‘Ik wil er heel graag eentje op een kaart plakken’ Einde aan de visveiling in Colijnsplaat Loods moet kunnen vertrouwen op een veilige opstap naar zeeschip 2 Een postzegel met je eigen foto, wie kan dat nou zeggen? Quincy Jumelet (8) uit Westkapelle wel. Ze staat in Walcherse klederdracht op een postzegelserie van PostNL PZC.NL Uitstel in Portunus- proces van zen van UFA. Dat betekent dat de ha ven blijft voor het aan- de visveiling is ei gendom van de ge meente. 19-jarige rijdt 190 km per uur gert een loods aan of van te boord te gaan omdat de loodsladder niet vei lig is. Dat lijkt niet veel, maar elke onveilige situatie is er een te veel”, zegt Bijvank. Daarbij komt dat de loods pas aan boord constateert dat bijvoorbeeld de ladder niet op de juiste wijze aan dek is vastgemaakt. „Dan volgt een heel vervelend ge sprek met de kapitein en melding bij Port State Control.” Een loods kan altijd weigeren over te stappen als hij met een onveilige situatie te maken heeft. Daarbij spelen ook heersende omstandigheden, zoals het weer en de golfhoogte, een rol. aan bod: naast de postzegel van Quincy in Walcherse dracht, is er ook een postzegel voor Arnemui- den, Schouwen-Duiveland en een tje van Axel. Alle vrouwen en meis jes die gefotografeerd zijn, mochten voor de presentatie van de serie. Quincy vond het een hele beleve nis, vertelt ze. derdracht van de vrouw uit Marken het mooist, want die had veel kleur tjes.” De klederdracht die Quincy op de foto draagt is al decennia lang in het bezit van haar familie. „Door de foto’s blijft die klederdracht altijd bestaan. Ik vind het ook leuk om het aan te hebben. Dan voel ik me blij en vrolijk.” Ja, het bovenstuk zit wel strak om je buik, geeft ze toe. „En het duurt wel een half uur om het aan te trekken. „Je moet eerst een rok aan, en dan nog een rok. En alles zit met spelden vast.” Maar toch: „Ik zou het wel elke dag aan willen.” vrijwel alle vissers die traditioneel hun vangsten naar Co lijnsplaat brachten, er al voor om hun vangsten per schip of vrachtwagen naar Stellendam te bren gen. Heel inciden teel komt er nog wel eens een schip de haven van Colijns plaat binnen. „De af gelopen weken heb ben we twee euro kotters op bezoek gehad.” Het veiling bedrijf heeft na het Ze glimt bijna, zo trots is ze. „Ik vind het heel leuk, want niet alle mensen hebben zo’n postzegel”, vertelt Quincy. „Ik wil er heel graag eentje op een kaart plakken, maar dat mag niet van mama. Dat vindt ze zonde.” Quincy’s moeder Eline Huibregtse lacht: „We kopen bin nenkort wel een extra velletje.” De postzegels zijn ook bijna te mooi om te gebruiken. Twintig prachtige foto’s van vrouwen en meisjes uit het hele land, onder wie vier Zeeuwse, zijn geselecteerd voor de postzegelserie. De portret ten zijn gemaakt door Brits-Neder- landse fotograaf en kunstenaar Jimmy Nelson. Hij publiceerde vo rig jaar het fotoboek Between the Sea and the Sky: een ode aan Nederland, woensdag naar Volendam komen zoals hij zelf zegt. In het boek staan portretten van mensen in hun tra ditionele streek- en klederdracht, nis, vertelt ze. „Er waren mensen Vier van de twintig hoofdstukken uit heel Nederland, en iedereen zag zijn aan Zeeland gewijd. er heel anders uit. Ik vond de kle- Loods Arie Palmers vertelde in deze krant over het belang van veilige touwladders, waarmee de loodsen op zee aan en van boord gaan. „Probleem is dat je als loods niet alles kunt zien, zeker niet als het donker is. Het blijft een kwestie van vertrouwen dat de ladder deugt en volgens de regels is bevestigd. Het is heel vervelend, en het kan voor de loods tot gevaarlijke situaties lei den, als dat vertrouwen wordt ge schaad doordat een en ander niet in orde is”, zegt