M R Het huis van Henry is al zes keer geramd door een auto 5 BB R 17 l E Bf Mk. Reactie waterschap Iedereen die richting Waterlandkerkje rijdt, kent het huis van Henry en Elly Ubachs. Het staat in de bocht aan buurtschap Turkeye, op nog geen meter van de doorgaande weg. Onlangs reed voor de zesde keer een automobilist het hek aan gort. Het koppel is het nu zat. Het is hier drie keerzo druk geworden. En het is een racebaan Sindsdien is het waterschap eigenaar en die doet helemaal niets aan de weg tuin. Volgens Henry is dat ontstaan doordat het zand onder de weg is weggespoeld. De gesprongen water leiding en trillingen van het vele, zware verkeer hebben meer verzak kingen veroorzaakt. „Onze aanbouw kwam los van het huis. Ramen en deuren gaan niet meer open, kozij nen zijn in de spouwmuur gezakt. Als je op de vloer een knikker legt, Het hek valt niet als enige op. In de berm vlak voor het huis is sprake van grote spoorvorming van vrachtwa gens. „Als je daar met je wiel in te recht komt, ben je gezien.” Ook is de berm bezaaid met afval van de Gele M („ze gooien het ook mijn tuin in, de salade plakte tegen mijn raam”) en er ligt een reflectorpaaltje. Auto’s razen voorbij en scheren vlak langs het huis. Het gaat steeds maar net goed. Dat was niet het geval toen de zonnepanelen gelegd werden. „Een auto ramde toen de stelling waar die mannen op stonden. Ze moesten aan het dak blijven hangen.” Ook in de achtertuin is het kom mer en kwel. Het terras is verzakt en sinds een paar jaar geleden bij de weg een groot waterlek ontstond, hebben Henry en Elly een sinkhole in de Flinke deuk „Wil je aan de voorkant van het huis kijken? Natuurlijk mag dat, als je niet bang bent.” We schuifelen achter Henry Ubachs aan door de berm, om de nieuwste schade aan zijn hek te observeren. Henry zelf staat met een voet op de weg. „Alleen op deze ma nier remmen ze af. Ik heb hier al zo veel meegemaakt, ben nergens meer bang voor.” In het hek met drie lagen gaas, zit een flinke deuk. Souvenir van een automobilist die een tijd ge leden door de bocht vloog, tegen het hek eindigde en er vandoor ging. Het was niet de eerste keer dat het hek kapot werd gereden. „Ik werd eens gebeld dat mijn honden bij Water landkerkje liepen. Ze waren onder het hek door gelopen, dat was door een auto opgetild. Gelukkig waren het slimme beesten en zijn ze via het fietspad terug gelopen.” f ie gaat daar nu I MA ^B wonen?’ Henry en Elly hebben BB B^f de vraag al zo vaak gehoord. Ja, ze wonen op een locatie waar wei nigen van dromen, in dat huis dat let terlijk tegen de zestigkilometerweg aan geplakt ligt. Maar het is juist an dersom, zegt Henry. „Wij wonen al meer dan dertig jaar aan de Turkeije weg. Er waren nooit veel problemen, totdat tien jaar geleden de N61 ver nieuwd werd. Deze weg was toen een tijdelijke route, maar veel auto mobilisten zijn hem blijven gebrui ken. Het is hier drie keer zo druk ge worden. En het is een racebaan.” Daar stopt het lijstje met gebreken niet. „Er is nu twee keer onderhoud aan de weg gepleegd. Iedere keer is de weg meer richting ons huis gescho ven. We hebben niet eens een voor deur meer.” Na alle ellende - scheu ren in het huis, verzakkingen en zelfs een sinkhole in de tuin - zijn Henry en Ellie het beu. „De weg moet een dertigkilometerweg worden.” rolt ’ie naar beneden.” De muren zijn zo vaak gestuukt, dat aannemers al leen nog willen komen als het koppel kan regelen dat de weg wordt afgezet. „Daar is geen beginnen aan.” Henry en Elly zijn al vaak naar het waterschap, de eigenaar van de Tur keijeweg, gestapt. „Dan zeggen ze: ‘je hebt gewoon een oud huis’. Maar er zit een kelder onder het huis, met een goede fundering. De Duitsers hebben hier nog gezeten. Opeens zou het een slecht huis zijn. ‘Jullie pro bleem’, zeggen ze dan, maar wij heb ben hier niet om gevraagd. Wij woonden hier eerst.” De ellende is pas echt begonnen toen een jaar of tien geleden de werken aan de nieuwe N61 begonnen en de Tur keijeweg drukker werd. „Sindsdien is het waterschap eigenaar en die doet helemaal niets aan de weg.” Verhuizen? Henry zegt de instanties een aanbod te hebben gedaan. „Ze mochten ons huis hebben, als wij een stukje ver derop een nieuw huisje mochten bouwen. Dan konden ze hun gang gaan met de weg. Maar dat wilden ze niet, ze geloofden niet dat we ons huis zomaar gratis zouden geven.” En verhuizen dan? „Ik ben helaas afge keurd, ik kan geen hypotheek meer krijgen.” Henry meent dat het een kwestie van tijd is voor het echt fout gaat. „Het is wachten tot een auto onze slaapkamer binnenrijdt.” Mi W i VL ZATERDAG 28 JANUARI 2023 ‘Het is wachten tot een auto onze slaapkamer binnen rijdt - Henry Ubachs Zie ook pzc.nl/play - Henry Ubachs Henry Ubachs is he lemaal klaar met de vele aanrijdingen te gen zijn huis in Tur keye en vindt dat het waterschap (eigenaar van de weg) over de brug moet komen met oplossingen.foto anne HANA Het waterschap geeft toe dat er op de Turkeijeweg hard gereden wordt. „Ter hoogte van zijn woning zal dit wel lager liggen, omdat hij tussen twee bochten in ligt.” Nu gelden er maximale snelheden van 60 én 80 kilometer per uur, de we- geigenaar wil onderzoeken of de maximumsnelheid kan worden vastgesteld op 60 kilometer per uur. Verder bevestigt het waterschap dat een aantal jaren geleden een waterleiding is gesprongen. „De waterleidingmaatschappij heeft toen tijdelijk klinkerverharding aan- gebracht en daarna is de weg weer hersteld in asfalt. Als er een sin khole was, moet dat een gevolg zijn van de gesprongen waterleiding.” Door de asfaltering zouden de tril lingen in het huis zijn opgelost, al dus het waterschap. Dat de Tur keijeweg steeds een stukje dichter naar het huis wordt gelegd, is het waterschap niet bekend. Bob Maes Waterlandkerkje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 150