M Asielzoekers voortaan ook naar Alkmaar 13 LOCATIES VOOR NOODOPVANG GAAN SLUITEN ASIELZAKEN De ernst is natuurlijk hoog, ik heb plekken nodig. We hebben een flink tekort Hooguit voor even. Er slapen sinds half september geen men sen meer op het grasveld voor Ter Apel, maar de azc’s zitten nog steeds tjokvol. En een aantal van de grote noodopvanglocaties die afgelopen najaar met stoom en kokend water werden geregeld, gaat straks weer dicht. Op 23 janu ari waren er 52.000 asielzoekers met recht op opvang, meer dan 20.000 van hen slapen in tijdelijke (crisis)noodopvanglocaties. Daar schuilt een groot probleem. De In interne stukken van onder meer opvangorganisatie COA en de politie, ingezien door NRC, staat dat de sluimerende asielcri sis in Nederland de komende maanden kan verworden tot een ‘maatschappij ontwrichtende cri sis’, die groter is dan die van afge lopen zomer. Toen sliepen er we kenlang honderden mensen in de buitenlucht voor aanmeldcen trum Ter Apel, omdat er een te kort was aan opvangplekken. De organisaties vrezen nu dat ‘onge registreerde vreemdelingen door het land gaan zwerven en vooral in de grote steden voor overlast zullen zorgen’. Een oplossing zou nog lang niet in zicht zijn. komende maanden sluit een flink aantal noodopvanglocaties, waar onder de grote opvang op het asielschip in Velsen voor duizend asielzoekers (de boot moet weer gaan varen) en die bij Walibi in Biddinghuizen (1500 plekken), waar vanaf half april weer festi vals worden gehouden. Er zijn nog niet voldoende andere tijde lijke of permanente locaties ge vonden door het COA of het mi nisterie. Tegelijkertijd ziet het er niet naar uit dat er dit jaar minder asielzoekers naar Nederland ko men. Vorig jaar vroegen 48.000 mensen asiel aan, de prognose voor dit jaar is vergelijkbaar. Het COA becijferde dat als contracten met tijdelijke opvanglocaties niet worden verlengd, er op 1 april tot 8000 opvangplekken tekort zijn. Dat aantal loopt gedurende het jaar steeds verder op. Dat de azc’s zo vol zitten, komt doordat er de afgelopen jaren veel azc’s zijn wegbezuinigd en door de woningcrisis in Nederland. Asielzoekers die een verblijfsver gunning krijgen, moeten in prin cipe doorstromen naar woon ruimte buiten het azc. Maar om dat in vrijwel alle gemeenten huurhuizen schaars zijn, zitten er nog 16.300 statushouders in azc’s. Dat aantal nam de afgelopen maanden iets af, maar de daling gaat langzaam. Staatssecretaris Van der Burg Wat ook meespeelt: veel gemeen ten worstelen al met de opvang van Oekraïense vluchtelingen. Dat zijn er inmiddels ruim 88.000, waarvan bijna 69.000 in gemeentelijke opvang. Hun aantal stijgt nog steeds. De kans dat ze op korte termijn terug kunnen of willen naar Oekraïne, lijkt klein. Een bijkomend probleem: bijna vijfduizend zogenoemde ‘derde- landers’, vluchtelingen uit Oekra- ine zonder de Oekraïense natio naliteit, zijn vanaf maart niet meer welkom in opvanglocaties voor Oekraïners. Als die mensen (bijvoorbeeld studenten uit Nige ria) niet terug kunnen naar hun land van herkomst, zullen ze zich mogelijk ook als asielzoeker in Ter Apel melden. ‘Akkoord minder chipmachines’ (Asielzaken, VVD) zei gisteren de term ‘maatschappelijk ontwrich tende asielcrisis’ niet te herken nen. „Maar de ernst is natuurlijk hoog, ik heb plekken nodig. We hebben een flink tekort.” Het kantoor in Alkmaar is in beeld om een zogenoemde Centrale Ont vangst Locatie te worden, meldt de gemeente Alkmaar. Asielzoekers kunnen daarheen nadat ze zich in Ter Apel hebben aangemeld. In Alkmaar volgt dan een identiteits- check (door de vreemdelingenpoli tie), een intake (door de immigra tiedienst) en een gezond- heidscheck. Er komt plaats voor 250 asielzoekers, die na een week zou den moeten doorreizen naar een regulier azc om daar hun asielpro cedure af te wachten. ‘Op 20 februari 2023 gaat het col lege van burgemeester en wethou