2 s»öWEI bÜIWüa Erfgoed Zeeland i Colofon Siemco Loutuerse, directeur Watersnoodmuseum op de plek waar het laatste stroomgat werd gedicht. WATERSNOODMUSEUM Zuidwestelijke Delta De redacties van AD, PZC en BN DeStem zijn niet verantwoordelijk voor de inhoud. Nu de ooggetuigen ouder en ouder worden, is het belangrijker dan ooit dat er nog zoveel mo gelijk verhalen verzameld en vastgelegd worden. Of, zoals Siemco Louwerse, directeur van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk het zegt: ‘Het is géén historie. Elke dag is er ergens op de wereld een overstroming en de zeespiegelstij ging is ook voor ons in Nederland actueel. De klimaatdiscussie verhardt soms, maar iedereen die hier komt wordt geraakt door de persoonlijke verhalen. Dat laat niemand koud.’ Met deze speciale bijlage willen het Watersnood museum en de partners die het mede mogelijk hebben gemaakt, de 1.836 slachtoffers van de ramp herdenken. Zoals dat jaarlijks gebeurt Concept en realisatie: Vormgeving: Coördinatie museum: Cover Fotografie: Deze bijlage is met de grootst mogelijke zorgvuldigheid samengesteld en beeldgebruik is afgestemd met de bron, voor zover bekend. Aan deze publicatie kunnen geen rechten worden ontleend. Hans Avontuur Veronique de Wert Lea de Kool, Siemco Louwerse Ed van Wijk, collectie Nederlands Fotomuseum Zuidwestelijke Delta, Nationaal Archief, Watersnoodmuseum, Hans Avontuur, privé-collecties, Jasper Kops, Henk de Graaf/Heemkundekring Phlippuslandt, Erfgoed Zeeland, Mare Koeken, Marc van Velzen, Koos Hage, Phil Nijhuis, Valerie Kuypers, Marcel Kentin, Bart Hofmeester, Martijn Beekman tijdens de nationale herdenking van 1 februari. De verhalen van deze mensen moeten verteld blijven worden. Ze brengen een gecompliceerd klimaatvraagstuk terug naar iets dat we allemaal begrijpen of voelen. Louwerse benadrukt dat de verhalen een brug vormen naar de wereld van nu en naar de toe komst, want het is niet vanzelfsprekend dat we in deze delta kunnen wonen. Ook al wordt deze vaak de veiligste delta ter wereld genoemd. Zijn we nog op tijd om de maatregelen te nemen die ons ook de komende zeventig jaar veilig en drooghouden? Wat is daarvoor nodig? Moeten we niet meer vaart maken? ‘De toekomst zal veel van ons vragen’, zegt Louwerse van het Watersnoodmuseum dat ook nationaal kenniscentrum is op het gebied van waterveiligheid. 'Zo zijn we gewend om met de rug tegen het water te staan. Maar misschien moeten we wel meer mét in plaats van tegen de natuur doen. Ruimte geven aan het water ligt heel gevoelig in de regio. Begrijpelijk natuurlijk. Daarom is het goed dat er in de samenleving over wordt gediscussieerd.’ De grote aandacht die er in de media bestaat voor de herdenking van de Watersnood van 1953 geeft aan, dat het thema leeft in Nederland. En dat is hoopvol. Zoals Louwerse hoopvol is: ‘De ramp van 1953 heeft behalve veel ellende ook laten zien dat Nederlanders schouder aan schouder staan als het erop aankomt. Er zijn wereldwonderen verricht met de nieuwe kust verdediging. Met een enorme veerkracht en ongekende innovaties.’ Na de Watersnoodramp, de grootste natuurramp van ons land in de twintigste eeuw, was er een diepgeworteld gevoel dat dit nooit meer mocht gebeuren. Hoe langer dat geleden is, hoe be langijker om de verhalen van de slachtoffers te blijven vertellen. In tegenstelling tot hen hoe ven we niet machteloos toe te kijken hoe het water hoger en hoger komt. In de strijd tegen de zeespiegelstijging kunnen we allemaal een bijdrage leveren. Met de daadkracht van toe aan de uitvoering van nu werken. DELTAPROGRAMMA Het Stille Verdriet is een speciale bijlage ter gelegenheid van de herdenking van 70 jaar Watersnoodramp, aanboden door het Watersnoodmuseum met medewerking van verschillende partners. ■fij Delft Delta Futures lab De Watersnoodramp van 1953 heeft zich vast gebeten in het DNA van het toenmalige ramp gebied in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol- land. De generatie die de ramp overleefde heeft decennialang vooral gezwegen. De herinnering was te pijnlijk. Hun kinderen groeiden op met het zwijgen, maar voelden het verdriet dwars door de stilte heen. i gemeente Tholen Gemeente tf Bergen op Zoom NATIONAAL SCHELDE DELTA I ASPIRING GLOBAL I GEOPARK I ZEEUWSE ANKERS ^1/ Koninklijk Nederlands NIOZ Instituut voor Onderzoek der Zee gemeente Hoeksche Waard 70 jaar Watersnoodramp - .,7,7 r S-*-. - r ir1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 82