M Kleermaker Johannes van Westen opende op 1 februari 1923 aan de ‘Markt A 4’ 6 Van Westen Mannenmode in Zaamslag bestaat op 1 februari 100 jaar. Hoe het zaakje van kleermaker Johannes van Westen uit Borssele uitgroeide tot een piekwaar mannen uit heel Zeeland naartoe rijden voor een broek, das of jas. Mijn oma was een power- lady avant la lettre han: „Hun eerste twee kinderen stierven op de dag van hun geboorte. Daarna kregen ze drie gezonde kinderen, onder wie mijn vader Piet. Toen hij drie was, kreeg zijn vader tuberculose. Johannes overleed op 34-jarige leeftijd, toen mijn oma hoogzwanger was. En ook dat kindje stierf. Zij was dus nog maar begin dertig, toen ze al drie kinderen en een man had verloren. Ja, je mag rustig stellen dat zij een pittig le ven heeft gehad. Maar ze sloeg zich er heel knap door heen. Ze was echt een powerlady avant la lettre.” De crisis in de jaren dertig maakte het er ook al niet makkelijker op. „Haar familie stelde voor dat ze terug naar Borssele zou gaan, maar daar wilde ze niet van weten. Nee, de zaak moest worden voortgezet met het oog op haar zoon Piet. Die was toen nog maar drie. Echt, mijn oma was de spil. Ze was ook echt ont zettend trots op het bedrijf van haar man. Ook al was het behelpen, zeker in oorlogstijd. Dan moest ze het soms doen met een voorraad van zes overhemden, twee pyjama’s, drie stropdassen en een paar boeren kielen. En wie geen textielbonnen had, kon ruilen. Liepen er bijvoorbeeld opeens een paar konijnen door de winkel. Mijn vader was trouwens een ontzet tend ondeugende puber. Hij mocht ‘de moffen’ graag uitdagen. Hij bekogelde ze met kastanjes en soms speelde hij zelfs met kruit uit granaten. Dat ging een keer fout. Hij verloor het topje van zijn duim. Niet echt handig natuurlijk, als je kleermaker bent. Maar mijn broer Peter en ik weten maar al te goed dat hij er niet minder stevig door in onze armpjes kon knij pen”, vertelt Johan. eersten die met een computer ging werken. Hij snapte er niets van, maar leerde door te doen. Hij deed het gewoon. Net zoals hij in 1959 een heel gewaagde stap zette. Hij kreeg er lucht van dat supermarkt Van Breen, op de plek waar onze winkel nu zit, te koop kwam. Hij stapte binnen en kreeg meteen te horen dat er in de voorkamer potentiële kopers zaten. ‘Dan gaan wij even naar de achterkamer’, zei hij. ‘Wat moet je er voor hebben? Ah, tienduizend gulden. Verkocht!’. Letterlijke achterkamertjespolitiek dus. Die mensen 1 Zwaar werk op het land Johannes van Westen was tot kort daarvoor nooit in Zeeuws-Vlaanderen geweest. „Mijn opa kwam uit Borssele, uit een gezin van elf kinderen. Zijn broer was kleermaker in Goes (de modezaak Van Westen in Goes is dus familie, maar zakelijk staan we los van el kaar). Dat wilde hij ook, ook om aan het zware werk op het land te ontsnappen. Dat was niets voor hem, hij kwam fysiek tekort. Hij voegde zich bij zijn broer, maar al snel kreeg hij de behoefte om op eigen benen te staan. Maar daar was Goes een beetje te klein voor. Op een bovenregionale bijeenkomst van de kerk ont moette hij Bram Dees, de opa van mijn vrouw. Die spoorde hem aan om naar Zaamslag te komen.” Zo gezegd, zo gedaan. Samen met zijn vrouw Elisa beth Fraanje trok hij naar het voor hen ‘grote, onbe kende land aan de overkant’. Op het gebied van werk ging het hen aardig af; nog hetzelfde jaar openden ze een winkel op de hoek van de Veerstraat. Privé ging het veel minder voor de wind. Of beter gezegd: de fa milie Van Westen kreeg