Je dieet bepaalt het geslacht van je baby en andere ‘Mijn vriendin maakt het uit zodra een relatie serieus wordt* 20 Een enig kind is zielig en de voeding is bepalend voor het geslacht. Wetenschappelijk onderzoeker Jojanneke Bastiaansen checkt in haar boek Baby Bullshit bizarre en hardnekkige fabeltjes. „Baat het niet, dan schaadt het niet gaat niet altijd op.” LIEVE DEBBY opnieuw kan beginnen. Nietwaar Nietwaar Beetje waar Ze heeft een arsenaal aan harnassen in de kast hangen Het lijkt erop dat jouw vriendin na de pijnlijke breuk met haar ex dolgraag gelukkig wil worden in de liefde, maar een arsenaal aan harnassen in de kast heeft hangen om zichzelf te beschermen tegen har- tepijn. Zodra een nieuwe liefde te dichtbij komt, duwt ze hem van zich af Ze vertelt zichzelf en haar omgeving dat hij toch niet de ware is en hobbelt ogenschijnlijk moeiteloos door naar de volgende re latie, waar het hele circus Als je eenmaal een hech tingsstijl hebt (er zijn grof weg drie smaken: angstig, vermijdend of veilig), blij ven de patronen die daar uit voortkomen zich vaak onbewust herhalen. Dit probleem lost zich niet vanzelf op. Daar is grondig zelfonderzoek en soms hulp van een psycholoog voor nodig. Ik hoop dat jouw vriendin de moed heeft dit te onderzoeken en dat jij haar wil blijven aanhoren. Want al roept ze dat het haar he-le-maal niks doet, ik kan je verzekeren dat het tegenovergestelde waar is. Als dat kwartje eenmaal valt, heeft ze jouw steun hard nodig. edere jonge ouder krijgt er wel mee te ma ken: bakerpraatjes. Je moet zus of je moet zo, want dat is goed voor de baby. In Baby Bullshit fileert Bastiaansen deze goedbe doelde adviezen met wetenschappelijk be wijs. „Jonge ouders krijgen zoveel tips die in spelen op schuldgevoel, hoop, angst en soms zelfs op je portemonnee, dat iets meer nuch terheid en wetenschappelijk bewijs je hope lijk verder helpen dan al het, vaak goedbe doelde, geroeptoeter.” de hersenactiviteit terwijl ze naar Twinkle, Twinkle, Little Star luisterden. De tien baby’s die dat lied in de buik op repeat hoorden, rea geerden vier maanden na de geboorte met een sterkere hersengolf op het liedje dan de controlegroep. Dat wijst op herkenning, maar toch is het onduidelijk wat zich hier precies afspeelt. De baby’s lieten namelijk ook een reactie zien bij het horen van onbekende noten. Onzin dus? Op z’n minst niet voldoende onderzocht, zegt Bastiaansen. „Wetenschap is een proces. Soms is een onderzoek een beginnetje, en is vervolgonderzoek nodig.” Tot het zo ver is, zegt Bastiaansen: „Zing!” Een baby kalmeer je met wiegeliedjes die je voor de geboorte al zong Romantisch: de partner die tegen een bolle buik zingt en zich zo een voorstelling maakt van zichzelf en de baby in zijn armen. Vanaf het derde trimester horen baby’s geluiden, maar onthoudt de baby ze ook? In een onder zoek herhaalden wetenschappers hetzelfde geluid en keken daarbij of de foetus reageert. Dat bleek het geval, en dat wijst op (kortston dige) herkenning. Maar blijft die herkenning tot na de geboorte? Een paar kleine studies hebben geprobeerd om herkenning bij baby’s af te lezen aan hun hartslag. Die resultaten zijn onduidelijk. Finse onderzoekers zetten 24 baby’s een muts met elektroden op en bestudeerden Het is zielig om een kind geen broertje of zusje te geven Dat is een hardnekkige en soms pijnlijke, weet Bastiaansen, die