‘We profiteren allemaal van de winkels en de terrasjes, ook de bil 4 ‘Er is altijd wat, maar daar staat veel tegenover. Het geld is gewoon makkelijk verdiend’ vijf miljoen toeristische overnach tingen die Veere jaarlijks telt. Eén komma vier miljoen waren het er in 2018, bijna net zoveel als dat er gekampeerd werd. De zomerwo ningen beperken zich ook al lang niet meer tot Domburg, maar ver spreiden zich door de hele ge meente Veere. Tot diep in de pol ders toe. Jongeren grijpen mis En dan zijn er, behalve de zomer woningen, ook nog de huizen die als tweede woning aan toeristen zijn verkocht. Ongeveer een kwart van alle huizen in Domburg, schat Maas. „Als die voor een deel weer permanent bewoond worden, is dat goed voor de school, de voet bal, de tennis, noem maar op. De Geen overlast Hoe het is om tussen zomerwo ningen te wonen? Prima, zegt Jeschke. Kein Problem. „De gasten Onderde grond Een hotel kun je zijn huis nu niet noemen. Wel een heel luxe gas tenverblijf. De gasten in zijn zo merwoning slapen onder de grond. „Dat is in de zomer heel erg aangenaam”, zegt hij, terwijl hij voorgaat naar beneden. Daar is de badkamer en er staan bedden, naast ramen met uitzicht op be ton. En inderdaad, het is er lekker koel. „Duitsers slapen thuis vaak ook in de kelder. Die weten niet beter.” Bij het huis waar Maas voorheen woonde, zat ook een zomerwo- Nieuwe Albert Heijn En ja, ook als Domburger zonder toeristen in zijn tuin ziet Jan de voordelen van het beleid. „We zien de positieve effecten terug in het dorp. Moet je nou toch eens zien hoe Domburg erbij ligt. Al leen al de nieuwe Albert Heijn. Denk je dat we die zouden hebben zonder al die toeristen? Echt niet hoor!” zomerwoningen zijn een verdien- model geworden waar onze jonge ren niet meer tegenop kunnen. Zij grijpen altijd mis.” Maas is een echte Domburger, geboren en getogen. En ja, ook hij heeft een zomerwoning in de tuin. „Puur omdat er eentje zat bij het huis dat we kochten”, zegt hij haast verontschuldigend. „En we doen het heel minimaal.” Dat zeggen ze allemaal. Intussen maken de zomerwoningen een substantieel deel uit van de ruim ning. Hij is er inmiddels aan ge wend dat er op zijn deur wordt ge klopt, nét als hij ‘s avonds op de bank ploft. „Een handdoek te wei nig, een kind ziek, afstandsbedie ning kwijt. Er is altijd wat. Maar daar staat veel tegenover. Het geld is gewoon gemakkelijk verdiend.” Dan is Maas ook wel iemand die van drukte houdt. Hij is er zelfs voor teruggekomen naar Dom burg. „Ik houd van reuring. Gezel ligheid, terrasjes. Het is een zekere chaos, met name in de zomer. Maar we profiteren er allemaal van. Ook de mensen die geen zo merwoning in de tuin hebben staan.” Naar de H.M. Kesteloostraat dan maar, waar enkele bewoners zon der zomerwoning worden ‘inge sleten’ door buren met zomerwo ning. Op nummer 3 doet Viola Jeschke open, met een peuter op zijn arm. Hij excuseert zich voor zijn gebrekkige Nederlands. „Ich ben nog aan het lernen.” Jeschke is zo’n Duitser die door zijn ouders altijd maar werd mee genomen naar Domburg en die zo gek werd op de badplaats dat hij en zijn vrouw er permanent zijn gaan wonen. Ze hebben een winkel in het centrum en komen eigenlijk alleen nog maar in Duitsland als het strikt noodzakelijk is. Ze wil len hier nooit meer weg. Al zijn het er nergens zoveel als in Domburg. En niet eens van ouds her. Tegenwoordig is het zo dat ko pers van een nieuw gebouwde wo ning kunnen opteren voor een zo merwoning. Zet de aannemer die er gelijk even neer. Zo kwam het dat in het hele Singelgebied, het stukje nieuwbouw in het centrum van Domburg waar al jaren reik halzend naar werd uitgekeken, niet één huis staat zonder zomer woning. Sterker nog: Alex Maas, die het grote huis op de hoek liet bouwen, liet er gelijk ook maar twee gasten kamers bij maken. „En eigenlijk waren er vijf toegestaan, kun je na gaan. Maar ik was een beetje bang dat er gedoe zou ontstaan. Dat het beleid gaandeweg de bouw zou veranderen, je kent het wel. Ik dacht, dat risico neem ik niet. Bo vendien: ik zou zelf ook niet graag naast een hotel willen wonen.” zijn niet luid, ze veroorzaken geen overlast. Van mij hoeft de ge meente de regels niet strenger te maken. Het is voor toeristen moei lijk een betaalbaar vakantieverblijf te vinden in Domburg. Mijn ou ders komen hier al 25 jaar, maar kunnen nu steeds niks vinden. Al leen de zomerwoningen zijn be taalbaar, maar die zitten heel snel vol.” Lekker makkelijk, zou je kunnen denken, hier is een Duitse ex-toe- rist aan het woord. Maar buurman Jan, een echte Zeeuw, denkt er net zo over. „Geen last van, helemaal niks. Je hoort en ziet ze niet. Ja, af en toe steken ze een een barbecue aan. Maar dat doen wij net zo goed.” Alles om te voorkomen dat Dom burg één groot vakantiepark wordt. Aanjager van dit plan is voorma lig wethouder Chris Maas, die nu voor PvdA/GroenLinks in de Veerse gemeenteraad zit. Als ie mand veel van Domburg weet, is hij het. „Vroeger deed iedereen maar wat. Mensen bouwden een kotje in de tuin, verhuurden dat plus de hoofdwoning aan toeristen en gingen zelf een week of zes de deur uit. Dat mocht, want de ge meente zei: jullie de lasten van het toerisme, dan jullie óók de lusten.” Maar ja, dat was de tijd dat het toeristenseizoen inderdaad nog zes weken duurde. Nu is het eer der andersom. Duitsers komen zelfs nog hartje winter om naar de zee te kijken. „De balans is zoek”, zegt Chris Maas. „Met name op het gebied van verkeer. In de zomer is er in het centrum soms geen door komen meer aan. Maar ook op ruimtelijk vlak: de huisjes zijn soms wel héél groot.” - .0 'I - d d VERVOLG VAN PAGINA 3 - Alex Maas, verhuurder Geen klein tuinhuisje, maar een compleet vakantiehuis in je tuin. De zomerwoningen zijn soms behoorlijk groot. In het Singelgebied hebben alle nieuwe huizen een zomerwoning in de tuin. Dit is wel het laatste nieuwbouwproject waar de gemeente Veere dit toestaat. De zomerwoningen maken een substantieel deel uit van de ruim vijf miljoen toeristische overnachtingen die Veere jaarlijks telt. Domburgse zomerwoningen zijn een verdienmodel geworden. Hui zen in Domburg zijn ook niet voor niets zo duur. ZATERDAG 28 JANUARI 2023 GO r Hl j I I ^53

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 52