A. kreeg het zwaar te verduren bij de Watersnoodramp van 1953 11 Oude De administratie en al het materiaal was verloren gegaan: de doelen, de netten, de ballen, het kalkwagentje - Piet Remeeus in 2003 in het voetbal bij de Ramp van 1953 Het eerste elftal van SVOWK in 1953, vóór de Watersnood ramp. Met staand in het midden Piet Remeeus. Het bondsbestuur kwam op 5 fe bruari in spoed bijeen om de situa tie in het rampgebied te bespreken. Ook keek het terug op het besluit om het voetbal tijdens het ramp- weekend zoveel mogelijk door te la ten gaan, waarbij de meeste aanwe zigen erkenden dat dit niet verstan dig was geweest. Er werd meteen contactopgenomen met Go Ahead, dat hierover een zeer boze brief had gestuurd. Voor het weekend daarna werd alsnog alles afgelast. februari 1954, was de eerste leden vergadering. Daar werd besloten om terug te keren in de competitie. tieve leven weer werd hervat. De zoektocht naar een nieuw veld werd pas in 1958 afgerond met de opening van een eigen sportpark, wederommet steun vanbuiten. De nieuwe accommodatie was een gift van de gemeente Amsterdam, dat fen. Bij dat herstel kreeg de club veel steun vanuit de voetbalwereld. Re- nesse hield een speciale herden- Zeven slachtoffers Vier dagen na de Ramp wist Imanse nog steeds niet hoe het was gesteld met de voetbalclubs op Schou- wen-Duiveland en Noord-Beve- land. „Hoeveel van hen zullen zich bevinden onder de honderden slachtoffers? Daarvan is op dit mo ment nog niets bekend.” Pas later werd duidelijk dat er in heel Zeeland zeven leden van voet balclubs waren verdronken. Zes kwamen ervan SV OWK, onder an deren de broers Jan, Wim en Leen- dert Bolijn. Ze waren verrast door het op rukkende water, waarbij zelfs de zolder geen veiligheid meer de KNVB Zeeland om zondagoch tend vroeg alle wedstrijden in de provincie af te gelasten, werd daarom niet door iedereen in dank afgenomen. „Men vond mij te voortvarend in sommige plaatsen”, zei de verantwoordelij ke voorzitter Arie Imanse. „Doch ik heb helaas, met mijn sombere kijk op de ge beurtenissen, gelijk gekregen” Imanse had een juist besluit ge nomen, ondervond een KN- VB-consul tijdens het keuren van de voetbalvelden in zijn regio. Hij wist nog niet wat er zich die nacht had afgespeeld toen hij vanaf een dijk neerkeek op een gigantische watermassa, waarboven alleen het dak van het clubhuis van de getrof fen club was te zien. Op nationaal niveau had de KNVB echter geweigerd om het voetbal stil te leggen. Verzoeken van clubs als PSV en Go Ahead wer den terzijde gelegd, tot woede van de vooraanstaande sportjournalist Kick Geudeker. ‘Terwijl langs onze kustenen aan de dijkenderpolders vele duizenden landgenoten een heldhaftige, soms helaas wanho pige strijd streden, om het woe dende water te keren, terwijl lande rijen onderstroomden en vele ge zinnen in doodsnood verkeerden, vermocht de KNVB geen ander de vies te geven dan: Er wordt gevoet bald.’ ZEELAND SVOWK uit Ouwerkerk W.J. Bolijn, L.P. Bolijn, L.P. Bolijn, J.W. Bolijn, M.L. Boogerd, J. Kodde Cortgene uit Kort gene Daniël Verburg ZUID-HOLLAND Don Bosco uit Ton ge Ant. Tüns, F. Tuns, GTuns, P. Tuns, Ant. van Peper straten, H. van Peperstra ten, A. van Peperstraten, J. de Boet, J.C. de Boet, W. de Boet, J. Pieterse, M. Stoop, P. Knoope, D.J. Dirkx Flakkee uit Middelharnis Job. Troost NTW uit Nieuwe Tonge Ab. van Prooijen, Cor Kamp, Jaap Koole Abbenbroek uit Abben- broek L. van Marion Vierpolders uit Vierpol- ders M. Blok ’s-Gravendeel uit 's-Gra- vendeel B. Verdenk, C. de Zeeuw, onbekend persoon DFC uit Dordrecht Jac. v.d. Wilt bood. Hun namen stonden op 10 fe- na geschikte spelers binnen de ge- bruari op de lange slachtofferlijsten meenschap, die zo hard was getrof- die in alle dagbladen werden afge drukt. Alleen de vader van het ge zin werd gered. Daniël Verberg uit Kortgene was het zevende slachtoffer, 23 jaar oud king voor de omgekomen leden van en keeper bij Cortgene. Dit gezin ‘zustervereniging SVOWK’. De leefde in grote armoede op de To- KNVB bood geld aan en stuurde rendij k, die als eerste was bezwe- materiaal. Op een dag werden er ken onder de stormvloed. Zus Joppa opeens veertig paar voetbalschoe- was de enige overlevende, waar Da- nen afgeleverd. „Als j e geen schoe- niël, vader Jan, moeder Adriana en nen had”, zei Remeeus, „mocht je broer Leen allemaal verdronken, er een paar uitzoeken.” Het lichaam van Daniël werd op 10 februari gevonden bij de Neder- Ajax helpt Ouwerkerk lands Hervormde Kerk. Op 3 april Op 21 september 1954 keerde werd hij herdacht bij zij n club. SVOWK eindelij k terug. De eerste ‘Wie van de Zeeuwen denkt in wedstrijd werd weliswaar met 3-1 deze dagen aan voetballen?’ vroeg verloren van Brouwershaven, maar Sportkroniek zich na de Ramp af. veel belangrijker was dat het spor- ‘Het zullen er heel weinig zijn. Wat werken kan, werkt, vecht, redt en steunt, waar dit nodig is. Er is ner gens anders tijd voor.’ Toch herstelde het Zeeuwse voet- balleven zich opmerkelijk snel, met uitzondering van Schouwen-Dui- veland. Uiteindelijk werden maar hoopte dat de jeugd vanOuwerkerk liefst veertien competities alsnog zich zo weer opnieuw thuis zou uitgespeeld, ook al was het vaak voelen op Schouwen-Duiveland. met vertraging. SVOWK bleef ech- Om dat te nadrukken kwamen Aj ax ter steken op acht punten uit vijf en Blauw-Wit vanuit Amsterdam wedstrijden en had daarmee de naar Ouwerkerk voor de openings- minste verliespunten van de wedstrijd, die door Blauw-Wit met tweede klasse C. Er was natuurlijk 6-3 werd gewonnen. niemand meer in geïnteresseerd. Zo was vijf jaar na de Waters- veel weggestopt. Het was té erg wat Het nieuwe seizoen kwam voor noodramp het voetballeven van er is gebeurd; daarover sprak je niet. SWOVK ook nog veel te vroeg. Ouwerkerk dan weer enigszins her- Ook niet op de voetbalclub.” Meerdaneen jaar na de Ramp, eind steld. Voor zover dat mogelijk was, benadrukte Piet Remeeus. „Het Heeft u meer informatie over voetbal- klinkt misschien een beetje raar, clubs tijdens de Watersnoodramp, zo- maar over de ramp en de jongens, als notiilen, clubbladen ofherinnerin- ‘Nu is het weer tijd om aan te pak- die toenzijnverdronken, werd niet gen? Mail dan naar jurryt@sportge- ken.’ Met veel moeite werd gezocht of nauwelij ks gesproken. Er is heel schiedenis.nl. GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023 A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 39