Studenten snuiven hun neuzen kapot met lijntjes cocaïne 4 dagen Maastricht Bourgondisch genieten! Het Vrijthof, winkels, restaurants, grotten &wijngaarden! 4 Iff 109e- Waar in Europa doe je de voordeligste boodschappen? Deze krant deed boodschappen in zeven landen. De verschillen zijn best groot. Waar een pot Nutella in Nederland 4,16 euro kost, is die in België met 2,75 euro het goedkoopst. 99.- PRIJZEN IN DE EUROPESE SUPERMARKTEN DU TSLAND ITALIË BOODSCHAPPEN gesnoven” vertelt Kox. nenkant van zijn neus was hele maal aan elkaar gegroeid. We heb- On om keer ba re schade In sommige gevallen is de schade een DUITSLAND Net als de concurrentie heeft Lidl, nek aan nek met Edeka in de race om de grootste supermarkt van Duitsland, de prijzen het afgelopen jaar flink omhoog ge- i Hoe kan het dat een fles Cola in Duitsland 1,29 euro kost en hier 1,99? „Als je het vaker gebruikt kan dat leiden tot aantasting van het neusslijmvlies”, waarschuwt kno- arts Dennis Kox. Dit slijmvlies is 4 dgn Achterhoek 3 dgn Gouda diner ITALIË Het carrello della pesa (het boodschappenwa- gentje) is in Italië het afge lopen jaar ruim 10 procent duurder geworden. Kostte een pak Baril la-spaghetti eind 2021 bij de grootste supermarkt in de buurt nog 89 cent, nu is dat 1,09 euro. Ook is de zonne bloemolie met 2,29 euro per liter flink aan de prijs. Het gevolg is dat Italia nen minder kopen of anders inkopen doen. Er wordt veel minder vis gege ten (-31 procent) en vaker boodschap pen gedaan in de discountsuper markt. Een strategie waardoor de boodschappen voor Italiaanse fami lies ‘slechts’ 4 procent duurder zijn geworden. Het boodschappenlijstje bleek nog best een uitdaging, niet alle merken waren te krijgen - zo was Ariel volledig onbekend - en ver- llllk schillen ook de verpakkingen: Heineken verkoopt in Italië geen sixpacks maar four- packs. Daarnaast riep ‘Goe- i dah’-kaas alleen maar I vraagtekens op en dus (2,99 euro) de kroon, ook de Nutel- la-pot (dezelfde prijs) doet pijn in de portemonnee. De bierdrinker is de winnaar: een sixpack Perlenbacher, het huisbier, kost slechts 2,39 euro. Als je de (plastic) flesjes inlevert, krijg je zelfs 0,25 statiegeld (pfand) terug. Zo drink je halve liters dus bijna gra- Z tis. X/ r o www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7ocpg icnic had er genoeg van dat Coca-Cola, H Magnums en potten Nutella in Nederland BB^ veel duurder waren dan in Duitsland. Daarom besloot de booschappendienst deze week Duitse producten te gaan verkopen in Neder land. Zie het gerust als een daad van verzet tegenover machtige fabrikan ten van A-merken, aldus mede oprichter Michiel Muller. „Want hoe kan het dat een fles Cola in Duitsland 1,29 euro kan kosten en dat je er hier 1,99 euro voor betaalt?” Muller houdt het op een spel waar bij de consument aan het kortste eind trekt. Picnic koopt samen in met het Duitse supermarktbedrijf Edeka (om zet 62,7 miljard), dat stevig kan onder handelen over prijzen. „In Duitsland is veel meer concurrentie, Edeka moet opboksen tegen Lidl en Aldi, ook enorme bedrijven. 4 Dan moeten A-merken aan de A bak. Als er minder concurren- M tie is, kunnen die vragen wat ze willen. Dat is niet eerlijk voor de Nederlandse klant.” Deze krant deed via de cor- respondenten dezelfde bood schappen in verschillende Euro pese landen. Niet iedere correspon dent kon precies dezelfde producten vinden, maar het beeld is duidelijk: de verschillen tussen Europese landen zijn groot. En in Nederland is een pro duct zelden het goedkoopste. Onderzoek van de Europese Com missie laat zien dat alle Europese klanten samen jaarlijks 14 miljard euro zouden kunnen besparen als landen waar de prijzen hoog zijn, pro ducten uit landen zouden halen waar het goedkoper is. Ook het Nederlands-Belgische su permarktbedrijf Ahold Delhaize heeft kritiek op leveranciers. „Ahold Del haize is actief in