'Als mijn vader begint te kuchen weet ik dat hij het moeilijk heeft' De Schelphoek in februari 1953 De oerkracht van het water Het kreeftenbootje waarmee mensen werden gered ‘...en omdat wij al met negen mensen in het bootje waren, en dan met nog twee erbij, dus eigenlijk al veel te vol lagen... Ik zeg tegen mijn vader, er liggen ook nog twee dode kindertjes... Nou, die halen we dan morgenochtend wel op. Ik heb daar heel veel... datje dat als snotneus van zeventien jaar moet zeg gen... die laten we maar liggen...' (interview van Ann met opa Bart, uitgeschreven in Een nieuwe tijd, Corine Nijenhuis) Kleindochter Ann voelt bewondering en trots voor haar opa, die zelf absoluut niet als een held gezien wil worden. ‘Je doet watje moet doen’, zegt Bart. Of zoals Corine Nijenhuis het in haar boek zo mooi opschrijft: ‘Er waren slachtoffers en er waren redders. De eersten zijn te betreu ren, de tweeden horen zich niet op hun daden te laten voorstaan.’ In de huiskamer aan de kaai van Zierikzee raakt kleindochter Ann geëmotioneerd als we het over die bescheidenheid hebben. Ze begrijpt haar opa, maar ze vindt ondanks alles wel dat hij een held Je doet het voor een ander, je doet watje moet doen. Het was wat de dochters Schot vanaf hun jeugd te horen kregen. En ook dat leden van de familie Schot nu eenmaal vissers waren, dat ze een boot hadden, dat ze de mensen daarmee konden helpen. Er waren slachtoffers en er waren redders. De eersten zijn te betreuren, de tweeden horen zich niet op hun daden te laten voorstaan. (uit een Nieuwe tijd, Corine Nijenhuis) Stukje voor stukje vallen puzzelstukjes op hun plaats. Het zorgt voor rust. Het hele verhaal van de familie Schot is te lezen in het boek Een nieuwe tijd van Corine Nijenhuis, uitgeverij Alfabet. Dat opa Bart zijn stilzwijgen voor het eerst doorbrak in het interview met kleindochter Ann is geen toeval. Haar vragen zijn puur. Moeder Marieke schrok enorm van het verhaal dat haar vader vertelde en dacht dat dit veel te heftig was voor Ann. ‘Maar dat voelde helemaal niet zo’, zegt ze. ‘Ik was gewoon oprecht nieuwsgierig en niet bang voor de antwoorden. Ook later heb ik het er nog vaak met opa over gehad. Maar dan ging het meestal over praktische zaken. Hoe vaak ging je op en neer, hoeveel mensen konden mee, waar was het precies. Een beetje veilig toch wel.’ is. ‘Opa was 17 jaar oud, ik ben nu zelf 22. Dat je dat op die leeftijd allemaal moet meemaken en doorstaan. Hoe dan? Met zo’n bootje dat ramp gebied in. Dat is toch een onbegonnen taak.’ De openheid heeft ervoor gezorgd dat Bart de kinderen heeft ontmoet die de geredde ouders van de Schelphoek later hebben gekregen. Aan beide kanten werden vragen beantwoord en leegtes ingevuld. Ook weet hij inmiddels wie de twee meisjes met rood haar zijn, die hij gered heeft en zich in zijn geheugen hadden genesteld. Zoals de meesten van haar generatie groeide Marieke op met het stille verdriet van de overle venden. Ouders, ooms, tantes, buren. Op school werd de ramp onderwezen en er was de jaarlijk se herdenking waar ze met klasgenoten naartoe ging. Maar verder bleef de ramp onder de op pervlakte. Op de verhalen van Manneken Pis, de kippen en de boer na. Toen Limburg in 2021 geteisterd werd door overstromingen en Zeeland in actie kwam, was Marieke verbaasd over de snelheid en saamho righeid waarmee dat gepaard ging. ‘Ik weet na tuurlijk niet of dat een direct gevolg is van 1953, maar het was wel heel opvallend. Mijn generatie heeft de ramp niet zelf meegemaakt en toch gin gen de schouders er als vanzelfsprekend onder. Dat geeft ook vertrouwen voor de toekomst.’ Of dat in de generatie van Ann ook nog zo zal zijn is de vraag. ‘Daarom is het zo belangrijk dat die verhalen verteld blijven worden’, zegt ze. ‘Studiegenoten in Amsterdam weten soms niet eens wat de Deltawerken zijn. Terwijl het the ma waterveiligheid zo enorm actueel is. Ook op andere plekken in Nederland.’ Ann denkt dat ze als Zeeuwse ook anders naar water kijkt. Met meer respect. ‘De zee is prachtig mooi hè, maar niet te diep erin. Niet dieper dan het putje, je navel, zoals ons dat vroeger werd geleerd.’ Als we door het raam naar de haven kijken, zien we dat het water er knap hoog staat. ‘Ik denk dat de sluis nu dicht is’, zegt Bart. ‘Dan kan het water niet hoger komen.’ Schot onder meer mee aan een film over de stormvloed bij de Schelphoek, waar hij als jongen van 17 jaar oud met een klein motor bootje mensen heeft gered. Samen met zijn vader Ben en visser Louis Blommaert. Ook staat het familieverhaal in het boek ‘Een nieuwe tijd’ van Corine Nijenhuis, dat onlangs is verschenen. zijn maar zo voelt het wel’

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 85