nr damd 11953-2023 M 4 Nabij het Topshuis heb je het mooiste zicht op de immense stalen schuiven, ingeklemd tussen de betonnen pijlers Met water links, water rechts én water eronder en daarboven de hemel. Het wordt sensationeel! mooiste zicht op de immense stalen schuiven, ingeklemd tussen de be tonnen pijlers, die alleen al 18.000 ton per stuk schijnen te wegen. Je voelt, ook van afstand, de kracht van het water. Langs de kant bevindt zich het kunstwerk van Marinus Boezem: grote basaltblokken die de platte grond van de kathedraal van Reims markeren. Het zijn bescheiden rekwisieten in het decor van de ke ring, de kathedraal van de zee. In de jaren 90 kregen de Deltawer ken daadwerkelijk een status als we reldwonder. De American Society of Civil Engineers (ASCE) nam deze op in de Seven Wonders of the Modern World, samen met onder meer de Golden Gate Bridge, de Empire State Building en de Kanaaltunnel. Vol gens de ASCE zijn de Deltawerken ‘uniek in de wereld’ en bewijzen ze ‘het vermogen van de mensheid om naast de krachten van de natuur te bestaan’. De Oosterscheldekering is ‘de kroon op het werk’. Aan die kroon hing wel een in drukwekkend prijskaartje: 5,5 miljard gulden (2,5 miljard euro), fors meer dan was begroot. Maar dan heb je ook wat: een icoon voor Zeeland en Ne derland, bekend tot ver over de grens. Waterland Neeltje Jans is de popu lairste attractie van de provincie - met in de loop der jaren in totaal zo’n tien miljoen bezoekers - maar heeft dat in belangrijke mate te danken aan de locatie en de kering. Die wil - móet zelfs - iedereen gezien hebben. Niet voor niets nemen sportevene menten de kering maar al te graag in hun route op. Het levert, zeker vanuit de lucht, prachtige plaatjes op en er is geen betere verbeelding van de strijd van de sporter tegen zichzelf en de elementen. Met als ultiem voorbeeld het Nederlands Kampioenschap Te- genwindfietsen, waar deelnemers op een fiets met terugtraprem tegen de storm in stoempen en een les in ne derigheid krijgen. Hollandser wordt het niet. De beelden gaan de wereld over. Zonder de Oosterscheldekering zou de Tour de France in 2015 waar schijnlijk ook niet in Zeeland zijn ge finisht. De eindstreep was getrokken nabij het Topshuis, omringd door water. Een ‘finish in zee’, noemde Tourbaas Christian Prudhomme het, toen hij eind 2014 de slotkilometers kwam verkennen. „Met water links, water rechts én water eronder en daarboven de hemel. En dan nog met al die wind”, zei hij. „Het wordt sen sationeel! Zoiets is in de Tour en mis schien het hele wielrennen nog nooit vertoond. Cyrille Guimard heeft ooit gezegd dat fietsen ook zeilen is. Nou, dat gaat hier zeker gebeuren.” Het werd inderdaad een memorabele waaieretappe. De Duitser André Greipel zeilde naar de winst. Protest Het verhaal is bekend. In de opzet van de Deltawerken zou de Ooster- schelde volledig worden afgedamd. Dat werk was al volop gaande, toen begin jaren 70 - onder aanvoering van de visserijsector en de milieube weging - het protest tegen de afslui ting van de zeearm aanzwol. Het werk werd stilgelegd, totdat de Tweede Kamer in 1976 instemde met een uniek compromis. De resterende gedeelten kregen een open kering die, indien nodig, dicht kan. Zo kon het zoute water de Oosterschelde in en uit blijven stromen. Wie, ruim 36 jaar na de opening, gaat kijken, kan niet anders dan on der de indruk zijn. Zelfs bij het zo veelste bezoek. Op deze kalme janua ridag oogt de kering opnieuw majes tueus. Nabij het Topshuis heb je het De kering lijkt onverzettelijk, maar het kost jaarlijks tientallen miljoenen om die in conditie te houden. Het onderhoud gaat vrijwel permanent door, om het water en de tijd de baas te blijven. Op termijn moeten moge lijk de schuiven worden vervangen. In principe zou de kering tweehon derd jaar mee moeten kunnen. Of dat ook haalbaar, is nog maar de vraag, want de zeespiegel stijgt har der dan verwacht. De 62 schuiven gaan omlaag als een waterstand van 3 meter boven NAP wordt verwacht. Dat gebeurde tot nu toe gemiddeld één keer per jaar. Dat dreigt, zeker na 2050, veel vaker te moeten gebeuren, met alle gevolgen van dien voor de kering en de natuur in de Ooster schelde. Er wordt daarom nu al nage dacht over alternatieven voor de vol gende eeuw. De wedloop met het water is nooit gewonnen. Zelfs niet met een wereldwonder. e stormvloedkering is gesloten. De Deltawer- H ken zijn voltooid’, zei koningin Beatrix op 4 oktober 1986 bij de opening van de Oosterscheldekering. Ruim 33 jaar na de Watersnoodramp kon het zuidwesten van Nederland veilig worden verklaard, al waren de Deltawerken met de ingebruikname van de Maeslantkering (1997) eigen lijk pas echt compleet. De Franse president Francois Mit terrand was erbij toen de vorstin de historische woorden uitsprak. Even als de Belgische koningin Fabiola en vele andere hoogwaardigheidsbekle ders. En uiteraard Neelie Kroes, des tijds minister van Verkeer en Water staat, die glimmend van trots toe keek. Zij claimde, toen de bouw van de kering zijn voltooiing naderde, nog net niet persoonlijk het succes van het grootste waterbouwproject aller tijden. Keer op keer repte Kroes in die periode van ‘het achtste we reldwonder’, een omschrijving die Deltapark Neeltje Jans nog altijd ge bruikt op zijn website. De bewinds vrouw had de omschrijving overi gens dankbaar geleend van haar voorganger, Tjerk Westerterp. Die zei in augustus 1983, bij de plaatsing van de eerste pijler: „We kunnen wel zeg gen dat hier sprake is van de geboorte van een nieuw wereldwonder.” Het grootste wonder is dat het was gelukt het gevaar van de zee groten deels te beteugelen en tegelijkertijd rekening te houden met uiteenlo pende belangen. In die zin is de ke ring hét ultieme poldermodel. rttt ZATERDAG 28 JANUARI 2023 PM - Christian Prudhomme, Tourbaas Vooral ook bij storm is de Oosterschelde- kering een attractie. FOTO DIRK-JAN G JELTEMA Beluister ook onze podcastserie De vermisten van ’53 op pzc.nl/podcast of via uw favoriete podcastapp. ■R Rolf Bosboom Vrouwenpolder Wereldwonder lokt miljoenen bezoekers naar Neeltje Jans Een wereldwonder, zo werd de Oosterscheldekering al snel genoemd. Het is een icoon voor Zeeland geworden. Wie de provincie bezoekt, móet de kering hebben gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 32