goedbedoelde adviezen Stedentrip die minder kost dan een treinreis Het verhaal van Van Gogh moet je zelf uitpuzzelen a Lippenstift in je oor Sm La 21 HEBBEDINGEN TECH ‘Fabeltjes ontstaan, omdat iets een keer toevallig lijkt te werken’ Waar J22 ven. Of je een jongen (xy) of een meisje (xx) krijgt, hangt daarom af van welke zaadcel de eicel bevrucht. Britse wetenschappers dachten dat een di eet dit kan beïnvloeden en lieten in hun on derzoek 740 zwangere vrouwen een eetdagboek bijhouden en terug blikken op hun dieet in het jaar daarvoor. Ze stelden vast dat vrouwen die vóór hun zwangerschap caloriearm eten, meer kans hebben op een meisje. Net als vrou- 1 wen die weinig ontbijtgra- nen eten. Collegaweten- schappers oordeelden later dat de resultaten toeval zijn. Ook Nederlandse onderzoe kers wilden een dergelijk verband aantonen en leg den vrouwen Door de tepels te stimuleren kun je de bevalling opwekken Ananas of dadels eten, seks: wie tegen week 41 aanloopt zal een hoop proberen om de be valling zelf op te wekken. „Een bevalling komt altijd op gang. Je hebt misschien net voordat het begon tonic gedronken en vertelt dat aan je zussen en vriendinnen. Die probe ren dat ook als ze flink over de uitgerekende datum zijn. Maar: je hebt altijd net iets ge daan of gegeten voordat het op gang kwam. Hoe vaker een bakerpraatje wordt doorver teld, hoe geloofwaardiger het wordt: waar rook is, is vuur. Mijn brein legt die lijntjes net zo goed. Toen ik zelf ruim over de 41 we ken was, wilde ik ook graag weten wat helpt. Toen wist ik nog niet dat voor slechts één methode bewijs is: borststimulatie.” Het Cochrane-netwerk, een internationaal netwerk van experts dat medische onder zoeksresultaten beschikbaar stelt voor artsen en verpleegkundigen, heeft een overzicht ge maakt op basis van vijf studies met in totaal 637 vrouwen. Vrouwen in de interventiegroe- pen stimuleerden hun tepels tot wel 3 uur per dag. Vrouwen in de controlegroepen deden dat niet. In de controlegroep was na 72 uur nog bijna niemand aan het bevallen, terwijl in de stimulatie- groep de bevalling bij ongeveer 1 op de 3 vrouwen al wel was ingezet. Een Nederlandse studie oor deelde later dat deze methode al leen moet worden toegepast bij laagrisicozwangerschappen. Voor zwangerschappen met een hoger risico moet dat ver der worden onderzocht. „Wie al is uitgerekend en ge/ond zwanger is. kan het gerust proberen. I Iet helpt soms." die graag een meisje willen een streng dieet op, vanaf negen weken voor de geplande be vruchting tot aan de uiteindelijke positieve zwangerschapstest. Al die tijd moesten de vrouwen zoutloze maaltijden en dagelijks een halve kilo kwark eten. Dat zou een succespercentage van 81 pro cent opleveren. Ook dit onderzoek ram- melt, zegt Bastiaansen: veel vrouwen hielden het zware dieet niet vol. De onderzoe kers hebben alleen naar de overgebleven groep van volhouders gekeken. Van de volhouders kreeg 47 procent een meisje. „Fabeltjes ontstaan omdat iets een keer toevallig lijkt te werken. Ze blijven rondgaan, om dat we willen dat iets simpel is. Maar je baby tot een meisje eten, dat kan echt niet.” o eten O-i WAAR OF NIET? New a Baby Bullshit en hoe het echt zit (€20) is verschenen bij De Boekerij. Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. ding (en dus ook op de afzon derlijke stukjes) wordt gepro jecteerd. Nog leerzaam ook dus. De app laat zich ook op een iPhone spelen, maar een groter scherm (iPad) is wel een stuk relaxter. En ben je uitge keken op Van Gogh? Niet erg, want de app barst daarnaast van werk van eigentijdse illus tratoren uit alle hoeken van de wereld. Illustrated voor iPhone en iPad gratis met Apple Arcade-abonnement AutoTrack oortjes zelf hebben het transparante design waar Nothing ook in zijn smartphone patent op heeft. De audiokwaliteit is erg overtuigend, maar aan ruisonderdrukking doet het niet, en er is ook maar één maat. Vooraf passen is dus het devies, knoop dat maar in je oren! Nothing Ear (stick) 1119 euro Grote kans dat je in het Van Gogh Museum nog nooit zo lang en intensief naar een schilderij hebt zitten turen als in de puzzel-app Illustrated. Die voegde ter ere van het 50-jarig bestaan van het museum maar liefst veertig werken van Vin cent toe, als digitale legpuzzel. Nu zijn vooral de nog niet zo kleurrijke schilderijen uit zijn beginperiode best pittig, maar Illustrated helpt een handje met een ‘verhaal-modus’, waarin de verdiepingstekst op de afbeel- fti Een treinkaartje kopen, hoe moeilijk kan dat zijn? Best moeilijk, in de eigenaardige en creepy betonnen metropool Babbdi, waar alles uit beton is opgetrokken en de spaarzame in- woners zonder uitzondering ongezond ogen, met aardappel koppen. Visueel is dit spel van twee programmerende broers al lesbehalve een hoogstandje, met graphics die de PlayStation 1 nog aan had gekund. Maar dat komt de onheilspellende sfeer alleen maar ten goede. Terwijl je tussen rijzige torens en langs kolossale kanalen doolt, op zoek naar de uitgang, vind je voorwerpen die je moeten helpen. De honkbal knuppel als hulpattribuut is in zo’n game geen onbekende, maar een trompet waarop je kunt toeteren? Niet eerder gezien, of ge hoord. Babbdi is geen plek om te wonen, maar een bezoekje maakt een onvergetelijke indruk. Babbdi gratis voor pc via steam.com De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, Hardwareinfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. Het lekker tegen draadse elektronica- merk Nothing is niet de eerste dat zich voor draadloze oor tjes liet inspireren door lippenstift; die eer gaat toch echt naar de Freebuds van Huawei. De ear (stick) is een redelijk groot oplaad - annex transport- doosje dat je net als een lip stick moet opendraaien. De GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023 -■ - «I viT 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 69