Elke hortensia vraagt om een eigen manier van snoeien The Bodyguard s 19 EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DE KAA Voel de spanning en de verleiding in The Bodyguard. Musical, popconcert, thriller en love story in één. Met alle grote hits van Whitney Houston, zoals ‘I Wanna Dance With Somebody' en 'I Will Always Love You'. ‘Een wetsteen met verschillende structuren kan messcherp k slijpen’ misschien wel de ideale manier van slijpen. Die heeft de vorm van een baksteen en moet nat gebruikt worden. Je laat de steen voor ge bruik een tijdje in het water lig gen, vervolgens leg je de steen neer op een plat oppervlak en haal je je mes er overheen. Het gebruik van de wetsteen heeft volgens De Veld verschil lende voordelen. Zo ligt de steen stabiel waardoor het makkelijker is de juiste hoek te vinden en te houden. Ook kun je met een wet steen een hogere scherpte berei ken doordat je kunt werken met verschillende groftes of grits: de meeste stenen hebben aan de ene kant een grovere structuur voor het slijpen en aan de andere kant een fijnere voor het polijsten. Door dat polijsten wordt het mes nog scherper. Als je een hard Japans mes vlijmscherp wilt krij- Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. dat je een ‘Annabelle’ na een on weersbui nogal eens met haar ge zicht in de modder ziet liggen. Kartelmes en schaar Maar hoe moet het nou met de ‘gewone’ messen? Broodmessen die door jarenlang gebruik de tandscherpte verloren hebben. Of het gekartelde trouwbestek van je ouders wat al 30 jaar in de la lag te niksen. Die kun je zelf scherpen met behulp van een keramische slijpstaaf. Een arbeidsintensief klusje, want je behandelt kartel voor kartel. Naar de prof brengen kan ook, voor een tientje is je broodsnijder weer vllijmscherp. Een tafelmes doet rond de €2,50. Heb je dringend een scherpe schaar nodig? Vouw een stuk alu miniumfolie een paar keer dubbel en knip er stroken van 20 centi meter van. Ook repen schuurpa pier afknippen werkt redelijk. Maar echt scherp krijg je hem met een wetsteen. Schroef de twee schaarbladen los en haal eerst het platte binnenste vlak erlangs en dan het buitenste vlak. Tot slot haal je de kniprand langs de steen. Geen wetsteen in huis? Breng je botte collectie roestvrij staal naar een Repaircafé in de buurt. Daar kunnen ze je wellicht helpen. Bestel nu op pzc.nl/bodyguard Iedere hortensia heeft een eigen manier van snoeien De klassieke hortensia’s kun je in twee groepen verdelen: de mopheads, die met grote ronde bloemen, en de lacecaps die bloeien met een plat scherm. Deze hortensia’s snoei je niet, omdat dat ten koste gaat van de bloei. Maar toch is het wel aan te raden om ze af en toe te verjongen. Als je ieder jaar een paar van de oudste takken j wegsnoeit, houd je een eeuwig jeugdige, rijk- bloeiende struik. Hoe je die oudste takken her kent? Ze zijn lichter van kleur dan het eenjarige, jonge hout. Dat is donkerbruin, terwijl ou dere takken lichtgrijs zijn. gen, kun je bij wijze van spreken doorslijpen tot in het oneindige, maar voor huis-, tuin- en keuken gebruik is één polijstronde op een redelijk fijne korrel prima. Han Damen werkt in zijn slijpe rij in Nijmegen ook voornamelijk met wetstenen, en hij gebruikt doorgaans vier grits van grof naar fijn. „Het is een tragere ma nier van werken ten opzichte van machi- nes, maar het geeft me de ultieme 1 controle over hoe verikga. Als jete ver doorslijpt, be- reik je namelij k het tegenoverge stelde effect. Op een machine kunnen som mige mensen het ook pre cies goed doen, maar het is een zeer dunne lijn en er zijn zeker ook professionele slijpers die hier mee de fout ingaan.” kleinere bloemen aan stevigere takken. Datzelfde geldt voor Hydrangea arborescens ‘An nabelle’: snoeien mag wel, j maar het hoeft niet. Snoeien geeft reusach- tige bloemen. Bedenk hierbij: hoe groter de bloem, hoe sneller die topzwaar is. Vandaar orige week schreef ik over snoeien. Ik noemde de eenvoudig- ste regel: snoei na de V bloei. Maar als je het over het snoeien van bomen en struiken hebt, zijn er meer uitzonderingen dan regels. Misschien is het daarom dat tuiniers die een boek over snoeien hebben aangeschaft, dit stee vast in wanhoop tegen de muur smijten, zeker als de auteur ook nog snoeijargon gebruikt. Want wat is in hemelsnaam een naar buiten wij zend oog en hoe herken je als leek overjarig hout? En waarom lijkt jouw struik voor geen meter op het schematische plaatje in je snoeiboek dat met han dige schuine streepjes keurig aangeeft waar je de snoeischaar moet plaatsen? Snoeien van hortensia’s is nooit verplicht, maar zeker als die horten sia’s in kuipen op het terras staan, is het wel aan te raden. Geef die plan ten altijd een grote kuip, want hor tensia’s houden van water en hoe kleiner de pot, hoe sneller de pot- kluit uitdroogt. Sommige mensen houden hele maal niet van snoeien. Zij lijden aan snoeiangst. Ook voor hen bestaan hortensia’s - de eikenbladhortensia, Hy- Jk/ drangea quercifolia bijvoor beeld. Die houdt helemaal niet van snoei en hoe meer je haar met rust k laat, hoe rijker zij ■Jk bloeit. Daarbij kan zij ook nog eens JKf met minder water toe dan de meeste W soorten. Als snoeien eenvou dig was zou ik niet zo veel vragen krijgen, jaar in, jaar uit. Een vraag die ik wel kan dromen, omdat die bijna wekelijks weerkeert is: ‘Hoe snoei ik mijn hortensia?’ Deze vraag leidt al tijd tot een levendige mailwisseling, omdat ik het antwoord nooit direct kan geven. De verschillende soorten hortensia’s vragen om een eigen ma nier van snoeien. Ik anwoord daarom altijd eerst met een wedervraag: ‘Om wat voor hortensia gaat het?’ Is het Hydrangea paniculata, de pluimhortensia? Deze hortensia hoef je niet te snoeien, maar het kan wel. Snoei je haar kort, dan krijg je grotere bloemen. Laat - je haar ongesnoeid dan krijg je 1 a wMilB 4 SCAN SHOP Een scherp mes snijdt makkelijk en snel, zodat koken plezierig is en blijft. FOTO GETTY IMAGES "Excl. €2,05 orderkosten. Hydrangea quercifoha Hydrangea mophead I Hydrangea paniculata Siebold PC ZATERDAG 28 JANUARI 2023 na»» 4 ^354 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 67