Tv-series branden vingers niet meer aan vrouwelijk naakt 9 Baywatch staat met een Netflix-documentaire over Pamela Anderson (55)de ster van de show, weer volop in de belangstelling. Maar zou zo’n serie met halfnaakte vrouwen in de branding anno 2023 nog kunnen? „De jongere generatie wil zo’n stereotype niet.” 1 die jaren, al die seizoenen, al die afleveringen, en toch zal er volgens Sofie Van Bauwel (hoogleraar audiovisuele communicatie, gender en media Univer- siteit Gent) waarschijnlijk maar één stukje uit die legendarische Amerikaanse serie van de jaren 90 blijven hangen. Dat ene stukje, jawel, dat Pamela Anderson in de rol van C.J. Parker in dat strakke rode badpak in slow motion de Californische branding in rent. Dat is volgens de hoogleraar ook meteen de belangrijkste reden dat het programma anno 2023 niet meer kan: het publiek pikt zo’n scène niet meer. „Er was tijdens Baywatch al kritiek op het feit dat vrouwen als lustobject werden weggezet en die kritiek zou nu veel harder klinken. De jongere generatie wil zo’n stereo type niet, kan zich via sociale media luid laten horen, steun zoe ken.” En: producenten zijn volgens Dan Hassler-Forest (docent/ onderzoeker mediastudies Universiteit Utrecht) enorm op ophef beducht. „Er is sinds emancipatiebewegingen als #metoo veel meer discussie over hoe vrouwen in beeld komen en tv-makers willen zichzelf niet in diskrediet brengen, ze willen geen gezeur.” Een andere reden waarom de serie over de Los Angeles County Lifeguards volgens Hassler-Forest nu niet meer kan: erotiek op de buis is al een tijdje voltooid verleden tijd. „Baywatch was met zijn parade van schaars geklede vrouwen feitelijk een soort beleefde softporno en porno vind je niet meer op tv. Nee, als je ranzige plaatjes wil, dan is Google je grootste vriend.” Het is geen toeval dat Baywatch net na de millenniumwisseling ter ziele ging: het moment dat internet overal en altijd beschikbaar was. En dan is het ook nog eens zo dat de serie volgens Van Bauwel behoorlijk langdradig was. „De verhaallijnen waren dun, er was weinig spanning en dat past niet meer bij deze tijd. We zijn nu een stuk ‘mediageletterder’. We kijken veel meer, we verwachten veel meer, en kunnen meer kiezen. We willen series die we kun nen ‘bingen’ en Baywatch had geen bingefactor.” Wat het seksisme betreft: dat zat m volgens Hassler-Forest niet alleen in de manier waarop Anderson en vrouwelijke collega’s in beeld werden gebracht, maar ook in de rollen die ze hadden. „Bij vrouwen lag de focus op hun erotische lichaamsdelen, bij mannen op hun kracht. De vrouwen waren meestal ook in dienst van een man en de chef was ‘vanzelfsprekend’ ook een man. Louter lustobject is geen optie meer EEFJE OOMEN LEES VERDER OP PAGINA 10 GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 57