‘Laatste zetje om Viaplay-abonnement op te zeggen’ u M Tweede Kamer verwijt minister wéér een geitenpaadje te kiezen I Ill- Dit beschadigt het vertrouwen in het bestuur van Nederland Piet Adema heeft uitvoerig excuses aangeboden aan de Kamer en ‘vooral aan de boeren’. De minister van Land bouw had eerder moeten vertellen dat Brussel hem op de vingers tikte over het te soepele Nederlandse mestbeleid. Pitreporter Jack Plooij werd inge wisseld voor Stéphane Kox. Dat le verde een storm aan kritiek op on der Formule i-fans. Ook regende zei hij. De Tweede Kamer verwijt hem daarom ‘een politieke dood zonde’. „Het vertrouwen neemt nu alleen maar af’, aldus BBB-voor- vrouw Caroline van der Plas. De PW kondigde al bij aanvang van het debat een motie van wantrouwen tegen Adema aan. PW-Kamerlid Alexan der Kops verwijt hem ‘liegen en be driegen’. „Niet wanneer er stront aan de knikker is, maar pas wanneer die stront aan de knikker niet langer on der de pet gehouden kan worden, worden wij geïnformeerd.” Vandaag wordt er over de motie gestemd, maar afgaande op het debat haalt die bij lange na geen meerderheid. ‘wéér een geitenpaadje kiest’. Tjeerd de Groot (D66): „Door pas op 1 maart te voldoen aan de eisen vanuit Brussel, en niet al op 1 januari zoals van ons wordt gevraagd, blijven er nog twee weken over waarin boeren maximaal mest kunnen gaan uitrijden.” Daar mee doelde hij op het feit dat boeren vanaf 16 februari drijfmest mogen uit rijden. „Het lijken wel de dertien doldwaze mestdagen.” Ook GroenLinks ziet dit niet zitten. Kamerlid Laura Bromet: „Brussel heeft geen geduld meer. Elke keer zoekt Nederland weer de grenzen op, terwijl nu nog maar o procent van de Nederlandse wateren voldoet aan de nieuwe regels voor waterkwaliteit, die ingaan in 2027.” De Tweede Kamer is er niet gerust op dat Nederlandse boeren hun uit zonderingspositie de komende jaren kunnen behouden. PvdA’er Thijssen oppert om het zekere voor het onze kere te nemen en alsnog voor de strengst denkbare variant te kiezen. Zodat Nederland niet weer het deksel op de neus krijgt van Brussel. „Dan zitten boeren weer in de penarie.” Compensatie Maar ondertussen ‘balen’ ook coali tiegenoten van het handelen van de minister, zo zei Thom van Campen (WD). „Stel je voor dat je je pootgoed al hebt ingezaaid en de boekhouding rond hebt, en dan worden alsnog de spelregels veranderd”, zo beschrijft hij de misère van boeren. Hij wil dat zij gecompenseerd worden voor de economische schade. die storm net is overgewaaid, is het De sportrechten zijn ongelooflijk duur. In het derde kwartaal van vorig jaar bereikte Viaplay meer dan een mil joen Nederlandse abonnees. Hoe veel dat er zijn nu het Fi-seizoen is afgelopen, is niet bekend. In tegenstelling tot Van Bodegra ven denkt sportmarketeer Bouw meester niet dat de prijsverhoging tot massale opzegging leidt. „Nie mand zal blij zijn met een prijsver hoging, zeker niet in een tijd dat de energiekosten en boodschappen- prijzen stijgen. Maar een abonne ment op Viaplay blijft een luxepro duct. Wie dit afgelopen jaar kon be talen, hoefde waarschijnlijk al min der op de kleintjes te letten.” Adema wilde boeren langer de tijd geven om aan strengere Brusselse ei sen te voldoen. De Eurocommissaris was het hier niet mee eens en dreigde de uitzonderingsregel voor Neder land helemaal in te trekken. Neder landse boeren mogen al jaren meer mest uitrijden dan collega’s in andere EU-lidstaten, op voorwaarde dat de waterkwaliteit voldoende wordt be schermd. In september werd bekend dat aan die uitzonderingspositie in 2026 een einde komt. Er werd een ge leidelijke afbouw afgesproken, maar dan moest