Universele oplaadpoort usb-c maakt einde aan de kabeltjesjungle Overgang Het opladen van mobieltje, e-reader of tablet leidt vrijwel dagelijks tot een frustratiemomentje. Want waar is het juiste snoertje nou weer gebleven? En welk kabeltje moest ook alweer in het fototoestel? 25 HUISARTSENPOST Rutger Verhoeff beschrijft wekelijks wat hij in zijn praktijk meemaakt. ‘Ineens ben ik boos, dan weer heel verdrietig’ e ene oplader is de andere niet. Wie door alle kabels in de la het bos niet meer ziet, moet nog een jaartje geduld hebben. Want ook de Euro pese bestuurders in Brussel kregen een punthoofd van de wildgroei aan poorten in telefoons, tablets en came ra’s. Daarom krijgt alle kleine huis houdelijke apparatuur uiterlijk de cember 2024 nog maar één en de zelfde poort: usb-c. Dat moet niet al leen een zwik opladers en kabels thuis schelen, maar wereldwijd ook een berg aan e-waste. Ander voordeel: het usb-c-protocol staat snellere laadtij den toe. De telefoon is dan minimaal twee keer zo snel weer vol. De meeste Android-toestellen heb ben al zo’n usb-c-poort, die symme trisch en ovaal is, dus het zijn vooral iPhone-eigenaren die het merken. Apple maakte voor een aantal gadgets, zoals de duurdere iPads, al een tijdje terug de switch naar usb-c, maar in hun iPhones en hun draadloze oortjes passen vooralsnog enkel de ‘light- ning’-plug, zoals het eigen fabricaat heet. Wacht even voordat je nu al radicaal je snoeren en laders uitdunt. Want het kan zijn dat je nog oude apparaten hebt die voor de ‘prik’ toch nog afhan kelijk zijn van de ouderwetse mini- usb of micro-usb. Die oude camera bijvoorbeeld, of die e-reader. Het vervelende is dat oplaadkabels en -stekkers er vrij identiek uitzien. De stekker geeft in het gros van de ge vallen geen informatie prijs over fa brikant, model of vermogen. Een sim pele maar doeltreffende oplossing is dan om de kabels te ‘labelen’, door er een plastic broodclipje om te schuiven waarop je met stift het apparaat krab belt. Dat is nog eens upcycling! Hoewel het altijd aan te raden is om een apparaat met de originele meege leverde oplaadkabel te gebruiken, is er niets aan de hand als je bijvoorbeeld die iPad aan een oplader van OnePlus hangt. Uitzondering op de regel: die spotgoedkope laders die je op Chinese stuntsites en bij dubieuze markt- kraampjes vindt: die zijn mogelijk fu nest voor de levensduur van de batte rij. Ook extra voorzichtigheid is gebo den bij de Nintendo Switch. Daarvan is bekend dat een niet-officiële lader kan resulteren in een permanente game over voor de spelcomputer. Ik wenk haar. ‘Dokter Verhoeff, aange naam. Komt u?’ Ze lijkt van de wijs: ze veert op, stopt het blad in haar damestas en stapt onzeker op me af. ‘Bent u dokter Verhoeff?’ ‘Had u iemand anders verwacht?’ Ze kijkt me onderzoekend aan. ‘Ehm, u bent geen vrouw.’ ‘Uw ogen zijn goed.’ ‘Ik dacht dat u een vrouw was.’ Vooralsnog niet’, zeg ik met een lach. ‘Had u naar mijn col- lega gevraagd?’ ‘Nee, dat niet, maar ik ging ervan uit dat u een vrouw was.’ Het voelt als een slechte start van een blind date. ‘Nou, ik hoop dat ik u ook kan helpen.’ a-poort zien, maar steeds vaker is ook die vervangen voor de c-variant. In de praktijk maakt het niet veel uit welke stekker je gebruikt, want snelladen doen ze allebei. Snelladen Sommige smartphones komen met aardig uit de kluiten gewassen stek- kerblokken. Dat is de beste aanwijzing dat die modellen snelladen onder steunen, waarbij er in plaats van de 7 i Z' p een energiek drafje begeef ik me naar de wachtkamer. Voor de lunch heb ik nog één patiënt: ene me vrouw Nesh van 50 jaar. Reden van het be zoek: onbekend. In de wachtkamer voldoet een vrouw aan het profiel. Ze bladert door een Libelle zonder te lezen. Twee stoelen naast haar wacht een man in pak met een bruine aktetas. ‘Mevrouw Nesh!’ De vrouw schrikt op van het blad en kijkt me aan alsof ze een spook ziet. De man met aktetas baalt zichtbaar. Hij had ge hoopt dat hij aan de beurt was, maar zijn huisarts loopt kennelijk uit. ‘Mevrouw Nesh?’ herhaal ik. ‘D-dat ben ik’, antwoordt ze aarzelend. Usb-c staat snellere laadtijden toe. De telefoon is dan minimaal twee keer zo snel weer vol ‘Dat hoop ik ook’, meldt ze niet echt over tuigd. In de spreekkamer gaat ze zitten. ‘Weet u iets over de overgang?’ ‘Meer dan iets’, beloof ik. Mijn belofte is onvoldoende. ‘U weet niet hoe een vrouw zich voelt.’ Daar kan ik niets tegenin brengen, hoewel ik me af- vraag of elke vrouw, jong of oud, weet hoe overgangs- klachten voelen. ‘Misschien kan ik u toch helpen. Welke problemen ervaart u?’ Een lange opsomming volgt. ‘Het zweet gutst van mijn voorhoofd, ik loop rood aan, spierpijn in spieren waarvan ik niet wist dat ik ze had, ineens ben ik boos, gewone 12 of 25 Watt, wel 30,40 of 65 Watt door de kabel wordt gejaagd. In de praktijk kan het geen kwaad als je een snellere lader in een slomer toestel stopt. Het toestel zelf is als enige bepalend voor de daad werkelijke snelheid. Vooral de Chinese smartphones zijn snelheidsduivels, met de 120 Watt van de Xiaomi Mi Pro als recordhou der. Mocht je die Xiaomi-adapter aan een budget Samsung-telefoon hangen, dan is er dus niets aan de hand en gaat er niets kapot, maar boekje ook geen snelheidswinst. Kijk je naar het stekkerblok, dan kun je daar de oude vertrouwde usb- dan ben ik weer verdrietig en jeuk op een ongemakkelijke plek.’ Hierop ondervraag ik haar en trek dezelfde conclusie: de overgang zet haar leven op zijn kop. Daarna weid ik uit over behan- delmogelijkheden: leefstijladviezen en hormonale en niet-hormonale medicij nen. Ondertussen verandert haar hele houding. Haar wantrouwen jegens een mannelijke dokter gooit ze overboord. ‘Om u goed te kunnen helpen, is nader onder zoek nodig’, zeg ik. ‘Wilt u een vervolgafspraak bij mijn collega?’ ‘O, nee, hoor. Bij u is helemaal prima.’ Een driekoppig monster Grijp je vaak naast de juiste kabel, dan is het misschien handig om wat ver- loopjes in te slaan, die je bijvoorbeeld om een usb-c-plug schuift om er een micro-usbplug van te maken, of om gekeerd. Die kosten slechts een paar euro. Een andere oplossing is om één kabel op de kop te tikken die als een driekoppig usb-monster uitmondt in alle formaten, ook die van Apple. Zo kun je ook meerdere apparaten tege lijk aan de stroom leggen. Een van de goedkoopste die we vonden was de universele laadkabel van Gianac, maar voor 8 euro krijg je alleen de kabel, de stekker ontbreekt. Het merk Wiredge heeft zelfs een zes-in-een-multikabel, die 19 euro kost. Ook aan de stekkerkant kun je kiezen uit het beste van twee we- relden. Er zijn zat stekkers te koop die én een usb-a- en een usb-c-poort hebben, waarmee je dus twee gadgets te- gelijkertijd kunt op laden. En als je meer monden te voeden I hebt, dan heeft Blue- Built een Quick Char- ge-stekker met maar liefst vijf poorten (2 maal a, 3 maal c), en Anker de Po- werPort (5 keer a), beide voor vier tientjes. Maar dan moet je wel zelf het snoer nog regelen, want dat zit niet bij de prijs inbegrepen. Nooit meer balen van een stekker -OIOÜbl IY IMAGES Al ANTON DAMEN k I g: j ÜJ CQ O O De namen zijn geanonimiseerd en/of er is toestemming gevraagd aan de patiënten GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 73