Jojo i Moyes In haar schoenen [schrijver SPREEKT 4 JOJO MOYES (53), van wie wereldwijd 35 miljoen boeken over de toonbank gingen, heeft moeilijke jaren achter de rug. Na 22 jaar gescheiden, depressief, haar moeder overleed. Toch is haar nieuwste boek opvallend licht. ‘Als ik iets heb geleerd, is het hoe onmisbaar vriendschappen tussen vrouwen zijn.’ ‘Die ontwikkeling als mens, dat vind ik niet alleen het meest interessant aan een boek, maar ook aan het leven zelf. Ik heb het gevoel dat ik in de laatste drie jaar net zoveel heb geleerd als in de tien jaar ervoor. Zo ben ik, na een huwelijk van 22 jaar, onlangs gescheiden en is de toekomst ineens een groot vraagteken. Ook overleed mijn moeder aan kanker. Ik denk niet dat je zulke dingen kan meemaken zónder ervan te leren. Inmiddels schaam ik me er niet meer voor om te zeggen dat ik heel depressief ben geweest. Ik ben in therapie ‘Maar ik wil het allemaal niette zwaar maken. Juist niet, na een paar jaar pande nde wilde ik een wat lichter boek schrijven. De lezer met veel vreugde en snelheid meenemen op een soort doldwaze trip. Mijn boeken worden vaak gezien als d e e gegaan, heb antidepressiva geslikt en ben gaan sporten, alles om mentaal sterker te worden. Ik kom uit een familie waarin niemand mentale problemen heeft, iedereen is sterk, robuust. Dat uitgerekend ik kwetsbaar kon zijn, kwam als een schok. Ik was altijd gesloten over mezelf, maar waarom? Zoveel mensen dealen met moeilijke, levensveranderende gebeurtenissen. Het helpt gewoon niet als we blijven doen alsof we moeiteloos door het leven zeilen. Wat ik meemaak, gebruik ik in mijn boeken, het geeft een extra laag als schrijver. In In haar schoenen zitten ervaringen van de afgelopen jaren verwerkt en omdat ik die heb doorleefd, kan ik ze geloof waardig opschrijven. Andersom werkt het ook: schrijven helpt te verwerken. Vaak realiseer ik me jaren later dat wat ik heb geschreven, mijn therapie was. In Dicht bij jou schreef ik over een vrouw die haar kind verliest, maar je kunt wel zeggen dat er een happy end is. Pas later dacht ik: ik schreef dat boek toen ik doodsbang was voor een grote operatie die mijn jongste kind moest ondergaan. Het ergst mogelijke scenario dat in mijn eigen leven kon gebeuren had ik alvast opgeschre ven én een gelukkig einde gegeven.’ JF en je die films waarin echt alles misgaat? f Daar kan ik uren naar kijken, heerlijk. In |"C boeken ook. Geef mij maar personages die zichzelf in de nesten werken, hun V leven in puin zien vallen, en voor wie het, als alles niet erger lijkt te kunnen worden, tóch nog erger wordt. De hoofdpersonen in In haar schoenen krijgen het ook voor hun kiezen. Soms zo erg dat ik weken moest nadenken hoe ik ze uit hun netelige situaties moest bevrijden. Maar ze ontwikkelen zich, ze groeien. En daar gaat het om. Een boek zonder personages die van de pagina’s afstappen en tot leven komen, kan je net zo goed niet schrijven. Dat heb ik trouwens ook een keer gedaan. De ene dag leverde ik een manuscript in, de volgende dag vroeg ik het terug en wiste zeventigduizend woorden. Niet mijn beste dag, maar het leverde wel een beter boek op.’ 34 VI alsof we moeiteloos door het leven zeilen’ LLJ -> In haar schoenen verschijnt op 2 februari bij De Fontein €21,99 LU LU CO ÜJ ‘Laten we niet doen I >n Mr tUt*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 130