van ongemak M u Grootmeester i gK 18 Onervaren oud-speler moet Ajax nieuw leven kfjxujiKi Sjoerd Mossou onervaren oud-speier moei Ajax nieuw ieven COLUMN crisisreeks doortrok tegen Volendam en Alfred Schreuder op straat zette, broedde de clubleiding gisteren op het nood- en lange termijnplan. De pas 39-jarige John Heitinga werd vast naar voren geschoven, met een enorme kluif. Een heldere boodschap verzandt bij Edwin VanderSar in abstract gewauwel We hebben shit gepresteerd. Daar schaam ik me voor en daardoor voel ik me ook verantwoordelijk voor het vertrek van Alfred ren. De voorbije weken werd Bosz meermaals gevraagd naar een mo- selectie die door belabberde com municatie vanuit de staf en slechte resultaten murw is gebeukt. Het afbreukrisico is daarbij me- dat hij de afgegleden kampioen momenteel niet over tal van klank borden beschikt. Het chagrijn in eerste instantie wegspoelen, lijkt het grootste probleem niet. Een vrijgekomen vacature inkleden? Algemeen directeur Edwin van der Sar repte, even nadat hij de breuk aan Schreuder en spelers groep kenbaar maakte, over scena- oor Alfred Schreuder waren het ook geen wj» leuke dagen, maar het meest had ik toch wel te doen met Miel Brinkhuis, die arme perschef van Ajax, donderdagnacht in de perska mer van de Johan Cruijff Arena. Het was al tegen middernacht. Pal naast Miel zat Edwin van der Sar, de directeur die het allemaal uit moest gaan leggen. Het scenario - Schreuder ontslagen bij afgang tegen FC Volendam - lag vooraf keurig klaar. Alles was voorbereid. Het persbericht was netjes voorgekookt. Het draai boek was strak en glashelder. Van der Sar zou het woord voeren, wie anders: eerst voor de camera van ESPN, daarna op een persconferentie. Maar toen gebeurde het allemaal. Toen begon de directeur van Ajax daadwerkelijk met praten. Hij praatte en hij kletste, hij struikelde en hij haperde, hij zuchtte en hij worstelde, hij glim lachte wat en schoof met colaflesjes. Verbeten klampte Van der Sar zich vast in het aardedonker - aan de stopwoordjes ‘eigenlijk’ en ‘inderdaad’ vooral - maar de zinnen hobbelden nog steeds onophoudelijk de bocht uit. Ik moest aan die tragikomische filmpjes van Buurman Buurman denken. Aan die Tsjechi sche kleimannetjes die eerst tegen een relatief klein probleem aanlopen (lekkage in het plafond, trainer ontslagen), maar vervolgens gevangen raken in een oneindige knoop van opeenvolgende proble men, net zolang tot het complete huis instort. Van der Sar is daar het equivalent van, maar dan in communicatief opzicht. In het publieke domein is de directeur van Ajax de grootmeester van het totale ongemak. Vrijwel alles gaat mis. Verbaal, non-verbaal, alles daar tussenin. Een in de kern heldere boodschap verzandt on herroepelijk in abstract gewauwel. Van der Sar doet quasi-amicaal wanneer hij juist streng en za kelijk moet zijn. Als nederigheid wordt gevraagd, grijpt de Ajax-directeur plots naar een afweerme chanisme van dédain en arrogantie. Ergens roept al dat ongemak ook mededogen op. Niet in iedereen schuilt een Barack Obama, niet iedereen heeft een talent voor spreken in het openbaar. Maar het probleem is hier: dit is de di recteur van de grootste club van Nederland, in de grootste entertainmentindustrie nota bene, een bedrijfstak die zo ongeveer drijft op communica tie en media-impact. Bij Ajax wordt vaak geprobeerd om Van der Sar daarom maar helemaal buiten beeld te houden, zeker wanneer het ingewikkeld wordt, net zolang tot er écht geen andere optie meer over is. Maar de vraag is inmiddels gerechtvaardigd of dit nog wel kan: een directeur van een beursgeno teerd voetbalbedrijf, steeds opnieuw wankelend wanneer het begint te stormen, met naast hem een perschef die het liefst onder een tafel zou wil len kruipen, omdat alle voorbereidingen al bin nen één minuut de prullenbak in kunnen. Gelukkig zit het op de werkvloer wel snor bij Ajax, qua management en communicatie. Maar niet heus - inderdaad, eigenlijk. waarnemer Rob Jansen geopend. Dat niet alleen: Heitinga werd vast aangewezen om de hersteltrai- ning met de aangeslagen groep te buigen. Onder de Barnevelder is leiden. Ajax deelde daar gisteren al Ajax door een horrorreeks van ze- beelden