Kloof stad/polder: ‘Ook binding’ u Schutter opent vuur bij synagoge: zeker 8 doden De Klein Hollandia had grote kanonnen aan boord. Het schip verdween tijdens een zeeslag in 1672 naar de bodem voor de kust van Zuid-Engeland. Kapitein Jan va nN es ging met zijn schip ten onder, foto 'scathy de lara/historic England en rjksmuseum TO* O-Jlp WRAK VOOR BRITSE KUST IS NEDERLANDS OORLOGSSCHIP UIT 17DE EEUW MARITIEME VONDST Een eeuwenoud scheepswrak dat eerder werd gevonden voor de kust van Zuid-Engeland, is najarenlang onderzoek geïdentificeerd. Britse en Nederlandse maritiem- archeologen hebben vastgesteld dat het de Klein Hollandiais, een oorlogsschip van de Admiraliteit van de Maze. Waarom bevestigden zetwee lagen dubbel naaldhout en eikenhout aan de buitenkant? Uit het onderzoek onder zo’n twee duizend burgers en boeren bleek dat bijna 6o procent van de Neder landers en ruim 85 procent van de boeren een kloof tussen stad en platteland zegt te voelen. Ook blijkt uit de resultaten dat met name boe- Rampjaar Dat verhaal leidt onder meer naar het historische rampjaar 1672 waarin En gelsen, Fransen en twee Duitse bis dommen ‘ons’ aanvallen. Moeten we dit bijzondere schip nu als uitzon derlijk erfgoed weer boven water ha len en tentoonstellen, bijvoorbeeld in Rotterdam? Manders: „Rotterdam was toen al belangrijk als havenstad. De link met het heden is duidelijk. Maar ik zou zeggen, maak eerst een goed plan voor je aan zoiets begint. Wij zijn voorzichtig om zo’n wrak naar boven te halen. Je hebt het dan over miljoenen euro’s. Alles wat je daaraan uitgeeft, kan je ergens anders niet uitgeven. Daarnaast gaan wij pas iets opgraven als je daarmee ook echt historische vragen kunt beantwoor den. We hebben al veel vragen beant woord zonder op te graven. Maar misschien dat we straks vragen heb ben die we per se willen beantwoor den. Bijvoorbeeld over de bepantse ring van oorlogsschepen. Het kan ook zijn dat het schip zo ernstig bedreigd wordt dat we de plek zelf niet meer samen met onze Engelse collega’s kunnen beschermen.” Britse media hebben gisteren eufo risch bericht over de Klein Hollandia. Het verhaal van het Nederlandse schip is komende zondag om 21.00 uur te zien op BBC2 in de reeks Dig ging for Britain. Maritiem archeoloog Martijn Manders van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed snapt de Engelse opwinding wel. „Dit schip is natuurlijk ook wel een mooi onder deel van een gezamenlijk verleden. En daarbij is het ook nog een best heroïsche voor de Engelse kant. Ze ker de Derde Engelse Zeeoorlog in die periode was niet direct ons groot ste triomftocht. Het verlies van dit schip zit in de aanloop daarvan.” Nederlanders en Engelsen betwist ten elkaar in die tijd de suprematie op de wereldzeeën. De Engelsen ver overden het Nederlandse schip dat al vele gevechten had geleverd, na zwaardgevechten op het dek als in een piratenfilm. De kapitein, Jan van Nes, sneuvelde in de strijd. Uiteinde lijk zonk de beschadigde Klein Hol landia met vriend en vijand naar een diepte van 32 meter. Het schip, gebouwd in 1656 en ge zonken in 1672, ligt al eeuwen voor de kustplaats Eastbourne als een wrak dat niet zo direct als schip herken- baar is, zegt Manders die er zelfheeft gedoken. Wat er in die bodem ligt, wrak en lading, is buitengewoon goed bewaard gebleven. Manders: „Wat gelijk opvalt, zijn de enorme verstevigingen die men had aange bracht in het schip. Dit doet gelijk de vraag rijzen: deed men dat nou altijd op oorlogsschepen? Dus waarom be vestigden ze twee lagen dubbel Minstens negen mensen zijn ge wond geraakt. De politie, die spreekt over een