Waarom overlijden er meer mensen dan verwacht? M r> 1 I JIT komt met resultaten lopend onderzoek MH17 8 Het liefste zou emeritus hoogleraar Richard Gill eetbare paddenstoelen plukken in het bos en tijd doorbrengen met zijn kleinkinderen. Toch bijt de topstatisticus zich vast in de toeslagenaffaire: hij kan niet tegen onrecht. r 1 EMERITUS HOOGLERAAR RICHARD GILL TREKT TOESLAGENAFFAIRE In het ziekenhuis zien ze zeker een verschil ten opzichte van vorig jaar, zegt Judith Wilmer, bestuurs- Het gaat om onderzoek naar de be manning van de raketinstallatie waarmee het vliegtuig werd neer gehaald en de verantwoordelijken voor de levering van het wapensys teem. Voorafgaand is een besloten bijeenkomst voor de nabestaanden. Zij worden als eerste geïnformeerd. In het internationale onderzoeks team werken Nederland, Oekraïne Het is een optelsom van factoren en moeilijk te toetsen Het aantal meldingen van overlij den lag afgelopen december 25 procent hoger dan normaal voor die tijd van het jaar, aldus Dela, de grootste uitvaartverzorger van Ne derland. Maar nu lijkt de drukte af te nemen. „Het is nog steeds druk, maar behapbaar. De situatie lijkt weer terug te gaan naar normaal”, zegt een woordvoerster. Bij Uitvaartverzorging Pieter Dekker in Den Helder is de drukte nog niet gaan liggen, zegt uitvaart verzorger Lisette Wit. „Mensen bellen ons met de vraag ‘neemt u nog een overledene aan’. Daar schrok ik wel van, dat mensen aan het rondbellen zijn of er ergens nog plek is.” In de kop van Noord-Holland is, volgens de cij fers van CBS, de oversterfte iets hoger dan in de rest van het land. en Maleisië sinds 2014 samen. De persconferentie vindt plaats bij Eu- rojust, het EU-agentschap voor jus titiële samenwerking in strafzaken, in Den Haag. Eind vorig jaar veroor deelde de rechtbank Den Haag re bellenleider Igor Girkin (51), Sergej Doebinski (60) en garnizoenscom mandant Leonid Chartsjenko (50) tot levenslange celstraffen voor hun rol in het neerhalen van MH17. Tevens werd bekend dat het Eu ropees Hof voor de Rechten van de Mens zich gaat buigen over de rol van Rusland bij het neerhalen van de vlucht. rgens in het huis van statisticus Richard Gill in Apeldoorn staat een doos met papieren. Er zitten dagboeken in, kran tenknipsels en diplo- CBS had dit onderzoek niet mogen uitvoeren Waar komt de zogenoemde oversterfte eigenlijk vandaan? Dat blijkt een moeilijke vraag. Volgens Ruben van Gaaien, on derzoeker bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijft corona een belangrijke veroorzaker van de vele sterfgevallen. Cees Hertogh, hoogleraar oude rengeneeskunde en ethiek van de zorg, noemt nog twee mogelijke redenen. „Mensen die corona heb ben gehad, zijn mogelijk kwets baarder. We weten nog niet wat de langetermijneffecten van een coronabesmetting zijn. Er is on derzoek gedaan hoe de besmetting verliep tot dertig dagen na de be smetting, maar niet verder. Het is in te denken dat zo’n infectie zorgt voor stress in het lijf, voor een kwetsbaardere gezondheid. Daar naast zien we dat er veel zorg is uitgesteld tijdens de coronapande mie. Ouderen zijn ook later opge nomen in verpleeghuizen waar door ze in een slechtere conditie binnenkwamen. Het is een optel som van factoren, maar het zijn al lemaal hypotheses en moeilijk te toetsen.” Om een duidelijk antwoord te krijgen, zijn in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid verschillende studies om over sterfte tijdens de coronapandemie te onderzoeken opgezet door ZonMw. Dat