1.835 +1 Het hondje dat de koeien redde Nationale Herdenking 70 jaar Watersnoodramp 6 Rü' t Ik ben van 1953 Blasz krijgt na 70 jaar een standbeeld TYapnaaimachine als reddingsboei 1 Als het water komt vlucht de familie Rentier uit het Zeeuwse Nieuwerkerk naar zolder. In alle haast nemen ze de Singer trapnaaima- chine mee. Zoals op veel plekken overleefde het gezelschap na koude angstige uren de eerste springvloed, maar op zondag stortte het huis alsnog in. De zolder werd een vlot en de naaimachine, op zijn kant, een box waarin het jongste meisje van drie werd gezet. Ter wijl ze door het water worden meegesleurd houdt iedereen zich vast aan de naaimachine. Vlak voor de redding daar is, gaat het vlot ten onder. Moeder en vier kinderen komen om het leven. Alleen de vader, een van de zoons en de kinderen die tijdens de ramp niet thuiswaren, waaronder Janna, overleven het. De naaimachine komt bij Janna terecht, die hem haar hele leven bewaart. Nooit sprak ze over de ramp, niets wilde ze te maken hebben met de herinnering. Te pijnlijk. Maar na haar overlijden vinden nabestaanden een brief met daarin de wens dat de machine wordt geschonken aan het Watersnoodmuseum. Haar nicht Ina in 't Veld-Rentier willigt haar wens in. Op 3 februari krijgt hij een standbeeld in Scha- rendijke. Het is gemaakt door kunstenares Miems van Citters, dochter van de burgemeester die Appenzeller Sennenhonden fokte, waaron der de legendarische Blasz. Het verhaal staat symbool voor de moed en onverzettelijkheid van sommige dieren en voor hun kwetsbaarheid. Naar schatting zijn 180.000 tot 200.000 dieren verdronken. Tijdens de ramp bleven de koeien van boer Flip de Jonge roerloos op hun plek staan. Hij had de touwen doorgesneden zodat ze naar de dijk kon den vluchten, maar wat De Jonge ook probeerde, zijn koeien waren niet in beweging te krijgen. Verstijfd van angst en kou. Uiteindelijk moest het gezin zelf vluchten en hopen op het beste voor zichzelf en hun dieren. Toen de boer of zijn buurman, daarover lopen de verhalen uiteen, een dag later samen met de hond Blasz terug naar de koeien ging, stonden ze nog altijd op hun plek. Blasz voelde instinctief wat hij moest doen. Hij ging het water in, begon te blaffen en beet de beesten in hun staart. Net zo lang tot ze begonnen te lopen en hij ze naar de dijk kon opjagen. Daarna ging Blasz terug om een nieuw groepje te halen. Het hondje redde die dag 45 koeien. Het nieuws ging snel en al gauw riepen ook buren de hulp in van Blasz, een Appenzeller Sennenhond die bekend staan om hun ijver en trouw. Ook die dag bracht het hondje het vee naar veilige grond tot hij niet meer kon. Het heldhaftige optreden werd in de kranten breed uitgemeten en toen koningin Juliana op 23 maart naar Burgh kwam werd ze niet alleen aan een heleboel mensen voorgesteld, maar ook aan het hondje. Blasz kreeg zelfs een Amerikaanse onderscheiding: de Honor Award Oscar 1953. Plus een leverworst, een toespraak en hij moest op de foto. Het aantal officiële slachtoffers van de ramp. Lang stond dat getal op 1.835. Een baby die in de rampnacht werd geboren en verdronk voor het was ingeschreven, is in 2002 aan de lijst A toegevoegd. Op 1 februari organiseren de gemeente Schouwen-Duiveland en het Watersnoodmuseum de 70-jarige Nationale Herdenking van de Watersnoodramp van 1953. Voor een moment staan we stil, denken we terug aan de gebeurtenissen van ’53 en herdenken we hen die ons zijn ontval len. Dat gebeurt bij de zuil die samen met de vier caissons van het Watersnoodmuseum het nationaal monument vormt. Na de herdenking is er een symposium rondom de Verhalen over Water, in aanwezigheid van nabestaanden, ooggetuigen en vertegenwoordigers van betrokken organisaties en overheden. Ook wordt de nieuwe tentoonstelling ‘Ik ben van 1953’ geopend. Hierin staan de objecten en de verhalen van de schenkers centraal. Toen het water Scharendijke overspoelde, red de het hondje Blasz tientallen koeien van de verdrinkingsdood. Op 3 februari krijgt hij, 70 jaar na zijn heldendaden, een standbeeld in de dorpskern. Koningin Juliana en prins Bernard stelden hun jacht Piet Hein ter beschikking om gewonden en andere slachtoffers uit het rampgebied te halen. Het paar had het schip bij hun huwelijk in 1937 als nationaal geschenk gekregen. In de chique salons voor vorsten en staatshoofden verbleven van 3 tot 8 februari mensen die vaak alles waren verloren. - c L V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 86