Overleg levert niets op, blokkade A12 gaat door 3 5 fe Voor of tegen 7| Baant het klimaatprotest zich vandaag een weg -*^SMl I naardeA12?^v Ze beschuldigen elkaar van het ‘terroriseren’ van Den Haag en van het niet serieus nemen van de ‘klimaat-noodtoestand’. Bovenop de Utrechtse- baan kijken ze elkaar in de ogen, Extinction Rebellion-activist Lucas Winnips en de Haagse VVD-fractieleider Lotte van Basten Batenburg. xtinction Rebellion activist Lucas Winnips en de Haagse VVD- fractievoorzitter Lotte van Basten Batenburg Van Basten Batenburg: „Natuur lijk is klimaatverandering een heel groot probleem. Daar moe ten we ook heel hard aan werken en dat gebeurt ook. Maar dat kan niet allemaal van vandaag op morgen. Ik heb het gevoel dat je nu niet samen de schouders er onder zet, maar juist door zo’n blokkade veel mensen tegen je in het harnas jaagt. Ik erken de ur gentie volledig, maar op het mo ment dat dit soort middelen wordt gebruikt, denk ik: bij die groep hoor ik in elk geval niet. Dan voel ik mij al gauw in het an dere kamp gedrukt. Ik zou al die energie heel graag terug willen zien in mensen helpen om daad werkelijk die stappen te zetten en die problemen op te lossen.” Van Basten Batenburg: „Ik vind het mooi dat als we zo om tafel zitten over heel veel dingen kun nen praten. Dus mijn oproep: kom om tafel, in plaats van op de snelweg.” Winnips: „Ik zou zeggen: laten we óók om tafel gaan.” De klimaatactivisten willen de Utrechtsebaan, een deel van de A12, blokkeren om te proteste ren tegen overheidssubsidies aan de fossiele energie-indus- trie. Aan de ene kant van het stuk snelweg staat het ministe rie van Economische Zaken, aan de overkant het tijdelijke ge bouw van de Tweede Kamer. De gemeente Den Haag vindt de demonstratie prima, maar wil dat die op het nabijgelegen Malieveld plaatsvindt. Blokke ren van een snelweg is gevaar lijk en strafbaar, stelt het Open baar Ministerie (OM). „Een demonstratie waar nie mand je hoort of ziet, is geen demonstratie. Dat is een zoet houdertje”, stelt XR. Volgens de groep willen zo’n duizend be zorgde burgers meedoen aan de blokkade. Volgens het OM was het over leg gisteren ‘een uitwisseling van standpunten’. „We hebben over en weer onze zorgen geuit, en dat is het enige. Er is niets veranderd aan hun actie.” Dat laatste bevestigt XR, na ook nog overleg te hebben gehad met de gemeente. „Wij hebben ge vraagd onze vreedzame de monstratie op de A12 te facilite- ren. Wij betreuren de onwil van de gemeente om de veiligheid van de demonstranten en an dere weggebruikers te garande ren”, stelt XR in een verklaring. De gemeente meldt dat op station Den Haag CS agenten betogers zullen verwijzen naar het Malieveld. XR-woordvoer- der Anne Kervers: „Daar vindt onze demonstratie niet plaats. We vinden het teleurstellend dat de politie op zo’n cynische wijze onze demonstratie pro beert te frustreren.” Zeven activisten die eerder deze week werden opgepakt en verhoord vanwege opruiing, mogen vandaag niet bij de actie zijn. Zij kregen een gebiedsver- bod voor een deel van de A12. Activist Lucas Winnips stapte naar de rechter om het verbod van tafel te krijgen, maar ver loor die zaak. T Winnips: „Er is geen andere mo gelijkheid om de klimaatcrisis aan de orde te stellen. Als wij op het Malieveld zouden staan met een banner ‘stop fossiele subsi dies’, is er geen haan die ernaar kraait. De urgentie is zó groot, die moet echt door het dak gaan. „Ik vind het van een bepaalde naïviteit getuigen om de hele tijd maar te hameren op het demon- stratierecht en niet de discussie te voeren. Want waar hebben we het nou eigenlijk over? En dan zeg ik: we hebben het over een kli maat-noodtoestand. Je kunt er ook op rekenen dat we niet zullen stoppen. Ik geef toe dat we op het scherp van de snede opere ren.” Van Basten Batenburg: „Dat hoeft niet per se op het Malieveld, dat kan ook op een andere plek in Den Haag. Dat het gesprek niet wordt aangegaan, dat snap ik niet. Dan denk ik: dan wil je niet met elkaar praten. Dan wil je een snel weg blokkeren en dat is dan een doel op zich geworden. En daar heb ik echt heel veel moeite mee. Het is niet alsof we het over het Iraanse regime hebben. Als er niet eens een demonstratie wordt aangemeld, kun je je afvragen of het gaat om een demonstratie of om het terroriseren van een stad.” schuwen de grote woorden niet. De inleidende vraag of Lucas van daag voor de dertigste keer zal worden aangehouden tijdens een klimaatdemonstratie, beant woordt de activist vrij nuchter: „Wat mij betreft niet omdat ik vind dat wat ik doe, niet strafbaar zou moeten zijn. Ik wil gewoon gebruikmaken van mijn grond recht om te demonstreren.” Lotte van Basten Batenburg: „Het is heel belangrijk dat men sen kunnen demonstreren. Daar wordt ook altijd volop ruimte aan geboden. Maar er zijn plekken waar dat gevaarlijk is. In het geval van de A12 denk ik: het is heel duidelijk dat dat niet mag, dat dat niet is toegestaan en dan moet je dat ook niet doen.” - a ftf, ■je MM-.— 9 jsmIILa T—~1 Waarom wil Winnips dan toch per se op de Utrechtse baan, een Winnips: „Ben je er wel van over tuigd dat klimaatverandering een probleem is?” Daar moet samen uit te komen zijn? Extinction Rebellion-acti vist Lucas Winnips en de Haagse VVD- fractievoorzit- ter Lotte van Basten Baten burg bij de Utrechtse baan, waar kli maatactivisten vandaag willen demonstreren. FOTOFRANKJANSEN T Michiel van Gruijthuijsen Den Haag Thomas de Waard Den Haag van de belangrijkste toegangs wegen van Den Haag, demon streren? E Klimaatactiegroep Extinction Rebellion (XR) blijft van plan om vandaag een deel van snelweg A12 in Den Haag te blokkeren. Overleg tussen XR, het Openbaar Ministerie en de gemeente leverde gis teren niets op. ‘Op het Malieveld kraait er geen haan naar ons protest GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023 -fl I j r Jv J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3