F M Burenruzie? Regelrechter biedt soelaas Ontmoet de mensen van ‘De vermisten van ’53’ in het Watersnoodmuseum 2 Mbo’er Quinty (18) combineert werk en studie, Waarom zou je de hele week in de schoolbanken zitten, als je ook al kunt werken? Mbo’ers zijn nu zó gewild, dat veel jongeren ervoor kiezen om meteen aan de slag te gaan. PZC.NL Auto belandt in de sloot Podcast over Nieuwe Sluis van Spronssen, de eerste Zeeuwse re- Het vijfde en laatste deel van deze podcast, gemaakt door PZC en AD, is vanaf vandaag te beluisteren. De serie gaat over de 105 mensen die sinds de Watersnoodramp nog al tijd zijn vermist. Een aantal van hen is weliswaar teruggevonden, maar zij zijn anoniem begraven, omdat ze destijds niet konden worden ge ïdentificeerd. Met dna-onderzoek wordt nu een laatste poging onder- jongeren op deze manier binden aan bedrijven in Zeeland.” Maar er voor de jongeren. Maar ik zeg altijd: kijk niet naar het geld hals. „Als je op je 16de of 17de vier dagen per week gaat werken, nomen om ze alsnog hun naam te rug te geven. Tijdens de bijeenkomst op 4 fe bruari, van 14.00 tot 15.00 uur in het Vijfde Caisson bij het Watersnood- museum, praat PZC-verslaggever Maurits Sep met de mensen die te horen zijn in De vermisten van ’53. Onder hen zijn Jan van den Hamer, Riet Kuijper en Stoffel Hillebrand, die de Ramp meemaakten. De makers van de podcast - Noor tje de Kroo, Renée van Heteren en Rolf Bosboom - vertellen hoe de se rie tot stand is gekomen. Ook Hans Geldof (forensisch onderzoeker bij de politie Zeeland/West-Brabant), Carla van Dongen (Nederlands Fo rensisch Instituut) en oud-burge- meester Gerard Rabelink zijn aan wezig. Zij hebben een belangrijke rol gespeeld bij het dna-onderzoek en wat daaraan vooraf ging. Aansluitend aan de bijeenkomst, tussen 15.00 en 15.30 uur, vertellen Geldof en Van Dongen over de laat ste stand van zaken rond het dna-onderzoek. Ook zijn zij ervoor mensen die meer willen weten over deelname aan het onderzoek. Alle afleveringen van De vermis ten van ’53 zijn te beluisteren via pzc.nl/podcast. Snuffelstage Tijn Gijsbertsen uit Middelburg is nog maar 15 jaar, maar hij weet nu al bij welk bedrijf hij het liefst wil werken: bij jachtenbouwer Amels in Vlissingen. De vmbo’er van de alleen als beide par tijen het goed vin den dat hun geschil aan de regelrechter wordt voorgelegd. Lukt het niet of niet helemaal om geza menlijk tot afspra ken te komen, dan doe ik uitspraak.” De regelrechter is er voor bedrijven en burgers en behan delt conflicten over huur, koop, verkoop, krediet, schade of burenruzie. Samen met de partijen on derzoekt de rechter rijk dat we uit de medewerkers ha len wat erin zit. Je wilt niet je hele leven hetzelfde blijven doen: we willen ze naar een niveau hoger til len.” een leerwerkplek: ze zijn vier dagen in dienst van een bedrijf of instel ling; één dag per week volgen ze Vormen Bedrijven en instellingen plukken jongeren al vroeg weg uit de mbo-opleidingen, omdat er een schreeuwend tekort is aan perso- - vast. Blijft er een ge schil, dan doet de re gelrechter uitspraak. Net als tijdens een rechtszaak. Wie een zaak aanbrengt bij de regelrechter moet een formulier invul len. Voor het griffie recht betaalt elke partij 43 euro, be drijven iets meer. Het eerste oordeel doet Samen Recht Vinden (SRV), de „Het woord zegt het organisatie die drie al: de regelrechter jaar geleden werd probeert samen met opgericht voor be- partijen oplossingen middeling bij juridi- voor conflicten te sche problemen, regelen”, zegt Nancy Blijft er onenigheid, dan gaat de zaak naar de regelrechter, gelrechter. „Dat kan Zittingen zijn in on der meer buurt- en gemeenschapshui zen, hotels en mu sea. De pilot ‘de Zeeuwse regelrech ter’ is deze maand opgestart binnen de rechtbank Zeeland- West-Brabant. De verwachting is dat de eerste zaken in maart worden be handeld. De pilot duurt twee jaar. „Met deze pilot ver kennen we het ge bied van laagdrem pelige, betaalbare en zichtbare recht- of een goed gesprek spraak op locatie”, genoeg is om een zegt plaatsvervan- oplossing te vinden, gend teamvoorzitter Als dat lukt, legt de Civiel