life w -‘4 Zaamslag zijn atelier EP BJ.EUZÈ, Onderzoek: tussen 600 en 950 huizen voor toeristen Petanque is zo populair, dat extra baan nodig is kleermaker. V -fi In de gemeente Sluis worden tussen de 600 en 950 huizen aan toeristen verhuurd. Dat blijkt uit een eerste onderzoek dat is uit gevoerd door de gemeente. in de voorkamer waren natuurlijk boos. En mijn va der heeft de hele nacht lopen spugen, omdat hij er ei genlijk helemaal geen geld voor had. Hij kocht het in een opwelling, maar maakte er daarna met alles wat hij had wel het beste van.” Johan staat in de zaak sinds 1980, Peter voegde zich in 1988 bij hem. „En nog steeds voelt elke dag haast als de eerste. We proberen nog altijd te innoveren, zoals onze vader ook altijd deed. In 1996 verkochten wij bij voorbeeld al via internet. Broeken van het merk Doc kers bijvoorbeeld. Wij trots dat ons dat was gelukt, kregen we een brief van Dockers. Je kunt het je haast niet meer voorstellen, maar zij vroegen ons daar on middellijk mee te stoppen. Ze waren er niet van over tuigd of internet wel toekomstbestendig was en wil den er daarom niet mee worden geassocieerd.” In 2000 werd Van Westen Mannenmode landelijk uitgeroepen tot modezaak van het jaar. Er volgden nog meer awards, vooral op het gebied van internet verkoop. In de coronaperiode hielp de focus op online enorm om de winkel overeind te houden. Dit jaar wordt een jaar vol festiviteiten. Er komt een boek over de historie van Van Westen, er komen acties binnen- en buitenshuis. Maar eerst is er op 1 februari een groot feest voor medewerkers en oud-medewerkers. En de toekomst? Johan: „Wij denken nog niet aan stoppen, hoor! Natuurlijk hopen we op opvolging, maar in tegenstelling tot vroeger is het geen must. Onze kinderen studeren nu. Het zou leuk zijn, maar we leggen ze geen druk op. Ook zonder ons kan deze zaak voortbestaan, maar dat is pas echt iets voor later. Het ondernemen blijft geweldig. De tijden zijn ver anderd, maar het blijft nog altijd nét zo uitdagend als in de tijd van onze opa. Het originele boekje dat hij gebruikte om het vak van kleermaker te leren, ligt bij ons in de winkel. En écht, soms vind ik daar nog op lossingen in. Nee, ze waren vroeger zo gek nog niet.” zie voor video pzc.nl/play zins misleidend, zegt het college. Daar zitten namelijk verhuurders bij die hun huis misschien maar één weekend per jaar verhuren, maar ook beleggers die de wo ning het hele jaar verhuren. ‘Het is dus lastig hier conclusies aan te verbinden', schrijft het college. B en W willen daarom dat ver huurders in de toekomst vermel den hoeveel nachten ze de wo ning ter beschikking stellen. Er zijn ook genoeg verhuurders die niet zijn aangemeld, vermoe delijk zo'n vijfhonderd. Uit con troles blijkt dat zo'n tweehon derd personen die wel toeristen belasting afdragen, geen registra tienummer hebben aangevraagd. Ook zijn toezichthouders in woonwijken gaan controleren op signalen die duiden op toeristi sche verhuur. Zoals een sleutel- kastje of reclame. In totaal gaat het om zo'n driehonderd adres sen. Dit jaar doet de gemeente verder onderzoek. In Aardenburg, Breskens, Cad- zand, Groede, Nieuwvliet, Re- tranchement, Sluis (inclusief Sint Anna ter Muiden) en Zuid- zande worden de meeste huizen verhuurd. Niet zo verwonderlijk, denkt de gemeente, gezien de bevolkingsdaling daar. In Cad- zand is de bevolking vorig jaar met liefst 6,5 procent gekrompen. ‘Van alleen Zaamslag kun je niet eten’ Op 14 maart 1961 openden Piet en Diny van Westen er hun nieuwe winkel, die gestaag groeide van een dorps- naar een regiowinkel. „Al snel was duidelijk dat we van alleen Zaamslag niet konden eten. Maar de samenwerking met andere winkels op ‘t durp was in de jaren zeventig wel cruciaal. Het zorgde voor be kendheid van de zaken én Zaamslag zelf. Zo hielden meerdere winkels modeshows. Niet alleen in Zaam slag, maar ook ver daarbuiten. Dat was één groot rondtrekkend circus. Je moest op zo'n manier samen werken om te overleven. En eigenlijk is dat nog steeds de basis van alle voorzieningen