het zwaar voor de kiezen. Jo- Zaamslag Vader was veel liever gaan varen Hun vader Piet was nog maar een broekie toen hij de zaak aan de Veerstraat overnam. „Eigenlijk wilde hij veel liever gaan varen, maar dat was helemaal niet aan de orde. Hij moest de zaak overnemen, dus heeft hij zijn passie voor het water altijd onderdrukt.” Met nog maar zeventien lentes op de teller trok Piet naar Bra bant om inkopen te doen. „Dan deed hij een lange jas aan en zette een hoed op, zodat hij wat volwassener oogde. Het tekent zijn creativiteit. Dat is hij van jongs af aan tot zijn dood in 2010 (Piet van Westen overleed toen hij 80 was) geweest. Hij was overal als eerste bij. Op een gegeven moment zag hij in Axel een recla- meolifant staan van een merk overalls dat hij ook ver kocht. Die moest hij ook hebben. Stond dat ding voor de winkel, kreeg hij de vraag of hij dat beest heel snel weer wilde weghalen. Er stond een file in de Veer straat, omdat de paarden niet langs die olifant durf den.” Piet van Westen was een creatieve man met hu mor, die goed kon vertellen én fantaseren. Johan: „Wij wisten nooit helemaal zeker of alles waar was wat-ie vertelde. Maar het feit dat hij zo vooruitstre vend was, helpt ons nog altijd. Hij was een van de ohan van Westen (62) heeft niet veel nodig om in geuren en kleuren te verhalen. Hij is een liefhebber van geschiedenis én mag graag dingen documenteren. Hij wordt bij zijn kennis over het verleden van zijn fa milie wel een aardig handje geholpen; zijn vader en opa hadden dezelfde drang om memoires vast te leg gen. Het is een soort ‘mindset’, je moet je er continu be wust van zijn dat kleine dingen weleens een heel grote betekenis kunnen hebben. „In bijna honderd jaar was het nog nooit gebeurd dat de zaak dicht moest. Zelfs niet in de Tweede Wereldoorlog”, begint Johan. „Totdat corona in een lockdown resulteerde. Op de eerste sluitingsdag was onze omzet online voor het eerst hoger dan in de winkel. Logisch, na tuurlijk. Maar ook historisch. Dan maak ik dus een schermafbeelding van de dagomzet.” Johan is vernoemd naar zijn opa, die op 24 januari 1923 een advertentie plaatste in de Ter Neuzensche Courant. Opa Johannes wist in Zeeuws-Vlaanderen heg nog steg. Sterker nog, ook in het toch niet al te grote Zaamslag moest hij de weg nog leren kennen. Dat blijkt wel uit de tekst, waarmee hij ‘Zaamslag en omstreken’ liet weten dat hij als kleermaker was be gonnen: Ondergeteekende maakt bekend dat hij zich op 1 februari a s., te Zaamslag, Markt A 4, hoopt te vestigen. „Hoe hij daarbij kwam, weet ik nog steeds niet. Markt 4 bestaat helemaal niet. Hij bedoelde Plein 4, waar nu bakker Dees zit. Daar is hij op een zolderkamertje be gonnen”, vertelt zijn kleinzoon. 1 I5a ZATERDAG 28 JANUARI 2023 VL - Johan van Westen Diny en Piet van Westen bij de opening van de winkel op Plein 10,14 maart 1961. FOTO ARCHIEF VAN WESTEN Johannes van Westen en Elisabeth Fraanje op 18 oktober 1923. Elisabeth zette de winkel in Zaamslag voort, nadat haar man een dag voor zijn 35 ste verjaardag overleed, fotoarchief van westen Raymond de Frel Voor een broek, das en jas moet je al een eeuw bij Van Westen in Zaamslag zijn Peter en Johan van Westen (I): „Wij denken nog niet aan stoppen, hoor! Natuurlijk hopen we op opvolging, maar in te genstelling tot vroeger is het geen must. Onze kin deren studeren nu. Het zou leuk zijn, maar we leggen ze geen druk op.” FOTO ANNEHANA r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 145