IT® 3 dgn Zuid-Limburg Marco’s leerlingen leren alles over Auschwitz 79.- I arl ‘Ik ben anti-niks... Ja, ik bên tegen racisme’ ‘In het verleden laten’ 5 79.50 I 85.50 &4W2E5S - Donika (24) en Rabia (22) 14 EEUWEN I CJ(17) Voor gedreven geschiede nisdocent Marco Baars is de Tweede Wereldoorlog al jaren een speerpunt. Hij reageert op de uitkomsten van het onderzoek over de kennis van de Holocaust. kon terugdraaien en alles kon veranderen, maar dat is niet zo. Dus moeten we er maar over ophouden.” CJ schat dat er ‘meer dan vijf miljoen’ Jo den zijn vermoord. Dat is ook bij zijn geschiedenisles langs gekomen. „Maar verder lag mijn focus daar even niet.” Hij denkt dat kinderen vooral spelenderwijs moeten leren over het verleden, niet uit stoffige boeken. „Sowieso kun je je beter bezighouden met wat er nu allemaal in Oekraïne gebeurt.” het ultieme kwaad. Hier worden die enorme aantallen zichtbaar, de niet te bevatten miljoenen slachtoffers van de oorlog. Dit stuk levende geschiedenis wil ik mijn leerlingen laten zien.” Dat steeds minder jongeren weten van de Holocaust, is volgens hem makkelijk verklaarbaar. „Mijn generatie kreeg het onderwerp mee omdat onze ouders de Tweede Wereldoorlog hadden meegemaakt. Tegenwoordig heb je het er thuis niet over. En kinderen van niet-Nederlandse komaf mis sen de achtergrond helemaal. Dus komt het aan op het onderwijs. Als de politiek, zoals nu weer, verbijsterd is dat het aan parate kennis ontbreekt over een onder werp, wordt het bij ons over de schutting geflikkerd. Een commissie gaat vervolgens een programma schrijven, er komen lesboeken en wij mogen het uit voeren. Maar wij bereiken dus lang niet al die kinderen.” Si z <r van de gebeurtenissen tijdens de Holocaust. „Ik weet niet waar het misgaat bij jongeren die alles ontkennen.” Wat Donika betreft is antisemitisme uit den boze: „Wij zijn moslim en hebben niks tegen Joden. Alle geloven moeten er kunnen zijn. Ik ben ‘anti-niks’. Ja, ik ben tegen ra cisme, daar mag het op school best vaker over gaan.” Tegenwoordig heb je het thuis niet meer over de Tweede Wereldoorlog ZWARTE AARDE landen”, benadrukt Rabia. De Oeigoeren en de Palestijnen noemen ze bij naam. Donika: „Met name geweld tegen mos lims. Dat vind ik zeker vergelijk bare grootheden: iemand als Hitler toen of de president van China nu die een hele groep uitmoordt.” Volgens Rabia wor den jongeren op de middelbare school wel bewustgemaakt abia (rechts) en Donika ■■K zijn twee moslimmeiden. Rabia noemt het‘ver schrikkelijk’ en ‘onmenselijk’ wat er is gebeurd tijdens de Holocaust. De jonge vrouwen denken dat er één tot anderhalf miljoen Joden zijn vermoord in de Tweede Wereldoorlog. „En ook nu gebeuren er vreselijke dingen met volken in andere „Mijn eerste gedachte was: dat cijfer geldt gelukkig niet voor onze school”, zegt Marco Baars (61), geschiedenisdocent op openbare regionale scholengemeenschap Lek en Linge in Culemborg. „Maar daar gaat het natuurlijk niet om. Het gebrek aan historische kennis is het gevolg van hoe tegen het vak geschiedenis wordt aangekeken. In tegenstelling tot Nederlands, Engels en wiskunde is het geen verplicht examenvak. Zo stopt een groot aantal kinderen in havo en vwo na het derde jaar, en in het vmbo na het tweede. Dat is eigen lijk de leeftijd om er juist mee te beginnen. Want pas vanaf 15,16 jaar heb je de bagage om zulke veelomvattende onderwerpen in hun context te zien.” Baars heeft de Holocaust hoog op de agenda staan. Tot corona reisde hij 27 keer met examenleer- lingen naar Auschwitz-Birkenau. „Auschwitz wordt beschouwd als HF ünw f 1'i? f Vanaf: Incl. diner 2 dgn Wesel Spa 3 dgn Den Helder/Texel 4* Waldhotel Tannenhauschen (8,9) 3* Hotel Den Helder (7,9) Zomertip! www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7ocpg J weet niet wat de term Holocaust bete kent, geeft hij toe. „Ik heb niet goed opgelet op school.” De Tweede Wereld oorlog en de Jodenvervolging kent hij wel. „Ik vind het een lastige kwestie. Als je het hebt meegemaakt zal het an ders zijn, maar voor mij ligt dit in het verleden en kan er niets meer aan worden ver anderd.” CJ begrijpt ook niet dat allerlei organisaties nog steeds zo met dat verleden bezig zijn. „Als je de tijd nou LI ■1 iCHWUZ FRANCIS FUKUYAMA IDENTITEIT rmNwi RMun EINDDOEL WITTE HV1« Of WIOKIMavBlHID Geschiedenisdocent Marco Baars is al 27 keer met zijn examenklassen naar Auschwitz geweest, fotowilliamhoogteyling 1 boot kaartje p.p. Texel heen en terug 2 nachten incl. ontbijt Aankomsten t/m oktober o <s> 1 nacht incl. ontbijtbuffet Prachtig vestingstadje Uniek hotel! Slaap in het voetbalstation van Roda JC, in het mooie Heuvelland! Bram van Schaik Culemborg - Marco Baars, docent IA.\ KERSHAW ^9 4* Fletcher Parkstad-Zuid Limburg, Kerkrede (7,9) 2 nachten incl. ontbijt, gebruik fitness en sauna lx een diner (hoofdgerecht), wifi en parkeren Bij Valkenburg, Maastricht Aken. Aankomst t/m mei Incl. spa met zwembaden sauna's Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserved ngskosten en toeristenbelasting GO DONDERDAG 26 JANUARI 2023 W -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 5