in Zaamslag. Je hebt hier nog steeds alles. Twee bakkers, een slager, een schoenenwinkel, kledingzaken, een supermarkt... De ondernemersgeest is hier nog altijd heel groot. En toegegeven, we hebben ook het geluk dat de Terneu- zense wijk Othene zo'n beetje tegen Zaamslag aan groeit. Je bent vanuit Othene sneller in Zaamslag dan in het centrum van Terneuzen.” Johan van Westen cijfert zijn eigen zaak een beetje weg in zijn opsomming. Da's niet terecht; na opa Jo hannes, oma Elisabeth, vader Piet en moeder Diny hebben de broers Peter (56) en Johan (62) van Westen de mannenmodewinkel gemaakt tot een begrip. Niet alleen in Zeeuws-Vlaanderen, maar zeker sinds de Westerscheldetunnel in 2003, in heel Zeeland. Niet gemeld Verhuurders hadden tot oktober de tijd zich bij de gemeente te re gistreren. Er zijn 437 registraties gekomen. Die cijfers zijn enigs- A A oningen verhuren aan WaBw toeristen was volgens W W het bestemmingsplan nooit toegestaan in West- Zeeuws-Vlaanderen, maar de ge meente liet het lange tijd ooglui kend toe. Bewoners zagen de ef fecten ervan. Steeds meer huizen werden opgekocht met het doel ze te verhuren aan toeristen. Daardoor konden velen geen huis kopen en gingen de prijzen door het dak. B en W willen er nu paal en perk aan stellen en verhuur toestaan voor maximaal 28 dagen per jaar. Wie een huis verhuurt, moet zich registreren. Sluis wilde wel eerst cijfers in handen hebben, want al die tijd wist het niet hoeveel woningen toeristisch verhuurd werden. Uit een inventarisatie blijkt nu dus dat tussen de 600 en 950 huizen aan toeristen verhuurd worden. Het Spuiplein in het centrum van Breskens doet Frans aan. Een mannetje of twaalf werpt ballen op de banen, tegenover de al even Frans uitziende kiosk. Alleen een accordeon ontbreekt. Er speelt zelfs een Parijzenaar mee. „Petanque is een heerlijk spel", zegt Daniël Hum- bert-Laprade (75). „We speelden vroeger altijd na het werk.” Ook Hans Pieters (75) is een fanatiek speler. „Als het droog is, spelen we altijd", zegt hij. „Het competitiebeestje in ons is nog lang niet dood.” Hij heeft de gemeente verzocht een derde baan aan te leggen. Want het clubje is inmiddels gegroeid tot zo'n 35 personen. Er is zelfs al een tweede ploegje van vijftien per sonen, vooral zeventigers en tachtigers die allemaal in Port Scaldis wonen. „En in de zomer komen er ook nog toeristen bij", vertelt Pieters. Hij weet wel waarom petanque zo populair is. „Je hebt geen con ditie nodig, je hoeft geen contri butie te betalen. Je koopt een setje van drie ballen en je kunt beginnen. Het is voor jong en oud. De meeste van ons kunnen niet meer tennissen of padellen, dan is petanque een mooie aan vulling op fietsen en wandelen. En je komt onder de mensen.” Volgens hem is een derde baan aanleggen in principe zo gepiept. „Ik heb een offerte laten op maken. Het kost maxi- r maal drieduizend A euro, maar wij willen ■I graag helpen met de fi aanleg.” Onderhoud is ook nauwelijks nodig. „Af en toe lig gen er bladeren op de banen, die ruimen we zelf op. Eens in de zoveel jaar moet er een nieuwe zak steen tjes op. Dat is het.” De derde baan kan tussen de huidige twee gelegd worden, denkt Pieters. Er moet ook voor extra verlichting gezorgd wor den. „Nu neemt iemand een bouwlamp mee. Niet ideaal na tuurlijk.” Wethouder Marian van Oos- tenbrugge wil nog geen toezeg gingen doen, „maar ik denk dat we hier samen wel uitkomen.” -S -'Tl -- - - *«kza.n> «ewref™ ms,e ^sse zaak T--'f i 3 ;-.W Pi VL ZATERDAG 28 JANUARI 2023 SLUIS Proost, op 100 jaar Van Westen! fotoannehana De olifant ter promotie van werkkleding viel bij passerende paarden in de Veerstraat allesbehalve in de smaak, fotoarchief van westen Een groepje van zo'n vijftig fa natieke petanquers gooit wan neer het maar kan een balletje op het Spuiplein in Breskens. Het spelletje is zo populair, dat de twee banen niet meer ge noeg zijn. „Een derde baan is noodzakelijk.” - Bob Maes -- w --- £N BRESKENS - Bob Maes ,^3 ----- (_i£ ■r 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 146