van het witte doek Baywatch in het kort ‘Nu zijn grote billen weer in’ Einde tepelverbod lijkt in zicht 11 hi pakken, net zoals prins Harry dat recent ook probeerde.” Anderson houdt mediastilte in acht, tot de documentaire en haar autobiogra fie zijn verschenen. Ongemakkelijk In Hollywood valt het woord seksbom volgens Hassler-Forest niet vaak meer. „Neem Ana de Ar mas die in de recente film Blonde Marilyn Monroe speelt, maar ook heel andere rollen aanneemt. De Armas valt niet samen met de ti tel seksbom en wil dat ook na drukkelijk niet.” Wat Van Bauwel opvalt: óók mannen zitten niet Ideaal lichaam Filmessayist Basje Boer (schrijver van onder meer Pose over stereo tiepe rollen van vrouwen in film) vraagt zich af of vrouwen van nu wel iets opgeschoten zijn. „Ja, we zijn kritischer over de rol van vrouwen in films en series, over de manier waarop vrouwen be schreven worden, en er zijn bewe gingen als bodypositivity, maar tegelijk worden we gebombar deerd met foto’s en filmpjes van vrouwen met een ‘ideaal’ lichaam. Een overload aan beelden, elke dag weer. Het is onmogelijk dat te negeren.” Haar stelling: meisjes van nu voelen mogelijk veel meer druk om er ‘sexy’ en ‘perfect’ uit te zien dan de meisjes die opgroeiden in de tijd van Pamela Anderson. „Baywatch zag je maar heel af en toe en iemand met zo’n lichaam als C.J.? Dat stond mijlenver van je af, was onhaalbaar. Dat is nu ver anderd. Plastische chirurgie is op sociale media zo gewoon en zo zichtbaar dat het je haast wordt opgedrongen. Je bent gek als je er niet in meegaat; dat gevoel. En dat gevoel was er in tijd van Baywatch niet.” mela Anderson hadden die keuze niet. Die werden in die rol van seksbom geperst en moesten in die rol blijven.” De beroemdste Kardashian-telg is bovendien inmiddels veel meer dan haar beroemde achterwerk, benadrukt Van Bauwel. „Zij staat ook bekend als stijlicoon, als za kenvrouw, als ondernemer. Kim Kardashian heeft veel gezichten, waar Anderson altijd die ‘babe’ uit Baywatch bleef. Ik snap dus goed waarom Anderson aan die docu mentaire op Netflix meewerkt. Ze wil laten zien dat ze meer is dan die vrouw in badpak. Ze wil het ‘narratief over haar leven terug- crew van deze serie bestaat ook uit mannen én vrouwen.” Voor Hassler-Forest is het dui delijk: Pamela Andersons rol als C.J. zou anno 2023 simpelweg niet meer op tv of bioscoopscherm kunnen. „C.J. is een schepping vanuit die al vaak beschreven male gaze. Ze is bedacht om de manne lijke, heteroseksuele kijker te ple zieren. Of ze dat ook deed, is ove rigens maar de vraag. Zat de man nelijke kijker echt te wachten op een vrouw met zulke grote kunst matige borsten? Er werd ook een bepaald schoonheidsideaal opge drongen.” Heithuis van Women Inc. heeft grote moeite met alle labels die Pamela Anderson in de loop van de tijd kreeg - en nóg krijgt: seks bom, seksicoon, sekssymbool. „Misschien klonk het een tijdje terug gewoon, maar ik word er heel ongemakkelijk van. Het re duceert een actrice tot een seksu eel opwindend lichaam.” meer te wachten op zulk jargon. „Het is veelzeggend dat zo’n ster als Harry Styles zegt dat hij het ongemakkelijk vindt als hij een sekssymbool wordt genoemd.” Toch. Als de ‘seksbom’ exit is, hoe zit het met die hordes in fluencers die zich in ieniemienie- outfits op Instagram en TikTok profileren? Kim Kardashian bij voorbeeld; beroemder dan ooit sinds die ene foto met een cham pagneglas op haar derrière. Van Bauwel: „Kim Kardashian dankt een groot deel van haar roem aan haar lichaam, maar dat is wel een eigen keuze. Sterren als Marilyn Monroe, Brigitte Bardot en Pa- GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023 