Weissensee één van z p Ziggo Sport! u ^5" drijvende krachten marathonschaatsen’ F [RQNDO] vTïI 22 Jonge generatie naar Oostenrijk bij gebrek aan ‘echt’ natuurijs in eigen land Datum race is Kijk live naar dé voetbaltalkshow aar niets onbesproken blijft! ZIGGO SPORT nog ongewis Titelstrijd .4 Grote marathons op natuurijs in eigen land zijn een aan deflatie onderhevig fenomeen. Daarom ‘Lang leve’ voor het Oostenrijkse bergmeer, waar veel wedstrijdrijders voor het eerst kennismaken met de oorspronkelijke tak van de sport. e maandag om 20:30 uur op Ziggo Sport, sportzender van Nederland. Het zou heel mooi zijn als er weer eens een klassieker gereden kan worden Het is, traditioneel, weer een drukte van belang op en rondom de Weissensee. Het plaatsje Te- chendorf in Karinthië is dezer da gen weer ‘overgenomen’ door schaatsgekke Hollanders. De voer taal is Nederlands, de kenteken plaatsen zijn geel met zwarte cij- fers/letters. Als schaatsen op na tuurijs, langs molens en rietkra gen, niet mogelijk is in eigen land, is er altijd nog het befaamde be vroren bergmeer. Voor de toer tochten van de recreanten en de grote marathons voor de wed strijdrijders. Zoals de Alternatieve Elfstedentocht, de enige marathon van het seizoen van 200 kilometer, en de strijd om het nationale kam pioenschap. Het laatste NK op natuurijs in eigen land? Dat was in de winter van 2013, toen Christijn Groene- veld en Mariska Huisman zich op 25 januari op het Veluwemeer kroonden tot kampioenen. Tien jaar geleden alweer. Niemand die een antwoord kan geven op de vraag wanneer op eigen ijs weer een NK gehouden kan worden. In februari 2021 leek de droom van de Nederlandse marathonschaats- ploegen weer in vervulling te kun nen gaan. De weersomstandighe den waren perfect, maar corona gooide roet in het eten. Het wach ten is opnieuw begonnen... In de schaduw van het houten bruggetje bij de Weissensee, waar na afloop van een wedstrijd de huldiging plaatsvindt, haalt Henk Angenent z’n schouders op. Ne derlands bekendste marathon schaatser en winnaar van de laat ste Elfstedentocht (1997) maakt zich niet zo druk. „In Nederland hebben we tussen 1997 en 2009 twaalf jaar niet op natuurijs kun nen rijden. Daarna hebben we vijf kampioenschappen gehad. Het valt niet te ontkennen dat er best wat verandert in de wereld, maar het kan ook zo maar zijn dat we de komende vijf a zes jaar wel een NK in eigen land kunnen organise ren.” staat de sport volop in de picture als de eerste marathon op een on dergespoten baantje wordt gere den. Tegelijk is dat ook de charme”, aldus de rijder van de formatie Bouwselect over het ‘koersje’ in Burgum in december. Oorspronkelijke karakter In de tussentijd kan de huidige ge neratie jonge marathonschaatsers op de Weissensee het oorspronke lijke karakter van de sport onder de knie proberen te krijgen. Zoals Harm Visser van de formatie Jum- bo-Visma, die deze dagen zijn vuurdoop hoopt te beleven. Vorig te beluisteren cast! de wedstrijden ligt ook mijn prio riteit. Als ik daarvoor een dagje op bed moet liggen in plaats van lek ker toeren op natuurijs, dan doe ik dat. Maar je ziet wel hoeveel men sen afkomen op zo’n eerste mara thon in Burgum. Daar leeft onze sport van en het zou heel mooi zijn als er weer eens een klassieker gereden kan worden.” Het huidige peloton kent nog maar een paar ‘cracks’, die een beennummer hadden tijdens het NK van 2013. Een van hen is Mart Bruggink, de 35-jarige schaatser uit Tubbergen die bezig is aan zijn dertiende jaar bij de A-rijders. De natuurij sspecialist, bijgenaamd Der Panzerwagen, onderstreepte die rol met het veroveren van de nationale titel op de Weissensee in 2019. „Het is jammer dat er zo wei nig natuurijs is in eigen land, an ders had het marathonschaatsen een veel hogere status gehad. Nu jaar, op het bevroren zeewater van de Botnische Golf bij het Noord- Zweedse Lulea, reed de 22-jarige Fries voor het eerst van zijn leven een marathon op écht natuurijs. „Vanwege corona heb ik dat hier niet eerder kunnen doen, daarvoor was ik nog langebaanschaatsen” Van die tak heeft-ie afscheid ge nomen. Zijn hart ligt bij de mara thon, waar hij met vijf podium plaatsen en een zege op het kunst ijs heel goed uit de voeten kan. „Bij Dubbel raceprogramma Recreatief Nederland stond zes da gen op bevroren sloten, plassen en meertjes, maar de wedstrijdrijders hadden uitgerekend die periode een dubbel raceprogramma. Op kunstijs. „Als het aan ons had gele gen, waren er meer marathons op schaatsbaantjes of een plas ergens gehouden. Maar de verenigingen gaven hun voorkeur aan de eigen leden en de breedtesport.” Hoop doet leven, vindt Angen ent, die de wedstrijden in Oosten rijk roemt. „De Weissensee is één van de drijvende krachten onder het marathonschaatsen”, zegt hij over het bergmeer, waar veel jonge schaatsers in een nieuwe wereld terechtkomen. „De huidige gene ratie plant het liefst alles in, wil in november al weten hoe laat ze moeten starten. Op kunstijs kan dat, hier moet je schakelen. De gene die dat het makkelijkst doet, is de koning van het natuurijs.” Luna Jonkers (I) traint op de Weissensee. foto vincent riemersma - Harm Visser Alles is afhankelijk van de kwaliteit van de ijsvloer, die gisteren een impuls kreeg als gevolg van gunstige weers omstandigheden. „We bekij ken per dag de situatie. We zouden graag van start willen gaan, maar het is ook moge lijk dat dit pas later gaat luk ken en dat je dan nog over enkel een ONK en de Alter natieve Elfstedentocht praat”, aldus Hut. Dat het ONK morgen op de Weissensee wordt gehou den, is volgens wedstrijd leider Willem Hut van de KNSB nog geen uitge maakte zaak. Ralph Blijlevens Techendorf •1*1 ifli ZATERDAG 28 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 22