van, toen ook duidelijk ven eredivisieduels zonder zege af werd dat Heitinga morgen in de gegleden naar plek vijf met zeven uitwedstrijd tegen Excelsior op de punten achterstand op Feyenoord. bank zit en voor een ommekeer Heitinga wacht de loodzware taak moet zorgen. Toen al werd gemeld om weer energie te krijgen in een dat Michel Kreek zich tegen Hel mond Sport over Jong Ajax moest ontfermen. De ontwikkelingen hadden zelfs gevolgen voor een paar beloften. Zo teen groot voor Heitinga, ook om was Youri Regeer al rond met FC Emmen, maar liet hij de huurtrans- fer afketsen nu hij onder Heitinga de komende weken meer perspec tief op speeltijd in de hoofdmacht Terugkeer Bosz weet dat voor een terugkeer nog een obstakel moet worden ge passeerd. Na de verloren Europa Le ague-finale verliet hij Ajax door een verschil van inzicht met Edwin van der Sar. De algemeen directeur is degene die in samenspraak met technisch duo Gerry Hamstra en Klaas-Jan Huntelaar de nieuwe trainer moet aanstellen. Hamstra en Huntelaar werkten eerder pret- duidelijk dat Ajax in beloftencoach tig samen met Bosz bij respectieve- John Heitinga, die al werd klaarge- lijk Vitesse en Ajax. stoomd om de staf als assistent op Tot een verzoening tussen Van te schudden als Volendam werd der Sar en Bosz kwam het de afgelo- verslagen en Schreuder zou aanblij- pen vijf jaar nog niet. Hij was tot ven, de nieuwe interim-coach donderdagavond ook nog niet ge- moest worden. Al vroeg werden de beid of gepolst door Ajax. Door Hei- onderhandelingen met diens zaak- tinga door te schuiven, verschaft de directie zich in ieder geval wat lucht en tijd om zich over duur zame opvolging van Schreuder te voorziet. Onduidelijk was vrijdag middag nog wel of Heitinga voor de komende weken of maanden als in- Het was bijna twee uur in de nacht terim zal fungeren en wie de jonge toen technisch duo Klaas-Jan Hun- coach, die Ajax als speler en (jeugd) telaar en Gerry Hamstra na een tur- trainer zeven jaar diende, daarbij buiente avond de Johan Cruijff moeten flankeren. Uit de noodop- Arena uit wandelden. Samen met lossing kan in ieder geval worden Adrie Koster, adviseur van de Raad opgemaakt dat Ajax geen kant-en- van Commissarissen, bespraken zij klare opvolger van Schreuder voor het mislukte huwelijk met Alfred de lange termijn klaar heeft staan. Schreuder, dat een paar uur eerder Namen van kandidaten circuleer- na een maandenlange lijdensweg den al snel. Vooral oud-trainers uiteen was gespat. Hamvraag was Frank de Boer en Peter Bosz werden natuurlijk ook: hoe moest Ajax de genoemd. Laatstgenoemde lijkt voor Ajax de ideale trainer, ook omdat hij ver baal sterk is en zich de voorbije ja- ren een leider toonde, eigenschap pen waarmee hij de in gebreke ge- rio’s voor de korte en lange termijn, bleken clubleiding kan compense- Daarbij stelde de bestuurder dat as sistenten Michael Reiziger en Ri chard Witschge, die in tegenstel- gelijke comeback. Door daar - uit ling tot de Duitser Matthias Kalten- respect voor oud-teamgenoot Schr- bach aanblijven, de honneurs vast euder ook - niet op in te gaan, liet konden waarnemen. hij indirect blijken ervoor open te Gistermorgen werd langzaamaan staan. Was dat niet zo geweest, dan had de in oktober bij Olympique Lyon ontslagen Apeldoorner dat uit kunnen spreken. HL Pröpper Na een bizarre avond waarin Ajax de - Dusan Tadic M V) Davy Pröpper (31, foto) heeft een contract tot medio 2024 gete kend bij Vi tesse. De oud-internatio- nal keert dus terug in het profvoetbal. Pröpper be sloot begin vorig jaar bij PSV abrupt te stoppen met voetballen. Als reden voor zijn stoppen gaf hij toen aan het plezier te mis sen. Pröpper keert na een rustpauze dus weer terug. VOETBAL Basisplaats Gravenberch Ryan Graven berch (20, foto) start zeer waarschijnlijk vandaag in de basis van Bayern in het thuisduel met Frankfurt. De middenvelder vervangt zo goed als zeker Leon Goretz- ka, die van wege een spierblessure niet inzetbaar is. „Ryan heeft het heel goed gedaan als in valler tegen Köln”, zei trai ner Julian Na- gelsmann. JohanInan Amsterdam ZATERDAG 28 JANUARI 2023 GO y @SjoerdMossou 12111 1- Ajax koopt tijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 18