is de organisatie voor gezondheidsonderzoek. De resul taten worden op z’n vroegst eind van dit jaar verwacht. ma’s van José Booij. Ze was een bé- tje anders dan andere mensen. Een jurist die op vrouwen viel, de Rand stad ontvluchtte en neerstreek in Drenthe. Daar werd ze zwanger en kreeg een kindje. En ze had een buurvrouw met wie ze onenigheid had. „Die buurvrouw had allerlei meldingen over José gedaan bij de lo kale politie, had gezegd dat met het kindje iets vreselijks zou gebeuren.” Na zes weken werd Josés dochtertje uithuisgeplaatst. José klopte bij Gill aan nadat hij had meegewerkt aan het vrijpleiten van verpleegster Lucia de Berk. In 2003 werd De Berk veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf, om dat opvallend veel kinderen zouden zijn overleden tijdens haar diensten in het Juliana kinderziekenhuis in Den Haag. Ze zat 6,5 jaar onterecht vast. Gill liet zien dat de berekenin gen die achter de verdachtmakingen zaten helemaal niet klopten: tijdens de diensten van Lucia stierven hele maal niet meer kinderen dan je zou verwachten. Zo droeg hij bij aan het blootleggen van een van de grootste gerechtelijke dwalingen in de Neder landse rechtsspraak. En werd Gill naast een topstatisticus ook een ba ken van hoop, voor mensen zoals José, die onrecht ervaarden. „Wat José indertijd is overkomen, dat noem ik een staatsontvoering, net zoals de uithuisplaatsingen onder slachtoffers van de toeslagenaffaire nu worden genoemd.” De vrouw bleef vechten, om haar kind terug te krijgen. Maar gaandeweg dreef dat gevecht haar tot waanzin. Ze raakte haar werk kwijt, ze raakte haar huis kwijt. Ze vluchtte naar het buiten land. „Ondanks een oordeel van de rechter, dat het kind terug moest naar José, gebeurde dat niet. José is uitein delijk ontspoord. Inmiddels weet ik dat ze bij meer mensen in Nederland informatie heeft achterge laten, om te zorgen dat die beschik baar is voor haar dochter, als die er aan toe is. Maar José heb ik niet meer lid van de Nederlandse Vereniging voor Klinische Geriatrie. Zij ziet meer ouderen die verzwakt te rechtkomen op de eerste hulp. „Je ziet dat ze niet goed verzorgd zijn, niet goed gegeten hebben, sommi gen zijn onderkoeld en hebben een tijdje in huis op de grond gele gen. 10 procent van de ouderen die we opnemen is in de stervensfase, veel meer dan voor corona.” Volgens haar zie je in de gezond heidszorg een weerslag van wat er gaande is in de maatschappij. „Er ligt niet één reden aan ten grond slag waarom wij meer verzwakte mensen in de ziekenhuizen zien. Er zijn verschillende crisissen gaande. Corona, de tweedeling in de samenleving en de babyboom generatie is oud aan het worden.” DEN HAAG - Richard Gill, statisticus Ik wil best de Voor het derde jaar op rij zijn er in 2022 meer mensen overleden dan verwacht. De achter ons lig gende coronapandemie is een van de redenen, maar wat speelt er nog meer? Waar zien we de extra overlij- dens vooral? Het Joint Investigation Team (JIT) houdt woensdag 8 februari een persconferentie over resul taten in het nog lopende onder zoek naar betrokkenen bij het neerhalen van vlucht MH17. - Cees Hertogh, hoogleraar ouderengeneeskunde Kunnen uitvaartondernemers de drukte wel aan? - Binnenlandredactie Gedupeerden van de toeslagenaffaire op de publieke tri bune tijdens een debat in de Tweede Kamer, fotoanp E Carla van der Wal Leiden Josselin Gordijn Rotterdam boeman zijn de man die de boel opschudt DONDERDAG 26 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8