Buikvel verbrand je met cardio- en krachttraining 23 Aan het begin van het jaar gaan we massaal op de gezonde toer. Ook dat buikje moet weg, zodat ons lichaam weer ‘strandklaar’ is. Maar dat blijft een lastige. Wat kun je doen? ‘Afslankpillen hebben vaak kort een effect en zijn slecht voor je gezondheid’ et is geen leuke mede deling, maar overmatig buikvet ligt aan jezelf. Door het eten en drin ken van te veel calorieën stijgt je bloedsuikerspiegel flink. Verbrandt je lichaam die energie vervolgens niet, dan slaat het het op in de vorm van vet, als reserve voor later. Als je deze reserve nooit aanspreekt, hoopt het vet zich op. -verstoppingen, waarbij de kans op een hart- of herseninfarct toeneemt”, legt Visser uit. „In onze westerse maatschappij is dit een van de meest voorkomende doodsoorzaken. Een geba lanceerd dieet, voldoende bewegen en een ge zonde levensstijl kunnen dat gevaar afwenden.” ZO GA JE BUIKVET TE LIJF Gezond vet Is vet altijd slecht? Nee, benadrukt Visser. „On verzadigde vetten in vette vis, noten, olijven, avocado’s en peulvruchten zijn gezond, neemt ons lichaam goed op en hopen zich niet op.” Verzadigde vetten - harde vetten die op ka mertemperatuur niet vloeibaar zijn - moet je daarentegen vermijden. Verzadigd vet zit in dierlijke producten zoals vet vlees, volle melk producten en vette kaas. Maar ook in koekjes, taartjes en allerlei snacks. „Verzadigde vetten zorgen voor een verhoogd cholesterol, de bouw steen voor cellen en hormonen. Dat kan weer leiden tot hart- en vaatziekten.” Teleurstellend resultaat Veel mensen proberen ook via andere middelen buikvet kwijt te raken, vaak met teleurstellend resultaat. Laxeermiddelen, poeders of afslank pillen hebben vaak een kortstondig effect en zijn slecht voor je gezondheid. Tijdens een crash dieet verlies je veel vocht, spiermassa en li- chaamsvet. Maar omdat vet makkelijker terug komt dan verloren spiermassa, kan dat leiden tot een hoger vetpercentage dan wanneer je begon. Een andere methode is cryolipolyse, ook wel cool sculpting genoemd. Hierbij worden onder huidse vetcellen bevroren en afgevoerd door het lichaam. De methode kan kleine hoeveelheden vet weghalen, maar is zeker niet geschikt voor buikvet, zegt chirurg Visser. Het resultaat is nogal onvoorspelbaar en valt vaak tegen. Soorten buikvet Bij buikvet maken we on derscheid tussen vet dat van binnen rond de or ganen zit en de externe vetlaag die zich tussen de buikspieren en de huid bevindt. In beide gevallen is het goed zichtbaar door een uitpuilende (bier) buik, blubberend vel dat je beet kunt pakken of putjes in de huid. ,Bij vrouwen zie je voor namelijk vet in de uitwen dige huidlaag op de heupen, billen en buik”, zegt Michel Visser, chirurg bij Polikliniek de Blaak. „Bij mannen zie je vaker ophopingen van inwendig vet, of wel visceraal buikvet, dat zich manifesteert door een uit stekende buik. Leuk weetje: hier komt de term binnenvetter vandaan.” Te veel buikvet is lastig te bestrijden omdat je li- i chaam het juist als reserve- voorraad aanlegt, maar het kan wel. Het is ook aan te ra- den, want een dikke buik is al- lesbehalve gezond, zegt Visser. Het viscerale vet dat zich op hoopt rond de organen produceert hormonale en inflammatoire moleculen die rechtstreeks naar de lever gaan. Dat kan tot ontstekingen en een verstoorde hormoonhuis houding leiden. Deze hormonen spelen een be langrijke rol bij het verliezen van buikvet, zegt Martijn Henckens, diëtist bij De Diëtistenprak tijk. „Hormonen zorgen voor vetverbranding én bouwen spieren op. Als je eet volgens de Schijf van Vijf blijven je hormoonhuishouding en vi- tamine-inname in balans en sla je weinig onge zond vet op.” Te veel vet rond je organen is ook niet goed voor de organen zelf. Je lever, hart, nieren, k alvleesklier en darmen kunnen dan min- I der goed hun werk doen. Daardoor loop T je meer kans op diabetes, obesitas en k hart- en vaatziektes. „Vetcellen zijn vaak ook de boosdoener bij aderverkalking of Voorkom stress Het stresshormoon cortisol zorgt dat je lichaam glucose (suiker) afgeeft aan het bloed. Wanneer je de glucose niet verbrandt, slaat je lichaam het op als vet. „Als je je telkens opgejaagd voelt, blijft je cortisolgehalte hoog”, legt Henckens uit. „Maar omdat je lichaam bij stress zelden in actie komt, wordt de door stress aangemaakte glucose niet gebruikt. Dat vet slaat je lichaam op, vooral rond de buik. Naast bewegen is ook ontspanning dus belangrijk om af te vallen.” En als het allemaal niet lukt? Dan is er nog een rigoureuze optie als liposuc- tie, zegt Visser. „Via een kleine opening in de buik wordt een buisje ingebracht dat het vet wegzuigt. Liposuctie is abso luut geen alternatief voor af- vallen, maar leent zich wel voor het behandelen van probleemzones. Bijvoorbeeld disproportioneel vet op een verder slank lichaam, zoals een zwembandje dat maar niet weg gaat.” ZATERDAG 28 JANUARI 2023 CATHELIJNE BEIJN Weg met die b erbuik Zeg nee tegen suiker Suiker is energie die snel in je bloed wordt opgenomen, maar die ook wordt opgesla gen als je lijf het niet meteen nodig heeft. Bij suikerinname komt namelijk insuline vrij: een hormoon dat energie opslaat en niet af breekt. Je lichaam is dus meer gebaat bij voe ding met een trage energieafgifte, zoals vezelrijke producten. Ontbijt! Eet elke dag een klein ontbijt. Dat zorgt voor afname van (stress hormoon) cortisol. Na het slapen is je cor- tisolniveau het hoogst: je lichaam is uitgerust en heeft energie om op te starten. Die energie wil je niet vasthouden en op slaan bij je buik. Eet daarom een schaaltje kwark met muesli of twee volkoren boter hammen als ontbijt. Dat brengt snel je cor- tisolniveau op peil. Verbeter je slaapkwaliteit Slapen is essentieel voor een gezond ge wicht. Onvoldoende nachtrust is slecht voor een uitgebalan ceerde productie van de hormonen leptine (voor een vol gevoel) en ghreline (voor je eetlust). Bij te weinig slaap maak je minder leptine en meer ghre line aan. Daardoor krijg je zin om te snaaien en merk je minder snel dat je vol zit. o Doe cardio- en krachttraining Eindeloos buikspier- oefeningen doen om buikvet kwijt te raken heeft geen zin. Je li chaam haalt namelijk geen energie uit de plek waar de inspan ning wordt geleverd. Buikvet verbrand je het beste door cardio- en krachttraining te combineren. Door veel calorieën te verbran den pakje het vet over heel je lichaam aan en komt je buikvet vanzelf aan de beurt. Kijk voor meer info over vetten en gezond af vallen op voedingscentrum.nl C LL C a Ld CC co

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 71