zeven Europese lan den en het komt regelmatig voor dat we voor dezelfde producten, die uit dezelfde fabriek komen, significant verschillende inkoopprijzen moeten betalen. Deze prijsverschillen kunnen we niet verklaren”, zegt Wouter Kolk, ceo Ahold Delhaize Europa en Indo nesië. „Als de Europese Unie interne marktwetgeving zou invoeren die het retailers mogelijk maakt op Europees niveau in te kopen, dan komt dat de consumentenprijzen aanzienlijk ten goede. Klanten hebben het moeilijk door de hoge inflatie en daarom moe ten wij allemaal ons best doen om boodschappen betaalbaar te houden.” Een pilletje op een huisfeestje of een ‘lijntje’ tijdens het uitgaan: het is sinds de coronapandemie dood normaal geworden in het Neder landse studentenleven. Het is een zorgelijke trend, roepen versla- vingsdeskundigen al langer. Nu blijkt het ook zichtbaar in de zie kenhuizen. Henri Marres, hoogle raar keel-neus-oorheelkunde (KNO) en voorzitter van de lande- Overmatig snuiven van coke lijke KNO-vereniging, spreekt van meer mensen met neusproblemen door cocaïne. De klachten variëren krijgt een ontstoken neusslijm- van gaten in het neustussenschot vlies, met een loopneus als gevolg, tot zelfs een volledige verzakking van de neus. Exacte cijfers ontbre ken. „Maar er lijkt sprake van een trend”, zegt Marres. „We zijn aan het inventariseren hoe groot de nodig om het tussenschot gezond omvang is.” te houden. „Als het tussenschot De Nederlandse influencer Koen niet genoeg bloed krijgt, sterft het Pieter van Dijk, bekend onder zijn af’, legt Kox uit. artiestennaam Koen Kardashian, is een van die patiënten. Hij heeft vanwege zijn drugsverleden onher stelbare schade aan zijn neus opge- onomkeerbaar. „Ik had laatst lopen, zo vertelt hij op Instagram, patiënt die verkeerde cocaïne had Van Dijk is in Istanboel voor een gesnoven”, vertelt Kox. „De bin- operatie, omdat zijn tussenschot ‘helemaal is verdwenen’. ‘Mijn neus valt gewoon in. Dus ja, ik moest wel ben het met een aantal operaties re- gewoon komen, want vroeg of laat delijk kunnen verhelpen, maar die stort dat ding zo in.’ jongen zal zijn neus nooit meer Later kwam de arts met slecht normaal kunnen gebruiken.” nieuws. ‘De buitenkant heeft heel Uit internationaal onderzoek mooi kunnen herstellen, maar de blijkt dat 5 procent van de cokege- binnenkant is een groot gapend gat. bruikers last krijgt van gaten in het Dat komt niet meer goed. Wat erg! neustussenschot. In de regio Haar- ‘Don’t do drugs’roept Van Dijk zijn lem en Amsterdam signaleert Kox volgers op. nog geen aanzienlijke stijging qua Cocaïne wordt door de gebruiker patiënten. „Het gebruik is hier al- vrijwel altijd gesnoven. De drug tijd al hoog geweest. Ik kan me vermengt zich met het neusslijm- voorstellen dat het op het platte- vlies en komt zo in de bloedvaten land meer is toegenomen, door terecht. Wie te veel coke snuift, mensen die een feestje zoeken.” FRANKRIJK gooid. In de boodschappentas tast de neus aan. fotogetty Voor maar: - Michiel Muller, ceo Picnic Een ingestorte neusbrug of zelfs een compleet verloren neus holte door te snuiven: Neder landse ziekenhuizen signaleren een stijging van medische neus- problemen als gevolg van cocaï negebruik. Sebastiaan Quekel Utrecht Jurriaan Nolles Rotterdam 4* Apart Hotel Randwyck, Maastricht (8,0) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Incl. koffie- en theefaciliteiten op de kamer Gratis stadsgids en wifi. Aankomsten t/m augustus 3* Hotel Landgoed Ehzerwold (8,3) 4* BW Plus City Hotel Gouda (8,4) 3 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis wifi en parkeren Tip! Lochem en Zutphen 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx een 3-gangen diner Historische Kaasstad Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reservedngskosten en toeristenbelasting ZATERDAG 28 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 4