terroristische aanval, heeft de dader gedood. De schutter begon te vuren toen mensen het Joodse gebedshuis in de wijk Neve Yaakovna de sabbat- viering verlieten. In Jenin op de Westelijke Jor- daanoever en andere plekken met Palestijnse bewoners werd de do- naaldhout en nog eens twee dubbele lagen eikenhout aan de buitenkant. Dat is gigantisch zwaar en sterk. Dat moet wel gemaakt zijn om kanons kogels tegen te houden. De volgende vraag is dan, op welke hoogte zit die bepantsering allemaal, over het hele schip of alleen in een bepaald ge deelte? Dat zijn inhoudelijke vragen over de scheepsbouw van die tijd die je met dit schip zou kunnen beant woorden. Uit andere schepen hebben we dat soort informatie minder. Dus dat maakt dit schip van historische belang. De Klein Hollandia had al een be hoorlijke staat van dienst. Er zal zeker enig opknapwerk aan zijn gedaan en dat maakt juist zo’n schip interessan ter, zegt Manders. „Alsof je door een kasteel loopt en je ziet dat er hier en daar wat is bij gemetseld. Dan voel je dat er een verhaal achter zit.” ren totaal geen vertrouwen hebben in de landelijke politiek. Van der Wal (WD) zegt de zor gen van de boeren te begrijpen. „We leggen heel veel op hun bordje en vragen veel van de sector.” De plannen zijn wel nodig, aldus Van der Wal. Volgens haar moet de stikstofcrisis worden aangepakt, omdat het onder meer ten koste gaat van de woningmarkt en de Ne derlandse concurrentiepositie. Wel benadrukt ze het belang van een leefbaar platteland. „Het vereni gingsleven, het met elkaar doen, dat er een supermarkt en een bushalte is: dat is zó belangrijk.” Op sociale media was veel discus sie over de uitkomsten van het on- Vondsten die duikers bij het wrak aan troffen, foto's historic England delijke aanslag volgens mediabe richten begroet met vuurwerk en vuurwapens die in de lucht wer den afgeschoten. De Hamas-be- weging, die in de Gazastrook aan de macht is, zei dat de aanval een vergelding was voor de inval van het Israëlische leger in het vluch telingenkamp Jenin op de Weste lijke Jordaanoever op donderdag. Israël wilde met de operatie leden van het militante Islamitische Ji had arresteren. Negen Palestijnen werden hierbij gedood. Uit wraak werden raketten vanuit Gaza af geschoten, die Israël beant woordde met luchtaanvallen. derzoek. D66-fractieleider Jan Pa- ternotte vindt: We moeten onszelf geen schijntegenstelling aanpraten. Wel duidelijke opdracht aan de po litiek: maak keuzes!’ En: ‘Er is veel meer dat ons verbindt dan dat ons scheidt’. Boerenvoorman Bart Kemp (Agractie) stelt in reactie op Pater- notte dat uit de onderzoeksresulta ten wel duidelijk blijkt dat er een kloof is, ‘en op welke punten die ligt'. „Ik lees ook dat de meerder heid van de burgers vindt dat er minder gezeurd moet worden over de invloed van boeren op natuur en klimaat.. Dat is positief, doe er wat mee.” DEN HAAG JERUZALEM I Het kabinet wil ‘alles op alles’ zetten om de gevoelde kloof tussen het platteland en de (Rand)stad kleiner te maken, zegt stikstofminister Chris- tianne van der Wal. Ze reageert op het onderzoek van deze krant en agrarisch weekblad Nieuwe Oogst, waaruit blijkt dat een meerderheid van de Neder landers die afstand ervaart. - Martijn Manders, maritiem archeoloog Door een schietpartij bij een synagoge in een Joodse bui tenwijk in Oost-Jeruzalem zijn gisteren zeker acht mensen omgekomen. Bob van Huët Rotterdam - Chris van Mersbergen Gezonken oorlogsschip levert schat aan historische gegevens op GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023 - t.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 7