ders aan de gemeenteraad vragen wat zij van dit idee vinden. Als de raad het een goed idee vindt, gaan we met de buurt, bedrijven en an dere organisaties in gesprek’, meldt de gemeente Alkmaar. Momenteel kan dit proces be halve in Ter Apel alleen in azc Budel plaatsvinden. Het kabinet is nog op zoek naar een vierde opvanglocatie. Het moet ervoor zorgen dat asiel zoekers minder lang in Ter Apel verblijven. Overheidsorganisaties waarschuwen voor een ‘maatschappij ontwrichtende’ asielcrisis, groter dan de opvangcrisis van afgelopen zomer. Drie vragen over de problemen van de komende maanden. Het voorspellen en beheersen van migratiestromen blijkt al jaren erg ingewikkeld. De stijging van afgelopen jaren was deels te ver klaren door het wegvallen van co- ronareisbeperkingen. Maar inter nationale politiek is onvoorspel baar. Zo komen er momenteel ook veel Syrische vluchtelingen naar Europa die al jaren in Turkije verbleven. Ze voelen zich daar niet meer veilig, omdat de Turkse president Erdogan hen dreigt te rug te sturen naar Syrië. Het kabinet probeert van alles, maar haalt vaak bakzeil bij de rechter. Zo werd de door het kabi net ingevoerde tijdelijke stop op gezinshereniging voor asielzoe kers door vier rechtbanken afge wezen, waarna de stop weer werd ingetrokken. De maatregel gaf wel wat lucht: er hoefden tijdelijk twaalfhonderd mensen minder te worden opgevangen. Op een EU-bijeenkomst in Zweden donderdag vroeg een flink aantal EU-landen om grens- hekken en andere barrières voor migranten aan de buitengrenzen van Europa. Te bekostigen met EU-geld. Staatssecretaris Van der Burg zei na afloop strenger te wil len optreden tegen landen die af gewezen asielzoekers niet terug nemen. In februari is er een speci ale EU-top over migratie. Na veel politiek gesteggel kwam het er vooral op neer dat gemeen ten een beloning kunnen krijgen als ze meer opvang bieden dan ze, gezien hun grootte, zouden moe ten doen. Maar de wet is nog niet in werking en gemeenten hoeven pas in mei een plan in te leveren. Het COA stelde al dat de wet pas in 2024 voor wat meer lucht kan zorgen. \y In de zomer van 2022 sliepen er al wekenlang honderden mensen in de buitenlucht voor aanmeldcentrum Ter Apel. foto anp WASHINGTON Nieuwe asielcrisis op komst De asielcrisis? Die was toch opgelost met de asiel- deal van afgelopen zomer? - Eric van der Burg, staatssecretaris Het voormalig Belastingkantoor in Alkmaar moet een nieuwe ontvangstlocatie voor asielzoe kers worden. Daarmee moet het aanmeldcentrum Ter Apel wor den ontlast. Daar sliepen afgelo pen zomer honderden mensen buiten, omdat er binnen geen plek meer was. Nederland, de VS en Japan hebben een akkoord bereikt over beperkingen van de ex port van chiptechnologie naar China. De landen hebben in Washington afgesproken de verkoop van bepaalde machi nes voor de productie van halfgeleiders aan het Aziati sche land aan banden te leg gen, meldt persbureau Bloomberg op basis van inge wijden. De Amerikaanse re gering wil de verkoop van hoogwaardige chiptechnolo gie aan China beperken, om te voorkomen dat het land met de allernieuwste chips steeds geavanceerdere wa pens kan maken. Daarbij kijkt de regering van president Joe Biden nadrukkelijk naar Ne derland, omdat in Veldhoven chipmachinemaker ASML is gevestigd. Onder druk van de VS blokkeert Nederland al ja ren de verkoop aan China van de modernste machines van ASML, de zogeheten EUV-machines. Maar de VS willen ook dat apparaten van de ‘oudere generatie’, de DUV-machines, niet meer naar Chinese bedrijven gaan. Cyril Rosman Den Haag Cyril Rosman Alkmaar Het kabinet wil de in stroom van asielzoekers beperken. Is dat reëel? Door de nieuwe sprei- dingswet zouden ge meenten toch kunnen worden gedwongen asielop vang te bieden? GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023 L, pk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13