Nederland wel al dit jaar maatregelen treffen om watervervui ling te beperken. Op aandringen van een Kamer meerderheid koos Adema ervoor een aantal van die maatregelen een jaar uit te stellen, omdat veel boeren in september al verplichtingen waren aangegaan voor het winterseizoen. Daarop besloot de minister alsnog toe te zeggen dat vanaf 1 maart randen langs percelen niet meer bemest mo gen worden. Verschillende Kamerleden verwij ten de bewindsman daarom dat hij tricky om de prijs op te hogen met 2 euro. Dat is fors, maar het zal noodzakelijk zijn. De sportrechten zijn ongelooflijk duur. Die moeten ze in drie jaar zien terug te verdie nen”, zegt sportmarketeer Rowin Bouwmeester. Viaplay ontkende vorig jaar zo mer nog dat het abonnement duur der zou worden. Nu stelt een woordvoerder in een summiere verklaring: „Sinds onze succesvolle lancering in Nederland zijn we pre mium content blijven toevoegen. Om de ontwikkeling en investering in ons product voort te zetten en onze klanten de beste digitale erva ring en beschikbare inhoud te bie den, passen wij onze prijzen aan.” Een dag na het nieuws dat Viaplay de prijzen opschroeft, is de boos heid onder Formule i-fans nog niet gezakt. Zij betalen vanaf 1 februari voor een jaarabonnement 12,79 euro per maand, een verhoging van 2,30 euro. Wanneer ze een maand abonnement afsluiten, gaat de prijs omhoog naar 15,99 euro. „Er is mis schien 1 procent van de fans die niet over de prijsverhoging zeurt. Het is voor velen het laatste zetje om hun Adema zei gisteren in het debat met de Kamer meermaals ‘sorry’. Hij er kent dat hij de Kamer eerder had moeten informeren over een gepe perde brief uit Brussel van 19 decem ber. Daarin maakte de Eurocommis saris gehakt van het coulante over gangsjaar voor boeren dat de minister had voorgesteld. Adema: „Ik had moeten melden: er zijn nu nieuwe signalen binnen.” Tijdens een eerder debat over dit onderwerp lag die keiharde waar schuwingsbrief al op het departe ment, maar daar had hij toen nog geen weet van, zei Adema eerder al. „Hoe kan het dat zo’n megabelang- rijke brief niet onder de ogen van de minister is gekomen?”, vroeg PvdA- Kamerlid Joris Thijssen zich hardop af. „Dit beschadigt het vertrouwen in het bestuur van Nederland.” De ChristenUnie-bewindsman neemt hiervoor alle verantwoorde lijkheid op zich. „De minister is ver antwoordelijk, nooit een ambtenaar”, abonnement op te zeggen”, zegt het klachten over de haperende Bas van Bodegraven, voorzitter van beeldkwaliteit. MaxVerstappen-fanclub GoMax. Daarnaast was de forse abonne- Het Zweedse streamingplatform mentsprijs - die nu dus wordt ver- kaapte vorig jaar de uitzendrechten hoogd - voer voor discussie. „Via- van de Formule 1 weg bij Ziggo play heeft als nieuwe speler in de Sport. Naar verluidt werd ruim 100 markt geen topstart gemaakt. Nu miljoen euro geboden voor een contract van drie jaar. Al snel werd duidelijk dat Viaplay een nieuwe koers wilde varen met nieuwe ge zichten. Commentator Olav Mol moest na bijna dertig jaar het veld ruimen voor het duo Melroy Heemskerk en Nelson Valkenburg. Die moeten Ze jfl drie jaar terugverdienen HILVERSUM ma diep door het stof na Na felle kritiek op de nieuwe Formule 1-commentatoren en klachten over beeldhaperingen ligt streamingdienst Viaplay op nieuw onder vuur. De abonne mentsprijs gaat omhoog. - Joris Thijssen, PvdA-Kamerlid Minister Piet Adema tijdens het debat over de mestregels. fotoanp - Hanneke van Houwelingen Dennis Jansen Marcia Nieuwenhuis Den Haag ‘politieke oodzonde’ GO DONDERDAG 26 JANUARI 2023 - Rowin Bouwmeester, sportmarketeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 7