesproken dat we een nieuwe ramp juist voor willen zijn. Daar is onder meer het Deltafonds voor bedacht met een eigen begroting die los staat van de politiek. Tot 2036 is daar jaarlijks ongeveer 1,5 miljard euro voor uitgetrokken. Als het goed gaat is het stil, maar je wilt ook dat het onderwerp leeft zo dat er meer budget wordt vrijgemaakt of sneller.’ Bent u ondanks alles hoopvol? ‘Jazeker! Ik geloof echt dat wij in 2050 de eerste klimaatbestendige Delta ter wereld hebben. Wij gaan dit doen, want door de ramp van 1953 en de ervaringen van menige calamiteit sindsdien weten we waarom!’ 1 f Als Deltacommissaris zorgde Peter Glas vorig jaar voor opschudding in politiek Den Haag. Hij signaleerde dat 820.000 van ongeveer één mil joen nieuw te bouwen huizen gepland zijn in gebieden die kwetsbaar zijn voor overstromin gen, wateroverlast en bodemdaling. Hoog tijd om meer rekening te houden met de risico’s van klimaatverandering. veiligstellen van voldoende zoet water. Zo hou den we in het Ijsselmeer meer zoet water vast als een extra buffer voor droge zomers.’ 4.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 88