t GA BUIKVET TE LIJF »23 17 TIPS ALLEDAG De Amerikaanse geluks- expert en hoogleraar Cassie Mogilner Holmes (42) vertelt in haar boek De ti/d van je leven hoe ie ondanks een drukke agenda een gelukkiger, betekenisvoller leven kunt leiden. TIPS EXPERT 11 W Na de coronarust zitten onze agen da’s weer ramvol. Waar gaat het mis? „Zonder de ellende die de pandemie met zich meebracht te bagatelliseren, gaf de coronatijd een bepaald soort opluchting. Agenda’s waren plotse ling leeg en mensen hadden tijd voor zaken waar ze normaal geen prioriteit aan gaven. Er was geen dagelijkse to-dolijst of gehol van de ene naar de andere afspraak, en dat gaf lucht. Daarbij kwam het besef dat onze tijd kwetsbaar is, we zaten tenslotte in een onzekere en voor sommigen le vensbedreigende situatie. Maar mensen zijn gewoontedieren en vervallen snel weer in hun oude patroon. We laten toe dat onze agenda volloopt en zeggen ja tegen allerlei verzoeken, zonder er bij na te denken. Maar denk eens terug aan de tijd dat we noodgedwongen thuiszaten en zeeën van tijd hadden voor wat er écht toe deed.” Waarom maken we nu zo weinig tijd voor dingen die ons blij maken? „Ongemerkt wordt een te groot deel van onze tijd opgeslokt door onbenul ligheden. Uit mijn vooronderzoek bleek dat mensen over de hele wereld hierdoor tijdarmoede ervaren: het ge voel dat je niet voldoende tijd hebt om alles te doen wat je wilt en moet doen. En dat terwijl we allemaal hetzelfde aantal uren op een dag tot onze be schikking hebben. Om daarvan af te komen zijn twee dingen belangrijk: je tijd anders indelen en prioriteiten stellen, dus vaker nee zeggen.” B Mini-vakantie Handel nu Kies voor tijd l r „Ja. Ik denk dat veel mensen zich ver zetten als ik zeg dat geluk een keuze is als je het beziet in het licht van tijd. Natuurlijk heb je op bepaalde om standigheden geen invloed en hebben sommige mensen meer geluk dan an deren. Waar we wel controle over hebben is wat we doen op een dag. Als je proactief bezig bent met hoe jij je uren besteedt, heb je plotseling veel tijd tot je beschikking. Door de focus te houden op wat belangrijk is, heb je f w „Jazeker. Laat je bucketlist met tijdro vende langetermijnwensen los en kijk wat er in het nu voor handen is. Dat kunnen de kleinste dingen zijn: spe len met de kat, een rondje hardlopen of een bos bloemen kopen. Het kost je maar een halfuurtje op een dag, maar brengt enorm veel geluk. Je voelt je positiever en meer tevreden over je zelf, en het moment heeft plotseling waarde. Bewaak ook de rest van je kostbare tijd en denk eerst na voordat je ingaat op verzoeken die belangrijkere zaken in de weg staan. Zoals de tijd die je kunt doorbrengen met je vrienden en je gezin, of tijd voor je hobby: zaken waar je waarde aan hecht en die bij dragen aan je levensgeluk.” Dat klinkt simpel, maar waar begin je? „Bedenk als eerste welke bezigheid jou gelukkig maakt en schrijf eens op hoe je je erbij voelt. Of blik terug op de afgelo pen weken: welke momenten maakten je écht blij? Dat kan gaan over een bio scoopbezoek, koken met je partner of de struiken snoeien in de tuin. Probeer zo’n zelfde moment ook de aankomende we ken in te plannen. Dat hoeft geen dag te kosten, maar kan gewoon tussen het werk en de dagelijkse beslommeringen door. Het zijn be wust gekozen gesto len momentjes. Daarnaast kun je loze’ tijd, zoals rei zen naar het werk of het huishouden doen, gebruiken voor iets fijns. Lees eens een boek in de trein, of luister tijdens het strijken naar een podcast. Laat je op die momenten niet aflei den: doe je telefoon weg en ervaar be wust dat tijd voor dagelijkse ‘moetjes’ waardevol kan zijn als je het met iets aangenaams combineert.” invloed op je geluksgevoel en wat je beleeft. Als je je hiertegen verzet met uitspraken als ‘in mijn drukke gezins leven passen geen hobby’s of nutte loze wandelingetjes’ dan zie ik dat als een excuus. Je hoeft je er niet door te laten leiden. We hebben allemaal con trole over ons geluk en wat we doen met onze tijd. Kleine beslissingen ma ken al een groot verschil. En het mooie is: je hebt het zelf in de hand.” zo@dpgmedia.nl CATHELI JNE BEI JN Steiprioriteiten en zeg vaker nee’ Cassie Mogil ner Holmes: „Laat de buc ketlist met tijd rovende lange- termijnwensen los en kijk wat er in het nu voorhanden is.” De tijd van je leven van Cassie Mogilner Holmes (oorspronkelijke titel Happier Hour), is verschenen bij uitgeverij Volt (€22,50). Tips voor de baby: fabeltjes of niet? 20 Universele oplader komt eraan 25 Beschouw je weekend als een mini-vakantie. Beleef ieder moment. Door nieuwe ervaringen op te doen vergroot je je creati viteit en geluksgevoel. Zorg dat je geen spijt krijgt van dingen die je graag had willen doen, maar nooit hebt gedaan. Laat dat niet gebeuren: handel nu om later niet met een knagende brok spijt te zitten. Focus op de momenten die je gelukkig maken en maak hier tijd voor in je agenda. Zo maak je blij vende herinneringen waar je later met plezier op terugkijkt. Tijd is dus een relatief begrip? Geluk zit dus in het moment? Zo houd je je messen scherp GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 65