Angela Zelfs Jinek kwam er in eigen show nauwelijks tussen D KJ— Schots acteur geeft lintje terug vanwege ‘giftige’ wandaden van Britse rijk in kolonies 24 ANNE-MAR ZWART NIEUWE EO-PRESENTATOR Quote van de dag INTERVIEW KIJKT TV Ik ben hele stukken van mijn leven kwijt, het is maar goed dat er veel beeldmateriaal van is Show Elton geschrapt Rick Astley naar rechter om een lid van Extinction Rebellion dat ’s morgens vroeg van haar bed was gelicht door een arrestatie team. Ze had nog net een trui mee kunnen grissen, maar dat was het dan ook, vertelde ze. Na een dag onder de tl-lampen van het politiebu reau was ze snel naar de tv-studio gereden. Nog steeds in haar nachtkleding. Die de kijker niet zag, overigens. Maar de vrouw - communicatieadviseur in het dagelijks leven - nam een momentje om er fijntjes op te wijzen wat er ónder haar trui zat. Alles voor het dramatisch effect, toch? Het was niet het enige waar ik me over verbaasde bij Khalid Sophie. De journalistieke balans was weer eens volledig zoek in dit item. De studio zat vol met activisten, aan tafel zat de raadsman van Extinc tion Rebellion, Willem Jebbink, én een andere geest verwant, advocaat Bénédicte Ficq. Iedereen was het - hoe verrassend - roerend met elkaar eens: deze actie was een grote schande van het Openbaar Ministerie. Jebbink maakte het helemaal bont. In Iran stonden ze hierbij te juichen, fulmineerde hij. Ik zat erop te wachten tot deze ridicule vergelijking met kracht werd tegengesproken door presentator Khalid Kasem. Maar wat denkt u? Niet natuurlijk. Onge hoord Nederland zou er een boete voor krijgen, maar bij BNNVara kan dit probleemloos. Voor het Openbaar Ministerie - oftewel: essentiële wederhoor - was geen plek meer aan tafel. De kijker kreeg een filmpje te zien waarin Khalid de Haagse persofficier voorafgaande aan de uitzending een paar vragen stelde. Waar de aanwezigen in de studio weer vrijelijk op mochten schieten. Bij Jinek was het later op de avond precies an dersom. Daar zat enkel hoofdofficier van justitie Mi- chiel Zwinkels die rustig en weloverwogen uitlegde waarom het OM tot zijn beslissing was gekomen. Het gemis aan XR-activisten viel niet op, omdat Een- Vandaag-gezicht Tom van ’t Einde die rol met verve op zich nam. „Want hoe zat het dan met de boeren destijds? Kunt u echt met droge ogen beweren dat u niet met twee maten meet?” Het antwoord van de officier wachtte hij niet af, hij ging maar door. Zelfs Eva Jinek kwam er in haar eigen show amper tussen. Nee, over gebrek aan steun in de media hoeft Extinction Rebellion zich geen zorgen te maken. Tot er zich natuurlijk weer een lid vastlijmt aan een talk- showtafel. Ik dacht aan de activiste in pyjama bij Khalid Sophie. Nog een geluk dat zij was meegeno men en niet haar man. Die deed namelijk in zijn on derbroek de deur open voor het arrestatieteam, ver telde ze. Je moet er toch niet aan denken hoe die dan op tv was verschenen. e kijkers van Khalid Sophie waren getuige van een unicum donderdagavond. Er zat een gast in pyjama aan de talkshowtafel. Het ging Hij wil niet meer in één adem worden genoemd met het Britse rijk vanwege ‘giftige’ wandaden uit het verleden. Het gaat om de manier waarop het Verenigd Ko ninkrijk omging met inheemse volkeren in kolonies. Cummings onderscheiding was een zoge noemde OBE, een afkorting die achter de naam van de gelau werde komt te staan. De letters betekenen ‘Officer of the British Empire’ en van dat ‘British em pire’ neemt de acteur nu afstand. Cumming kreeg de onder scheiding voor zijn werk en van wege zijn activisme rond gelijke rechten voor Ihbti-personen in de Verenigde Staten. Als Brits en Amerikaans