Wat de slimste tekstrobot schrijft over religie in Zeeland u Zeeland is koploper: één op de drie huizen heeft zonnepanelen 9 ‘Complex op Edisonpark krijgt geen eerlijke kans’ Het Vlissingse college vindt dat bewoners van het Edison park de initiatiefnemers die plannen hebben om 216 buitenlandse werknemers te huisvesten in containers op een terrein aan de Energie weg, geen eerlijke kans heb ben gegeven. Monnikenwerk CORDEJONGE Zet op zonnige dagen overdag je wasmachine en vaatwasser aan Bewoonster Tonny Hoogesteger is met stomheid geslagen. „Het is slecht beleid, maar wij krijgen de schuld.” Hoogesteger is ge schrokken van de toon waarop het college antwoord gaf op vra gen van Perspectief op Vlissin- gen. Zo zegt het college van bur gemeester en wethouders te vin den dat bewoners van het Edi- sonpark door hun afwijzende houding de verhoudingen al in een vroeg stadium onder span ning hebben gezet. Het klopt volgens Hoogesteger in die zin dat bewoners de loca tie niet geschikt vinden voor een complex van die omvang. „Het gaat er ons niet om dat het inter nationale werknemers zijn, al waren het studenten of multi miljonairs. Maar we vinden deze plek niet geschikt. Vanwege het extra verkeer, bodemverontrei niging en de uitstraling die het complex heeft op het hele park.” Zeeland is het goudhaantje in de zonnestroomwereld. Ze doet het beduidend beter dan provincies als Zuid-Holland en Utrecht, blijkt uit cijfers van netbeheerder Stedin. Sa men zijn de Zeeuwse kleinverbrui kers - huishoudens en kleine be drijven - goed voor 240 megawatt- piek aan zonnestroomvermogen. Ten opzichte van 2021 is sprake van een kwart meer groene stroom dat van Zeeuwse woningdaken komt. D e provincie lijkt nu wel een verza digingspunt te naderen. Kerken zijn een belangrijk deel van de culturele en historische erfenis van Zeeland. In deze provincie ko men verschillende denominaties voor, met de Nederlandse Her- vormde Kerk als grootste groep. Deze kerk heeft een sterk calvinisti sche traditie en is sterk gericht op de autoriteit van de Bijbel en de leer van de predestinatie. Naast de Ne derlandse Hervormde Kerk zijn er ook katholieke, hervormde, baptis- tische en andere protestantse kerken in Zeeland. Er is ook een groeiende groep moslims en andere niet-chris- telijke geloven in de provincie. Een van de opvallende kenmerken van kerken in Zeeland is hun prachtige architectuur en kunst. Veel kerken zijn gebouwd in de traditionele Zeeuwse stijl, met baksteen en rie ten daken. Binnenin zijn deze ker ken vaak rijk versierd met prachtige fresco’s en beeldhouwwerken. Met de groeiende secularisatie in Neder land, zien we ook een afname in het aantal kerkelijke leden in Zeeland. Toch blijven kerken een belangrijke rol spelen in de gemeenschap, bieden ze een plaats voor geestelijke verdie ping en sociale samenhang. Laten we hopen dat deze gebouwen en de waardevolle gemeenschappen die ze ondersteunen, blijven bestaan voor toekomstige generaties. Hoe het u vergaat weet ik niet, maar ik heb hard gelachen om de passage over de architectuur van kerkgebouwen en de fresco’s en beeldhouwwerken die we erin Hoewel de meeste leden van de Ne derlandse Hervormde Kerk traditio nele calvinistische opvattingen heb ben, zijn er ook vrijzinnigen binnen de groep die meer progressieve ideeën over theologie en maatschap pelijke kwesties hebben. kunnen vinden. Maar dat lachen verging me vlot. Nadat ik het sys teem had gevraagd naar ‘vrijzin nigen’ in Zeeland, hoestte het systeem later op dezelfde dag de tekst uit: Ook de rieten daken verdwenen van kerken nadat ik het systeem hierover kritisch aan de tand had gevoeld. Kortom: wat je het sys teem vraagt of als commentaar terug geeft, beïnvloedt de pro ductie direct. Al snel bleek - op een ander gebied waar het sys teem nog weinig vanaf wist - dat het aangeboden nieuwe informa tie slikt als zoete koek en vervolgens presenteert als waar heid. Natuurlijk kon ik het systeem in een handomdraai ervan over tuigen dat Monnikenwerk in deze krant de meest betrouwbare bron is als het gaat over kennis van reli gie in Zeeland. Ik deed het niet. Ik blijf liever mijlenver bij ChatGPT vandaan. Recordjaar Al met al was 2022 een recordjaar voor Stedin. „Nog nooit zagen we zoveel nieuwe panelen op daken van consumenten verschijnen als afgelopen jaar”, zegt David Peters, verantwoordelijk voor de energie- transitie bij Stedin. „En nergens in r zijn van die momenten dat je denkt dat je er niet meer toe doet of dat de ac tiviteiten die je onderneemt bin nenkort overbodig zullen zijn. Als ouder, als docent of als freel ancer voor deze krant. Bijvoor beeld na het lezen over de slimste tekstrobot ooit: ChatGPT. Dit neusje van de zalm in het klasje van de kunstmatige intelli gentie zou zelfs tot zorgen leiden in de wetenschappelijke wereld. Maar zoals alle trouwe kijkers van Heel Holland bakt weten, de jury moet niet alleen op het uiter lijk van baksels afgaan. Om de kwaliteit te beoordelen is proeven belangrijk. Daarom heb ik Chat GPT gevraagd een korte column te schrijven over religie in Zeel and, met het volgende als resul taat: Europa vind je zoveel zonnepane len per inwoner als in Nederland.” Stedin moet flink aan de bak om de toename van het aantal zonne panelen bij te benen. Peters onder streept dat de voortdurende uit breiding van het stroomnet tijd en geld kost. „We roepen consumen ten op om pieken op het net te ver minderen door op zonnige dagen overdag - als de zon het hardst schijnt - elektrische apparaten, zo als de wasmachine of vaatwasser aan te zetten.” Waarschijnlijk wordt de subsidie op zonnepanelen - de zogeheten saneringsregeling - vanaf 2025 afgebouwd. Bezitters van panelen kunnen de stroom die ze terugleveren aan het net nu af trekken van hun totale verbruik. Vanaf 2031 kunnen ze niets meer salderen. Wel krijgen ze dan nog een vergoeding voor de stroom die ze leveren aan het stroomnet. SOmiHik - David Peters, Stedin Steeds meer Zeeuwen leggen zonnepanelen op hun dak. Vorig jaar nam het aantal Zeeuwse woningen met zonnepanelen fors toe, met zo’n 12.000 tot ruim 65.000 in totaal. Eén op de drie huizen wekt nu zonne- stroom op. José Baars schrijft wekelijks over religie in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Wendy de Jong Vlissingen Frank Balkenende Goes GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 37