Is vlees slecht? Is havermelk elitair? Is de natuur beter dan de boerderij? Denken overvoeding is best lastig. Landbouw- en voedseldeskundige Louise Fresco (70) schreef er een boek over. ‘In West-Europa is het belang van religie sterk afgenomen, maar nu zijn het bloggers en diëtisten die vertellen wat je niet mag.’ MEZZ/W VI het dier, ‘omdat dat zo leuk klinkt’. Kortom, alles is niet zo zwart-wit bij Louise Fresco. En al helemaal niet als het over eten gaat. In haar nieuwste boek, Ons voedsel, breekt ze een lans voor de balans. Niet de balans van de weegschaal of het minutieus uitgeba lanceerde dieet. Maar als in: aandacht voor wat je eet. ‘Het is net als met een schilderij of een natuurgebied: wie meer weet, ervaart meer.’ En aandacht voor de andere eter: bij haar géén veroor deling van vleeseters of juist van paleo- vegetariërs. ‘Er zijn weinig dingen waar een scherpe stellingname zoden aan de dijk zet, behalve bij het hameren op het belang van toetsbare feiten,’ vindt ze. En die feiten, die kent ze na bijna vijftig jaar aandacht voor de voedselketen als geen ander. ‘Voedsel is liefde: het is het eerste wat een ouder een kind geeft. Voedsel is ook inspanning: van het zaaien, het oogsten, het verwerken van de ingrediënten, tot aan het transport, de winkel en het koken. Voedsel is herinneringen. ‘Vroeger bij oma...’ En voedsel is een Hora, madamigella, che K succede?’ Louise Fresco, de afgelopen acht jaar bestuursvoorzitter van de Wageningen Univer- siteit Research, daarvoor in de top van de Wereldvoedselorganisatie, nu op haar zeventigste nog altijd emeritus hoogleraar in Wageningen, lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen én van de Académie d’Agriculture de France én van de Koninklijke Zweedse Academie van Land- en Bosbouw én van de Konink lijke Vlaamse Academie voor Weten schappen en Kunsten én van de Spaanse, kortom een van Nederlands meest vooraanstaande voedsel- en landbouwdeskundigen, praat ook maar gewoon tegen haar poes. ‘Dus dame, wat is er aan de hand?’ ‘Natuurlijk weet ik dat ze er niks van verstaat, maar het is gewoon gezellig.’ En hoewel ze als wetenschapper beseft dat mensen ten onrechte menselijke emoties toeschrijven aan dieren, heeft ze de poes toch Sipje genoemd, omdat ze zo sip keek toen zij op straat werd gevonden. En spreekt ze Italiaans tegen Voedsel is het belangrijkste wat mensen met elkaar delen, schrijf je. Echt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 125