Nederlandse ‘voelsprieten’ bij EU werken gebrekkig, zo blijkt 12 Mest, stikstof, pulsvissen - telkens krijgt Nederland het deksel op de neus in Brussel. Snappen we de EU en de techniek van lobbyen nog wel? „In Brussel is veel veranderd, in Den Haag te weinig.” ‘Ik vrees dat op sommige ministeries wordt gedacht: wij weten het beter’ i' erst even een misverstand uit de weg ruimen. Wie je ook spreekt in Brussel ambtenaar of politicus, Nederlander of Belg - als het over Nederland gaat zeggen ze: Nee, Neder land is in Europa niet het Sicco Mansholt Om dit te snappen, moet het hier even insti tutioneel worden. Landbouw was ooit het eerste gemeenschappelijke beleid dat Europa had, vormgegeven door de Nederlandse boer Sicco Mansholt die van 1958 tot 1973 Eurocom missaris was. Het bleef lange tijd een apart circuit. Voor landbouwland Nederland telden slechts twee directoraten bij de Europese Commissie: dat van landbouw en dat van vis serij. Haagse ambtenaren hadden er hun eigen ingangen. En die hebben ze vast nog steeds. Alleen: die twee directoraten zijn de afgelo pen jaren veel minder belangrijk geworden. Milieu en klimaat hebben aan belang gewon nen, zoals in vrijwel alle hoofdsteden. Europa wordt groener. De problemen die Nederland nu steeds heeft zijn ook niet met de Eurocom missaris van Landbouw, maar met die van Milieu. Die geeft de vergunningen af. Wat ook is veranderd: de brexit. Nederland is ineens 20.000 deskundige ambtenaren kwijt, zou je kunnen zeggen. Namelijk de col lega’s in Londen, naar wie Den Haag vaak het eerste belde als er een voorstel uit Brussel kwam. Scherpe onderhandelaars ook, die ook voor ons land veel betekenden. Maar wacht even, heeft Nederland dan geen eigen mensen in Brussel die daarvoor waar- heeft gelezen: Europa, ook Nederland, maakt zich zorgen over de kwaliteit van het bodem en drinkwater. Daarom zijn er al in 1991 regels opgesteld over de hoeveelheid mest die mag worden gebruikt. Nederland bedong en kreeg een uitzondering. In jargon: de derogatie. De uitzondering is herhaaldelijk verlengd, maar wel onder voorwaarden: Nederland zou stap pen nemen om de kwaliteit van het grond water te verbeteren. En die beloften zijn niet nagekomen. Luister even naar deze Europese ambtenaar die, net als ambtenaren in Den Haag, liever niet met naam in de krant wil: „Nederland heeft de af gelopen jaren telkens beterschap beloofd, en leverde vervolgens telkens niet. Over de laat ste derogatie van 30 september is lang onder handeld, er zijn strikte voorwaarden afgespro ken. En twee maanden later schrijft de minis ter van Landbouw doodleuk aan de Kamer dat hij zich niet gaat houden aan één van die voorwaarden. Hoe kun je dan denken dat de Commissaris je niet op je vingers tikt? Op een gegeven moment is de koek echt op.” Minister Piet Adema (Landbouw) voerde deze week als verdediging aan dat hij dacht Brussel nog wel te kunnen overtuigen. Dat waren zijn ambtenaren namelijk lang gewend. En daar zit het diepere probleem, zeggen ze hier. Brussel is veranderd. De vraag is of‘Den Haag’ dat voldoende beseft. De eerder aange haalde Europese ambtenaar spreekt van ‘ge brekkige voelsprieten’, juist bij het ministerie van Landbouw. braafste jongetje van de klas. Niet het land dat zich als enige aan de regels houdt. En trou wens ook niet het enige land dat op de vingers wordt getikt. „Dat beeld bestaat, maar het is echt totale onzin”, zegt Bas Eickhout. Hij is van Groen- Links, maar zit al zo lang in het Europees Par lement, bijna veertien jaar inmiddels, dat hij van links tot rechts respect geniet. „Wij zijn gewoon een van de vele lidstaten die geiten paadjes zoeken voor regels waarmee we het moeilijk hebben”, zegt hij. „En in Nederland heeft dat meestal te maken met ruimtegebrek en landbouw, omdat we een klein dichtbe volkt land zijn met heel veel economische ac tiviteit. We lopen tegen grenzen aan en probe ren die steeds maar op te rekken.” En, verrassing, daarvoor vindt Nederland in Brussel best een luisterend oor. De Europese Commissie, het ambtelijk apparaat dat toeziet op de naleving van de regels die de 27 EU-lan- den met elkaar hebben afgesproken, heeft Ne derland vaak genoeg een uitzondering op de regels gegeven. Zoals met de mest, inderdaad. Voor wie er deze week nog niet genoeg over schuwen? Daar is toch onze ambassade bij de EU voor, de Permanente Vertegenwoordiging? In een gebouw op nog geen 200 meter van de Europese Commissie werken maar liefst 130 diplomaten en vertegenwoordigers van ver schillende ministeries. Zij zijn het die meestal aan tafel zitten als besluiten worden voorbe reid. De ‘PV’ is sinds de brexit ook ziendero gen actiever geworden. Neem de persafdeling, die is van één naar vier mensen gegaan. Niet om de vaderlandse journalisten beter te be dienen: ze buurten bij de correspondenten van The Financial Times, de Frankfurter Allge- meine en Le Monde om daar het Nederlandse standpunt in te fluisteren. „Op de Permanente Vertegenwoordiging zitten goede ambtenaren die Brussel uitste kend aanvoelen”, zegt Bas Eickhout. „Ik vrees alleen dat op sommige Haagse ministeries wordt gedacht: wij weten het beter.” Daar komt het beste jongetje van de klas weer om de hoek kijken. „Ik weet dat in het geval van de pulsvisserij de diplomaten hier echt duide lijk hebben gewaarschuwd dat de strategie die in Den Haag was gekozen in Brussel niet óver kwam. Maar het ministerie van Landbouw vond gewoon dat het betere argumenten had. Soms zijn wij Nederlanders degenen die niet luisteren. Dan lopen we maar onze argumen ten erin te rammen.” Over die pulsvisserij straks meer. Eerst dat rammen, is dat niet overdreven? Laten we eens vergelijken hoe Den Haag de zaken aan pakt met hoe Parijs dat doet. Onze overheid is zeer capabel, erkennen ze hier. Maar wel heel plat. Dan komt er vanuit Den Haag een afde lingshoofd of een directeur naar een ambtelijk overleg, terwijl Frankrijk een directeur-gene- raal of een staatssecretaris stuurt. Dat telt. De Nederlander arriveert ook vaak vlak voor de vergadering en neemt na afloop de trein weer terug. „Désolé, ga ne marchepas comme ga.” (‘Helaas, zo werkt dat niet’). Hoe werkt het dan wel? Zo doen de Fransen het: de eerste afspraak is een keertje koffie drinken, alleen om kennis te maken. De Even Brussel bellen. Maar klopt het nummer nog wel? Hans Nijenhuis ILLUSTRATIE ADR, FOTO GETTY IMAGES E Minister van Landbouw Piet Adema. fotosanp ZATERDAG 28 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 60