‘Toen ik hier kwam wonen, sprak ik amper een woord Frans’ land is. landers van wel. Ze gaan er al AffiZZA 39 VI Nederlanders mogen denken dat ze Fransen en Frankrijk begrijpen, correspondent FRANK RENOUT (57) weet dat het genuanceerder ligt. k had niet per se een liefde voor Frankrijk. Veel correspon denten gaan voor hun favoriete land, maar voor mij speelde dat niet zo. Ik wilde vooral een grote stap in mijn leven en carrière voor een zoals ik. I vlak. Frankrijk speelt ee op het wereldtoneel, en S 2 LU idee wat de echte Franse cultuur inhoudt. Daarom heb ik dit boek geschreven, om Nederlanders een kijkje achter de Franse voordeur te geven. Enkele weetjes die je direct kunnen helpen: voordringen is erg onge past, Fransen staan gedul dig in de rij. En op tijd komen is onbeleefd. Alles gaat hier langzamer en met meer aandacht. Het boek is een mix geworden van persoonlijke verhalen van mensen die ik heb ontmoet, bijzondere dingen die ik heb gezien of gedaan, en leuke wetenswaardigheden over het land. Zo schrijf ik hoe voormalig president Hollande ooit voor mijn neus stiekem door een raam klom om aan andere journalisten te ontsnappen, maar vertel ik ook over de herkomst van de baguette. Mijn kantoor staat vol hoge stapels mappen en papieren vol verhalen. Omdat ik drie tot vier kranten per dag lees en veel mensen spreek, kom ik een hoop tegen. Zo hoorde ik ooit van een man die werkte voor het spoor. Op een meerdaags werkbezoek maakte hij een slippertje. Tijdens de daad kreeg hij een hartaanval, waarna hij overleed. Een rechter bepaalde daarna dat zijn dood een bedrijfsongeval was, want: een Frans bedrijf is te allen tijde verantwoordelijk voor zijn werknemers. Zo hadden zijn weduwe en kinderen recht op een uitkering. Het is een mooi voorbeeld van het contrast tussen de losse libertijnse Franse zeden en de strenge naleving van de regels. Een ander typisch Frans contrast is het bekende joie de vivre tegenover de voorkeur om overal over te klagen en wat depres siever tegen de wereld aan te kijken. Klagen is hier echt volkssport nummer één. Het is hun manier van omgaan met de hiërarchische maatschappij, waarin je als burger of werknemer niet altijd zoveel te vertellen hebt. Zelf voel ik me na bijna twintig jaar zeker nog Nederlander, maar ik ben de Fransen wel steeds beter gaan begrijpen. Ik vind het leuk die kennis over te brengen op de lezer en hoop dat die er ook een beetje om kan lachen.’ -> Onze correspondent in Frankrijk verschijnt? februari bij Terra 15,99 TBRRA MIJN BOEK Onze correspondent in Frankrijk tX LU H LU O e z z S LU O lu LU 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 135