staatsburger vocht Cumming voor emancipatie. ‘Gelukkig zijn de tijden en wetten in de VS veranderd, en de steun die de onderscheiding was voor de Ihbti-gemeenschap is nu minder van belang dan mijn sprak over haar vruchtbaar heidsproblemen en het tra ject in de fertiliteitskliniek. Voor Hallo, ik heb kanker kreeg het programma afge lopen najaar een Televi- zierster. Huilend nam de presentator hem in ont vangst. De tranen waren voor de n-jarige Marleen, een van de hoofdrolspelers van de serie, die een week eerder was overleden. Het meisje had bij de feestelijke uitreiking moeten zijn, haar jurk hing al klaar. Afgelopen jaar was Zwart o getuige van de stoelendans die Blauw Bloed doormaakte. Het programma verhuisde van zen der, werd ingekort en presentator Jeroen Snel verdween achter de schermen, waar hij als eindre dacteur aan de slag ging. Zwart nam enkele royaltyspecials op zich, zoals het 2 o-jarig huwelijk van Maxima en Willem-Alexander, maar is vanaf vandaag de vaste pre sentator van het programma. Ook de formule van het programma - dat tóch weer meer zendtijd kreeg van de NPO - is gewijzigd en zal volgens slechte gevoel om geassocieerd te worden met de giftigheid van het koninkrijk.’ Eerder gaf acteur Michael Sheen een koninklijke onder scheiding terug, zodat hij zich vrij kon uitspreken over het koningshuis. Alan Cumming is bekend van een grote verscheidenheid aan theater-, film- en tv-werk, zoals zijn rol in de Bond-film Gol- denEye, de Spy feids-films en de serie Instinct. Momenteel is hij presentator van de Amerikaanse versie van De verraders. Op de bank bij mijn oma las ik al blaadjes als Vorsten en Royalty - Anne-Mar In een tijd dat het koningshuis aan populariteit inboet, keert royaltyprogramma Blauw Bloed terug op de buis. Mét een nieuw gezicht: presentatrice Anne-Mar Zwart (38). „Ik wil niet alleen over de bolletjes van de Oranjes aaien.” I et eerste dat An ne-Mar Zwart deed toen ze werd ge vraagd als presen tator van Blauw Bloed was een bel- I letje naar collega Jeroen Snel. Hij was bijna twintig jaar het vaste gezicht van het royaltypro gramma en wilde het liefst door. „Hij zei: ‘Ik vind het jammer dat ik het niet meer mag doen, maar ik gun het jou.’ Dat is ook bewezen. Als ik het even niet weet, bel ik hem. Hij weet zo ongelooflijk veel.” Ook voor de trouwe kijkers van Blauw Bloed wordt een nieuw gezicht even wen nen, denkt ze. „Ik las reacties als: wie is zij?” In een notendop: de Woerdense begon als stagiair bij de Evangelische Omroep (EO), waar ook haar moeder werkte. Zwart werd in 2006 redac teur bij de EO, groeide door tot tv-presentatrice, is getrouwd en heeft een 2-jarige zoon Fender. Veel lof ontving ze voor kinderprogram ma’s als de Anti Pest Club en Hallo, ik heb kankeren de podcast Willen jullie geen kinderen waarin ze openlijk MUZIEK MUZIEK Hannekevan Houwelingen LONDEN -Actrice Georgina Verbaan in het NPO Radio 1-programma Nooit meer slapen. Elton John laat op Instagram weten dat hij ‘helemaal kapot’ is van zijn gecancelde concert in Nieuw-Zeeland. De show ging gisteren op het laatste moment niet door, omdat het noodweer was. Rick Astley heeft een rechtszaak aangespannen tegen rapper Yung Gravy. Vol gens Astley wordt in het nummer Betty (Get Money) zijn stem nagedaan, zonder dat de rapper daar toe stemming voor vroeg. De gelauwerde Schotse acteur Alan Cumming (58), onder meer bekend van de serie The good wife, heeft de koninklijke onderscheiding teruggegeven waarmee koningin Elizabeth hem in 2009 eerde. - Leon van Wijk Zwart ’Koningshuis geeft ons land een gezicht en een verhaal' ZATERDAG 28 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 24