recht Jan van rechter de afspraak Breda. je familie zorgt.” Quinty zag ook De toekomst ligt open dat haar collega’s zich het vuur uit de sloffen liepen om cliënten te ver zorgen. „Ze konden mensen soms minder aandacht geven door het personeelstekort. Toen dacht ik: ik wil nü al mijn steentje bijdragen.” Quinty heeft ervoor gekozen om komende maand in dienst te gaan bij gehandicaptenorganisatie ‘s Heeren Loo. Tegelijkertijd maakt zijn ook nadelen, vindt Van Arent- ze haar opleiding af. „Ik ben heel graag bezig in de praktijk. Ik word straks echt medewerker: ik krijg mis je ook een stukje studentenle- meer zelfstandigheid en verant- ven. Bovendien vinden we bij woordelijkheid dan tijdens mijn Scalda burgerschap ook belangrijk, stage. En ik kan me toch blijven Jongeren worden tijdens de oplei- ontwikkelen. Ik kan later ook nog ding gevormd. En als je maar één een hbo-opleiding volgen, naast dag in de week naar school gaat, mijn werk.” krijgt de opleiding wel een andere inhoud.” De Scalda-topman hoopt dat jon geren naast hun werk blijven leren, ook als ze klaar zijn met hun mbo-opleiding. „Prima als jonge ren ervoor kiezen om te gaan wer- neel. Zo’n 35 procent van de stu- ken, maar als het na hun opleiding denten kiest nu voor deze moge- maar niet klaar is. We willen sa lijkheid, becijferde Scalda. In 2018 menwerken met bedrijven om dat ging het nog om 23 procent. De jon- voor elkaar te krijgen. Het is belang- geren stappen tussentijds over van een voltijdsopleiding naar zo’n tra ject, óf beginnen er vanaf het eerste Steeds meer studenten van jaar aan. „Ze kunnen studenten op mbo-instelling Scalda kiezen voor jonge leeftijd al vormen, opleiden en binden”, signaleert Hendrik-Jan van Arenthals, voorzitter van het college van bestuur van Scalda. Hij lessen op school. Neem nou Quinty vindt het een prima ontwikkeling. Kooman (18) uit Middelburg. Zij „Want je leert een vak het beste in begon vorig jaar aan de mbo-oplei- de praktijk. Bovendien kunnen we ding tot zorgprofessional. De Scal- da-studente kwam er tijdens een stage achter dat haar hart bij de ge handicaptenzorg ligt. „Je bouwt echt een band op met mensen. Dat vind ik mooi: het voelt alsof je voor ZATERDAG 28 JANUARI 2023 PC Ik wil nü al mijn ■Y OUWERKERK Oneens Gisteren: Klederdracht is de trots van Zeeland (1172 reacties) KORTGENE TERNEUZEN Regelrechter Nancy van Spronssen. FOTO RECHTBANK ZEELAND-WEST-BRABANT Conflict over een aankoop of schade? Een bu renruzie? Als het nodig is, beslist de regelrechter wat er moet gebeuren. Na Overijssel en Zuid-Holland heeft Zeeland er nu ook één. Nieuwe stelling: Je leert een vak het beste in de praktijk WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Bij een ongeval op de Deltaweg (N256) bij Kort- gene is gister ochtend één persoon gewond geraakt. Door onbekende oor zaak raakte het slachtoffer om streeks 06.55 uur op de afrit bij Kortgene van de weg. Hierbij be landde het voer tuig in de sloot. Het slachtoffer kon niet op ei gen gelegenheid de auto uit, dus werd de brand weer opgeroe pen. De brand weer heeft de bestuurder uit de auto bevrijd. Daarna is het slachtoffer me disch onder zocht en ter controle meege nomen naar het ziekenhuis. Een bijzonder moment voor de Nieuwe Sluis in Terneuzen. Eerst de brug, dan de deuren, nog een brug, klaar! Zo klinkt het een voudig, maar het grootste infra structurele pro ject van Zeeland is indrukwek kend. Deze week werd met het ar riveren van de eerste brug (86 meter lang, 17 meter breed) een mijlpaal be reikt. Verslagge ver Raymond de Frel en Noortje de Kroo gingen kijken bij dit ijk punt en vertellen hierover in de nieuwe afleve ring van de PZC deze week. Luis ter de podcast via pzc.nl of je favoriete pod cast app. Tijdens de open dag van het Wa- tersnoodmuseum, op zaterdag 4 februari, wordt er een bijeen komst gehouden rond De ver misten van ’53. - Stef Abrahamse projectleider CSW Middelburg - Rolf Bosboom Quinty Kooman (18) uit Mid delburg gaat binnenkort in dienst bij 's Heeren Loo. FOTO DIRK-JAN G JELTEMA I ia m Eens Eldridge Pentury Middelburg Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 30