mensen die geen zomerwoning in de tuin hebben staan’ 5 ‘We moeten af van het idee dat een zomerwoning nodig is om een huis te kunnen financieren’ I hoofdwoning permanent be woond dient te worden. Dus geen zomerwoning bij een tweede wo ning meer. De Visser noemt der gelijke situaties ‘zeer ongewenst’. burgse zomerwoningen, ten op zichte van toeristische bedrijven die ervan moeten leven én die aan alle regels moeten voldoen. Dat is gewoon niet eerlijk.” De gemeente wil de regie terug. Dat gaat ze doen door voortaan vergunningen te eisen voor het bouwen van zomerwoningen én door de regel in de stellen dat de Leefbaarheid Zelf is Keunen ook ooit als toerist naar Domburg gekomen. Haar zachte g roept dan ook wel eens irritatie op. „Had je hier maar niet moeten komen wonen, zeggen ze dan. Waar bemoei je je mee. Maar ik denk dat het juist goed is dat er iemand van buiten betrokken is. Ik durf met een andere blik te kij ken. Ik heb geen belangen. Mijn enige belangen zijn mijn woonge not en de leefbaarheid van het dorp.” Keunen denkt dat voor veel dorpsgenoten andere belangen spelen. „De buurman verdient er goed aan, zeggen ze dan. Ik gun iedereen zijn verdiensten, maar het doel is volledig voorbij ge schoten. Jongeren trekken naar Aagtekerke of Meliskerke omdat ze hier gewoon niks meer kunnen betalen. Veel wordt opgekocht door investeerders. Duitsers die hele rijen huizen bezitten. Als we niet uitkijken, is Domburg straks echt één groot resort.” Dat zal wel meevallen, denkt Si- Jan heeft gelijk: Domburg ligt er piekfijn bij. Zo’n beetje alle stra ten in het centrum zijn de laatste jaren flink onder handen geno men. Er zijn nieuwe parkeerplaat sen aangelegd, de strandopgangen zijn vernieuwd. En inderdaad: naast het gemeentehuis is een grote nieuwe Albert Heijn neer gezet. Alles erop en eraan. Maar die supermarkt kan Wies Keunen gestolen worden. De Domburgse heeft het he-le-maal gehad met het massatoerisme in haar dorp. „De zomerwoningen, het zijn er te veel en ze zijn te groot. Als ik in de zomer in de tuin zit, is het soms net of ik op een resort zit. En dan wordt ach ter mijn huis ook nog eens een groot hotel gebouwd.” Dat hotel was voor Keunen de aanleiding om lid te worden van Stichting Leefbaarheid Kom Domburg. Ze hebben 475 handte keningen verzameld tegen de bouw van het hotel. Al zit de pijn hem in het hele toerisme. Ook de zomerwoningen, ook de tweede woningen. „Als ik ‘s avonds een blokje om ga, zie ik nog maar bij vier huizen in mijn straat lichtjes Inkomstenbron Domburg is onlosmakelijk ver bonden aan de zomerwoningen, denkt De Visser. „Voor veel men sen vormen ze een belangrijke in komstenbron. Dus of Domburg nog zonder zou kunnen? Nee, dat denk ik niet.” En ja, De Visser heeft er zelf ook een. „Achter de garage, een tweepersoons appar tementje. Echt maar klein hoor.” De laatste jaren is het besef ge komen dat de situatie uit de hand dreigt te lopen, zegt wethouder René de Visser (SGP) in zijn ka mer op het Veerse gemeentehuis. „Er is sprake van een onevenre dige stijging van het aantal Dom- Dwangsommen En dan nog wat: de gemeente gaat illegale situaties streng aanpak ken. „We zijn alle kamerverhuur in kaart aan het brengen. Hoe we dat doen? Gewoon, aanbellen. Net zo vaak tot we kunnen bewijzen dat er sprake is van een illegale si tuatie. Dat gebeurt nu op zo’n ze ventig locaties. Met dwangsom men en al.” ‘Een intensief proces’ noemt De Visser dat. „De nieuwe regels zullen soms pijn doen, dat realiseer ik me heel goed. Uitbrei den is altijd leuker dan inperken. Maar Domburg moet leefbaar blijven, voor iedereen.” branden. Bij de rest is het donker. De eigenaren zijn toeristen, die er maar weinig zijn.” „We moeten af van het idee dat een zomerwoning nodig is om een huis te financieren”, zegt de wethouder, die overigens zelf geen zomerwoning bezit. „Het wordt zelfs gestimuleerd door banken. Dat willen we niet. Dom burg moet haalbaar zijn voor de jongeren die er zijn opgegroeid. De komende jaren gaan we veel betaalbare huizen bouwen. Zón der zomerwoningen. Het Singel- gebied is de laatste plek waar we dat nog wel hebben gedaan.” mon de Visser van de stadsraad. „Het is echt niet zo dat iedereen in Domburg een zomerwoning heeft. Als ik kijk naar mijn eigen straat, in de Brouwersbuurt, dan is het ongeveer de helft. Maar het is waar dat er mensen zijn in Domburg die last hebben van de drukte. Met name van het verkeer. Al moet ik zeggen dat de ge meente die problemen goed heeft opgelost door toeristen aan de rand te laten parkeren.” AM O - René de Visser, wethouder Alex Maas bezit een nieuw huis mét zomer woning. Plus twee gasten kamers. „En eigenlijk wa ren er vijf toegestaan, kun je na gaan.” FOTO'S LEX DE MEESTER GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 53