niet van plan is haar eigen driekoppige gezin uit te breiden. „Dit heb ik zo vaak gehoord dat het me een schuldgevoel gaf. Je wilt het beste voor je kind, dus als wildvreemden zeggen dat je je kind tekort doet door geen tweede kind te ‘nemen’, dat enig kinderen ongelukkige of zelfs sociaal onaangepaste volwassenen wor den, dan maakt dat onzeker.” Het beeld van de excentrieke eenzaat werd al in de jaren 80 door twee Amerikaanse on derzoekers onderuit geschoffeld, stelt Basti aansen. Zij verzamelden 141 studies, en wat bleek: de gezinsgrootte was geen bepalende factor voor de ontwikkeling van de persoon lijkheid. Enig kinderen waren net zo popu lair, sociaal en vrijgevig. En even gelukkig, blijkt uit een Nederlandse studie. Onlangs bestudeerden onderzoekers in Nieuw-Zeeland de scores van ruim 20.000 volwassenen op een persoonlijkheidsvragen- lijst. Ook zij vonden geen waarneembare ver schillen. Je kunt onmogelijk aan iemands per soonlijkheid of levensgeluk aflezen of-ie enig kind is. Nonsens dus. ‘Love is a battlefield, heartache to heartache we stand’, zong Pat Benatar ons in de jaren 80 al toe. Daar is anno 2023 bar wei nig aan veranderd. Een hart in duizend stukjes doet nog steeds verschrik kelijk veel pijn. Het kost tijd om te helen en veel moed om je vervolgens open te stellen voor een nieuwe liefde. Niemand zit immers te wachten op nóg een gebroken hart. Met een dieet kun je het geslacht van je baby beïnvloeden Klinkt iets als bullshit, dan is dat het vaak ook, zegt Bastiaansen. „Hier heb ik me kwaad over gemaakt. Dit sprookje geeft valse hoop, vraagt veel van vrouwen en kost ze soms nog geld ook.” De zaadcel van de man bepaalt het geslacht van een baby op het moment van de be vruchting. Een vrouw kan in haar eicel alleen een x-chromo- soom kwijt. Een man heeft twee geslacht- schromosomen, en kan dus een x- óf een y-chromo- soom doorge- Je hoeft geen professio nal te zijn om te conclude ren dat jouw vriendin moeite heeft zich te hech ten aan een liefdespartner. Dit noemden we vroeger bindingsangst, opgelopen in je jeugd of op latere leef tijd door een pijnlijke er varing. Maar tegenwoordig spreken we over iemand met een ‘vermijdende hechtingsstijl’. Dit komt uit de the orie van de En- gelse psycho- loog John j Bowlby (google maar) en was voor mij persoonlijk een eye-opener. In het verleden had ik last van een ‘ang stige hechting’ waardoor ik me juist enorm vast klampte aan mijn partners. Deze relaties liepen vaak op dezelfde manier spaak, al begreep ik nooit precies waarom. BAKERPRAATJES, Ook een prangende liefdes-, lust- of levensvraag? Mail debby@dpgmedia.nl Luister elke week naar de podcast Over de liefde op Spotify en iTunes. Debby Gerritsen weet alles over de liefde, lust en het leven. Deze week maakt Sandra zich zorgen over haar vriendin die van de ene in de andere relatie rolt. ELISE VERMEEREN Beste Sandra, K ijn vriendin l\ /I maakt sinds I I de pijnlijke I breuk met V I haarex-man (7 jaar geleden) er een be hoorlijke bende van. Ze ontmoet de ene na de an dere leuke man die ze om haar vinger windt, maar ze kapt het iedere keer af zo dra de relatie serieus dreigt te worden. Ik zie dit nu al een tijdje met lede ogen aan. Ze zegt dat het haar alle maal niks doet, maar hier kan ze toch niet gelukkig mee zijn? Groet, Sandra ZATERDAG 28 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 68