De oorspronkelijke cast van Baywatch, Pamela Anderson geheel links. t Verleiding op het strand in Ex on the beach in 2022. fotortl De Amerikaanse acteur David HasseIhoff (van de tv-serie Knight Rider) was een belangrijke geldschie ter. Hasselhoff speelde in Baywatch ook ‘chef’ Mitch Buchannon. De Canadese Pamela Anderson (1 juli 1967) had al een rolletje in tv-serie Home Improvement vóór ze C.J. (vol uit: Casey Jean Parker) in Baywatch werd. Tekenend voor Pamela Andersons populariteit: de massale diefstal in 1994/1995 van de H&M-posters waar ze in lingerie en badpak opstond. Ook exemplarisch voor haar cult- status: in bioscoophit Borat (2006) wordt hoofdrolspeler Sacha Baron Cohen wild van C.J.’s verschijning in Baywatch en besluit haar te kidnap pen. Ook andere acteurs werden we reldberoemd: Carmen Electra, Yas mine Bleeth, David Charvet. In de Baywatch-contracten was vastgelegd dat de cast geen kilo aan mocht komen. In 2017 volgde een door critici ge kraakte bioscoopfilm. Actrice Kelly Rohrbach speelde C.J. De laatste twee seizoenen kwamen vanaf Hawaï. De serie liep van 1989 tot 2001 en speelde zich af aan de kust van Cali- fornië. Er waren 243 afleveringen. Bewegin gen als #freethe- nipple verzetten zich al een tijdje tegen de ‘nieuwe’ preutsheid op soci ale media in het algemeen en het verbod op blote vrouwenborsten in het bijzonder. En: ze lijken een poot aan de grond te krijgen. De raad van toezicht van Meta (de nieuwe naam voor Face- book en alle sociale media die daarbij horen) stelde recent dat tepels van vrou wen op Instagram gewoon moeten kunnen. Sterker: het zou discriminerend en ‘niet-inclusief’ zijn dat mannen hun tepels wel mogen laten zien en vrou wen, transgenders en nonbinaire men sen niet. Of het te pelverbod werkelijk van de baan is, is nog even af wach ten. Het is onduide lijk of de leiding van Meta - altijd al be ducht op een tsunami aan porno grafische afbeeldin gen - het advies overneemt. De documentaire Pamela, A Love Story, een persoonlijk verhaal over hoe het is om een icoon te zijn, is vanaf 31 januari te zien op Netflix. Baywatch-ster Pamela Ander son was volgens cosmetisch arts Robert Schoemacher in de jaren 90 onmiskenbaar een van de aanjagers van plasti sche chirurgie. Anderson was namelijk vanaf het begin heel open over hoe ze aan haar volle boezem kwam: borstimplantaten. „Als ik terug kijk, denk ik dat plastische en cosmetische chirurgie juist in die jaren van Baywatch steeds normaler werd in Nederland; ook ik ben in de jaren 90 met mijn praktijk begonnen. En An derson was natuurlijk niet de enige vrouw die openlijk over haar borstoperatie sprak, maar zéker een van de bekendste.” Pamela Anderson in de rol van C.J. stond ook voor een heel specifiek schoonheidsideaal: een slank, petite figuur maar wel met omvangrijke boezem. „Maar je ziet hoe snel trends verdampen. Borstimplantaten zijn nu allang niet zo populair meer, ook omdat er steeds meer bekend is over risico’s. En grote borsten zijn sowieso min der in trek. De jonge generatie vindt prominente, gespierde billen belangrijken Dat zie je ook in de sportschool, waar meiden vooral hun billen trainen. En dat komt dan weer door de invloed van sterren als Kim Kardashian en rapper Cardi B. Die hebben de ‘grote bil’ populair gemaakt.” Schoemacher voorspelt dat cosmetischer trends elkaar steeds sneller zullen opvolgen. „Als je naar zoiets als TikTok kijkt: daar zijn elke dag nieuwe hypes te zien en die worden na tuurlijk over de hele wereld op gepikt.” De autobiografie Love, Pamela verschijnt eveneens op 31 januari. PAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 59