Ombudsman fl „1 lit il Paspoort ‘Het mag wel wat minder, maar ik vind het heel moeilijk om nee te zeggen’ jSsfe -S3 BW „Als het om de relatie tussen overheden en burgers .-4 maar bij ons is het - net als overal - ook niet altijd pais en vree, hoor. Het is toch anders als het om je zelf gaat.” gaat, hebben de overheden dat deels aan zich zelf te wijten. Gemeenten die zichzelf trots ‘klantvriendelijk’ noemen: vreselijk! Prima dat overheden basale omgangsvormen eerbiedi gen en iemand niet van het kastje naar de muur sturen of vaker dan twee keer doorver binden, maar burgers zijn géén klanten. De overheid is deels dienend, deels autoriteit. Dat is ingewikkeld. Maar sla dat niet plat door het tot de verhouding klant-leverancier te versim pelen. De overheid heeft er zelf aan bijgedra gen dat burgers zich nu als consumenten zijn gaan gedragen en politie of hulpverleners be jegenen als mensen die voor hen moeten wer ken, in plaats van als mensen met een pu blieke taak. Het is allemaal begonnen in de ja- ren 70,80, met de privatisering en het concur- rentiedenken. Toen zijn overheden burgers als klant gaan behandelen. Potverdorie! Burgers zijn geen klanten! Een klant kan kiezen. Een burger kan niet kiezen: ga ik mijn paspoort in Goes of in Middelburg halen?” „Sociale media bevorderen dat mensen even snel een mening ventileren, zonder over hun woorden na te denken. Ik weeg ze op een goudschaaltje. Als ik in het openbaar moet spreken, schrijf ik het woord voor woord uit. In een zaak over de omgang met kinderen werd voortdurend gesproken over de ‘spelre gels’. Daar ergerde de vader zich aan, en te recht. Het ging om regels. Geen spelregels. Woorden hebben lading. Als je woorden als strategie en tactiek gebruikt, realiseer je dan: dat zijn termen uit de oorlogsvoering, uit con flictsituaties. Daar moet je je bewust van zijn.” „Ik zit nog in commissies waarin je na vier jaar automatisch stopt, dus dat loopt vanzelf af. Daarnaast werk ik nog voor een bureau in Rot terdam dat gespecialiseerd is in de aanpak van ongewenste omgangsvormen en het realise ren van een sociaal veilig werkklimaat. Het mag wel wat minder, maar ik vind het heel moeilijk om nee te zeggen. De stapel met on gelezen boeken wordt zorgelijk hoog. Ik sta elke dag omstreeks 6.30 uur op, check even mijn mail op de telefoon en lees de sites van BBC, CNN en The Guardian. Dat is ook het laatste wat ik doe als ik tegen half twaalf ga slapen. Om 7.15 vallen de PZC en NRC op de mat en lees ik die, daarna begin ik aan de be antwoording van mails. Omstreeks 8.45 duik ik dan de dossiers in of voer gesprekken op lo caties in het land.” „Op het drukste punt van mijn bestaan had ik zo’n tien functies. Dat werken zit in mijn karakter, het is iets calvinistisch: benut je ta lenten. Maar ik heb er ook plezier in. Bij het faillissement van Sabena zei een purser op tv: ‘Ik ben al dertig jaar bij Sabena en ik heb nog geen dag gewerkt.’ Zo voelt het voor mij in deze fase van mijn leven ook. Aan de andere kant: niemand heeft op zijn sterfbed ooit ge zegd: ‘Was ik maar meer naar kantoor ge gaan’.” de trein. Achter me zat een vrouw luidruchtig te te lefoneren over haar gezondheid. In een stiltecoupé. Ik dacht: ‘Rustig blijven, Gertjan.’ En ik heb me lang ingehouden, maar op een gegeven moment werd ik zó kwaad! Ik ben opgestaan en ben uitgebarsten. De hele coupé was er stil van. Ik ben gelukkig getrouwd met mijn vrouw Ineke, we slaan niet met deuren, xMzil' S3 het bijna altijd mis Hoe kijkt u naar de verruwing in de huidige samen leving? Mr. drs. Gertjan W. van der Brugge MA (1953, Vlissingen) was van 2014 tot 2022 het gezicht van de stich ting Zeeuwse Om budsman. Na zijn stu dies Nederlands Recht en Engelse Taal- en Letterkunde specialiseerde hij zich in conflictmanage ment en mediation. Hij werkte als bestuurder, toezichthouder en (in- terim)manager bij kleine en grote orga nisaties in de profit en non-profit sector. Van der Brugge heeft een eigen adviespraktijk en is onder meer lid van de Landelijke Klachtencommissie Onderwijs. Daarnaast is hij actief in commis sies die klachten over ongewenst gedrag onderzoeken. Van der Brugge woont in Goes. Hij is getrouwd, heeft twee kinderen en drie kleinkinderen. Hoe lang gaat u nog door als oliemannetje? U bent inmiddels toch al 69? GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023 V z - si

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 55