Bastiaan Bijvank, ma nager operaties bij het Nederlands Loodswezen in Vlissingen. Schepen vanaf 8 o meter lengte en schepen met gevaarlijke lading zijn verplicht een loods aan boord te ne men als ze de drukke Wester- schelde op- en afvaren. Die loods wijst het schip de weg door de vaar geul. De Westerschelde is met 40.000 scheepvaartbewegingen een van de drukst bevaren scheeps- routes. „Enkele malen per jaar wei- (veiling) voor het goede doel vindt nu plaats in Yerseke. De ge meente Noord- complete Beveland is al bezig verrassing. Twee jaar met plannen voor geleden werd in een nieuwe invul- Stellendam een ling van het Haven nieuwe zeeflijn ge- gebied in Colijns- bouwd waarmee de plaat. Het pand van garnalen konden worden gesorteerd. Sinds die tijd kozen De verplaatsing van de veiling betekent vertrek uit Colijns- niet dat UFA hele- plaat nog twee vis maal verdwenen is veilingen: een in uit de haven. „We Stellendam en een gaan wel dienstver- in Scheveningen. lening bieden van zegt directeur Johan Nu de kreeftenvei- Nieuwenhuij- ling naar Stellendam is gegaan, is ook een nieuwe plek gezocht beschikbaar én gevonden voor de traditionele verkoop landen van de vang- van de eerste Oos- sten, maar de kisten terscheldekreeftvan met garnalen of het seizoen. Deze kreeft gaan daarna verkoop naar Stellendam. Het stoppen van de veiling en het sorteren komt niet als een Volendam In de postzegelserie met de naam ‘Jimmy Nelson - Ode aan Neder land’ komt Zeeland nadrukkelijk Het duurt een half UUr om het aan te trekken en alles zit met spelden vast I ■i'i VRIJDAG 27 JANUARI 2023 PC Quincy schittert in klederdracht op een postzegel VLISSINGEN 11% 12% Eens Oneens Gisteren: Het is schokkend hoe weinig de jeugd van de Holocaust weet (1620 r.) BREDA United Fish Aucti ons (UFA) is ge stopt met het vei len van Ooster- scheldekreeft in Colijnsplaat. Ook worden er geen garnalen meer ge sorteerd of ge veild. De activitei ten zijn allemaal verplaatst naar Stellendam. Vissersschepen in de haven van Co- HjnS plaat. FOTO MELI TA LANTING Nieuwe stelling: Klederdracht is de trots van Zeeland WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl De zaak tegen één van de ver dachten in het Portunus-proces is aangehouden. Een 28-jarige man uit ‘s-Heer Hendrikskinde- ren wil verder met een nieuwe advocaat. Dat bleek gisteren op de derde zit tingsdag. De man moet van de rechter bin nen een week een andere raadsman ge vonden hebben, zodat zijn zaak in maart behandeld kan worden. Het Portunus-proces draait om tien mannen, die ver dacht worden van onder meer witwassen, wa penbezit en drugssmokkel in de haven van Vlissingen. Een half jaar na het behalen van zijn rijbewijs is een 19-jarig man uit Kapel Ie het voorlopig kwijt. Hij werd gister ochtend betrapt toen hij met hoge snelheid over de A58 richting Vlissin gen racete. Agenten zagen hem even voor 9.30 uur rijden over de snelweg. Omdat de man het gaspedaal stevig intrapte, zetten ze de achtervolging in. ‘Hij gebruikte de A58 als race baan en tikte de 190 kilometer per uur aan’, schreef de poli tie op Twitter. Bij Nieuw- en Sint Joosland werd de Bevelander aan de kant ge zet. KAPELLE De kapitein van een zeeschip is vanzelfsprekend verplicht te zorgen dat een loods veilig aan boord kan komen. Maar de loods kan vanaf het loodsvaartuig niet altijd op voorhand oordelen of alles in orde is. Melita Lanting Colijnsplaat Cornelleke Blok Westkapelle - Theo Giele Quincy Jumelet (8) uit Westkapelle met een velletje postzegels: „Ik vind het heel leuk, want niet alle mensen hebben zo’n postze gel.” FOTO DIRK-JAN GJELTEMA uit Colijnsplaat”, Traditie - Quincy Jumelet IJS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 30