Jan Vantoortelboom Vergunning zomerwoning moet De allerlaatste vakantie 66 2 een persoon Zeeuwser kun je het niet krijgen: mensen die een huis in hun tuin bouwen om te verhuren aan toeristen. Aan de Walcherse kust mag het. Al begint de situatie behoorlijk uit de klauwen te lopen. ‘Verhuren is gewoon leuk. Ik werk heel mijn leven al in de horeca, ik hou van contact met mensen’ mensen leven zijn er tientallen versies te vinden van dezelfde Doorheen i Ik zou een onsterfelijke glimlach op mijn gezicht in mijn doodskist krijgen of mijn as zou wervelen van plezier in het potje op de schouw als mijn kinderen bij het lezen van mijn romans bij een personage opeens zouden uitroepen of denken: ‘Hé, zo was die ouwe knar ook!’ Of: ‘Dat heeft hij ooit ’ns gezegd!’ Of: ‘Die slechte kant had ie ook, want als ie boos werd, dan kon je je maar beter uit de voeten maken’ om dan misschien jaren later, in een andere fase van hun ei gen leven, bij het herlezen weer andere dingen te ontdek ken. Zo zou ik het willen voor hen: de herinnering aan hoe hun vader was steeds opnieuw ontdekken in de verschil lende fases van hun eigen leven. Maar dan moeten ze toch eerst even leren die schermpjes weg te leggen en een boek ter hand te nemen. p een ochtend deze week bracht ik mijn kinde ren naar school en ik luister meestal naar Ra dio 538. Klaas met zijn hoge gekke stemmetje klinkt irritant, niet echt een boeiende radio stem; er waren tijden dat er een beter ochtend programma was, maar een mens went aan alles. De rekening die ze in stuurde was voor een nieuwe allerlaatste vakantie met haar gezin op een strand in het zonnetje op Tenerife. De allerlaatste vakantie. Het is voor een redelijk gezond mens bijzonder moeilijk, zo niet onmogelijk, in te beel den hoe dat moet voelen. Je staat er zelden bij stil; het le ven dendert maar voort, voor alle leden van het gezin, het werk ook, want er moeten rekeningen worden betaald. Maar opeens kijkje aan te gen het onmiskenbare feit dat je binnenkort een herin nering bent. Leuke video- filmpjes of een fotoplakboek kunnen die herinnering voor even inkleuren en vast houden. Ainke investering Het huis dat hij vond aan de Doctor Vaandragerstraat had er nog geen, maar er was wel plek voor een nieuwe. En die staat er nu, wit gepleisterd met een mooi driehoekig dak. Bepaald geen kip- Permanent bewoond Maar er is wel iets aan de hand. De ge meente Veere, waar Domburg onder valt, eist dat mensen voortaan een ver gunning aanvragen voor het bouwen van een zomerwoning. Ook moet de hoofdwoning permanent bewoond zijn. penhok. „Het is een flinke investering geweest”, geeft Elema toe. „Maar het is elke cent waard geweest.” Elema is een van de weinige zomer- huisbezitters die wil meewerken aan dit artikel. De meesten trekken zich terug. Terwijl iedereen in Domburg van elkaar weet wie een zomerhuis heeft, en wie niet. Er is ook niks illegaals aan. Sterker nog: heel veel Domburgers hebben een zomerwoning. Moet ook wel met die hoge huizenprijzen, zo is het ook nog eens. Vaak kan ik wel glimlachen om de banaliteiten waar ze het over hebben, maar die bewuste ochtend was het geen banaliteit. Mensen kunnen hun rekening insturen en als ze door 538 geselecteerd worden, en hun verhaal op de radio hebben verteld, vergoedt 538 die. Meestal gaat het om voor werpen die stuk gaan of kwijt zijn, maar deze keer was het een vrouw met een ingrijpend verhaal: ze was 41 jaar, moe der van twee kinderen, 1 en 3, en ze had te horen gekregen dat ze alvleesklierkanker had, in een vroeg stadium. Echter, na de operatie bleek dat de kanker volledig uitgezaaid was. Niets meer aan te doen, ze zou nog een aantal maanden hebben. Ze trouwde nog snel met haar man, een boom van een kerel, wel twee meter hoog, die zich groot hield, en ze deden nog een laatste vakantie met de kinderen. Maar er ging iets fout en de vakantie moest worden omgeboekt en dus eindigden ze op een plek zonder strand. Zelf ben ik niet bezig met hoe ik herinnerd wil wor den, want doorheen een mensenleven zijn er tiental len versies te vinden van de zelfde persoon. Welkeen dient te worden herinnerd? Ik vind het leuker een soort van actief spelletje te spelen met de herinnering, en dan natuurlijk in de gedachten van de mensen die mij dier baar waren en voor wie ik iets heb betekend. En dat doe ik in de verhalen die ik schrijf, want als schrijver kun je jezelf nooit helemaal uit je verhaal wegschrijven, je karaktertrekken, interesses, beelden, ge voelens zitten vervat in alle keuzes die je maakt, maar vooral in de verschillende personages die je ten tonele voert. omaar een pleintje tussen rijtjeshuizen uit de jaren 70. Een grasveldje omgeven door prikstruiken, met twee witte tuinstoelen in een hoek gestapeld. Zo’n veldje waar kinderen na schooltijd gaan spelen. Even uit het raam kijken wie er allemaal zijn, bal uit de schuur halen en rennen maar. Alleen is dit Domburg. In die schuur tjes liggen geen ballen. Daar staan bank jes en daar staan bedden. De schuurtjes zijn vakantiehuizen. Heel grote soms, met dakkapellen en zonnepanelen op het dak. Op het pleintje klinkt ‘s zomers niet het gejoel van kinderen, maar het ge rikketik van rolkoffers. „Je bent gek als je het niet doet.” Sim peler kan Klaas Elema het niet zeggen. Toen de van oorsprong Kloetinger een jaar of vier geleden een nieuw huis zocht in Domburg keek hij vooral ook of er een zomerwoning bijzat. „Dat had den we bij ons vorige huis ook en dat wilden we nu weer. Voor de opbrengst, natuurlijk, maar ook omdat het gewoon leuk is. Ik werk heel mijn leven al in de horeca, ik hou van contact met men sen.” vM’ - ‘ifl - wil WENDY WAGENMAKERS LEES VERDER OP PAGINA 4 - Klaas Elema, verhuurder De vakantiewoning van Klaas Elema in Domburg. law ‘Zimmer frei’ ZATERDAG 28 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50