A 1 23 België via shoots-outs naar finale HOCKEY WK IN INDIA Nederland was in de halve finale van het WK hockey niet minder dan regerend kampioen België. Maar het kwam weer aan op shoot-outs. En dat acht-seconden-spel werd opnieuw verloren. Vos verlengt tot 2025 bij Jumbo Marianne Vos (35, foto) heeft haar contract bij Jumbo-Visma verlengd tot eind 2025. Vos besloot donderdag om haar we reldtitel veldrijden vol gende week niet te verde digen bij het WK in Hoogerheide door een bekkenblessure. „Ik heb nog steeds heel veel ple zier in het fietsen”, zegt Vos. „Ik geniet van het sa men koersen en het strij den voor de winst als team.” Vos won vorig jaar onder meer twee ritten in de Giro en twee etappes in de eerste editie van de Tour de France Femmes. Ook legde ze beslag op de groene trui in de Tour. Broch blijft actief bij topclub Györ Yvette Broch speelt ook volgend seizoen voor de Hongaarse topclub Györ. De landskampioen van Hongarije heeft de optie in haar contract gelicht. De 32-jarige Westlandse keerde vorig jaar terug bij Györ, waarvoor ze tussen 2015 en 2018 ook al speelde. Broch won toen met de Hongaarse club twee keer de Champions League. Broch kwam eer der uit voor onder meer de Franse topclub Metz en CSM Boekarest uit Roe menië. „Ik hier bij Györ de grootste successen uit mijn carrière behaald, maar ik wil nog meer bereiken.” Op de klamme Indiase avond had den de gedachten van keeper Pir- min Blaak terug kunnen gaan naar vier jaar geleden. Zelfde stadion, zelfde toernooi, zelfde tegenstan der. Maar hij had er geen tijd voor. Het was, vooral in de tweede helft, alle hens aan dek voor Nederland in de halve finale van het WK tegen België. Als Blaak zijn masker af deed, gutste het zweet in meerdere straaltjes tegelijk van zijn hoofd. Tegelijkertijd was hij ijzig kalm. De goalie had de held van de avond kunnen worden. Bij een 2-2 stand stopte hij een strafbal van Tom Boon. Nog voordat de Belg hem nam, deed Blaak al een stap naar rechts. Hij wist het. Daar zou hij pushen. Het was daarna nog acht minuten overleven, maar het bleef gelijk. Wéér moesten shoot- outs de beslissing brengen, zoals zo vaak in belangrijke hockeywed strijden. De ervaren Blaak (34) had zich de afgelopen dagen ondergedompeld in lijstjes. Welke Belg zou wat doen? had de beste kansen. „We moeten alleen vaker op doel schieten, in plaats van steeds nog dat extra pas- sje”, zei bondscoach Jeroen Delmée in de rust. Maar halverwege het derde kwart kantelde het spelbeeld. België gaf gas, het piepte en kraakte bij Neder land. Dat was via Janssen opnieuw op voorsprong gekomen, maar Ni colas de Kerpel maakte gelijk na nog in het derde kwart gelijk met een rest de wedstrijd om het brons te gen Australië. Toch een déja vu voor Blaak. Al was gisteren alles anders dan vier jaar geleden. Toen een tactische schaakwedstrijd die eindigde in 0-0, nu een heerlijk en open hoc- keygevecht. Met in de eerste helft een fris en energiek Nederlands team. De ‘Red Lions’ hapten naar adem, de combinaties van Neder land gingen ze allemaal te snel. Maar het stond bij rust 1-1, na be nutte strafcorners van Jip Janssen en Boon. Daarmee deed Nederland zich tekort, want het was beter en Shoot-outs: ten opzichte van de statische straf ballen een attractieve vernieuwing. Alleen wordt de VAR wel vaak geraadpleegd snoeihard schot. Maar Blaak bleef het druk houden, hij redde met zijn handschoen en zijn legguard en zelfs op die strafbal had hij dus een antwoord. Wat was zijn antwoord? Hij kende de nemers allemaal, van de hoofd klasse en van alle onderlinge ont moetingen. Zijn tactiek was ‘lang in het duel blijven’. De nemer dusda nig onder druk zetten dat die nog een extra keer moet kappen en draaien, in de hoop dat de toeter klinkt. Want binnen acht tellen moet de shoot-out zijn genomen. Maar acht seconden kunnen een eeuwigheid duren, zo ervoer Blaak opnieuw. Florent van Aubel en Ar thur De Sloover scoorden nét op tijd. Victor Wegnez was de bal ei genlijk kwijt, maar hij had het ge luk dat de videoscheidsrechter zag dat Blaak daarbij de bolle kant van zijn stick had gebruikt. De strafbal werd door Tanguy Cosyns benut. Bij de shoot-out van diezelfde Co syns lag Blaak hinderlijk in de weg, via zijn stick ging de bal ver over. Maar het probleem zat hem bij de nemers. Thijs van Dam (bal kwijt), Terrance Pieters (bolle kant ge bruikt) en Seve van Ass (naast) scoorden niet, waardoor die ene redding Blaak en Oranje niet hiel pen. België speelt vandaag de finale tegen Duitsland, voor Nederland Bloedstollend Shoot-outs dus. Aanvankelijk door de hockeywereld omarmd als de at tractieve vernieuwing ten opzichte van de statische strafballen. Een bloedstollend spel tussen de nemer en keeper. Maar er is in zo’n serie al tijd nog een derde hoofdrolspeler en dat is de videoscheidsrechter. Die wordt te pas en te onpas ge raadpleegd. Hij mag bovendien ook kijken naar zaken die helemaal niet door één van de betrokkenen wordt betwist. Wegnez vroeg niet om een bolle kant van Blaak te controleren, maar had het fortuin dat de ‘VAR’ dat opviel. Ook Pieters was het on eens met het verdict. Het deed aan de slotsom niets af: België won de shoot-outs terecht en kan de wereldtitel prolongeren. Nederland kwam met bescheiden verwachtingen naar India, want met een onervaren en nieuwe ploeg, maar het maakte indruk. En nu het zo dicht bij die finale was, en België tot het uiterste had gedreven, voelde die apotheose des te zuur der. -C y o TOT EN MET MORGEN TV ZIGGO SPORT Beloning blijft uit voor fris Oranje WIELRENNEN HANDBAL SKELETON Historisch zilver op WK voor Bos Kimberley Bos (29) pakte bij het WK in het Zwitserse St. Moritz zilver. De Edese is daarmee de eerste Ne derlandse skeletonner die een WK-medaille verovert. Bos hoefde in Zwitserland alleen de Duitse Susanne Kreher voor zich te dulden. Het verschil tussen Bos en Kreher was slechts 0,01 seconde navier runs. Bos stond voor het ingaan van de vierde en laatste run ook al op de tweede plaats en keek tegen een achter stand van 0,25 seconde op Kreher aan. Bos was in de laatste run de tijdsnelste, maar kon de achterstand op Kreher niet meer goed maken. Doelman Pirmin Blaak kon de nederlaag niet voorkomen. Het probleem bij Oranje zat hem bij de nemers, fotoanp Rik Spekenbrink Bhubaneswar GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023 KOROX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 23