Slot en eenrichtingsverkeer Markt blijven gehandhaafd u 6 Niemand wist van het bestaan van Maria Dirkje af kW Zo’n beetje heel haar stamboom kent ze, maar van één familielid had Willem ij n van Gastel nog nooit gehoord: Maria Dirkje. Tot ineens haar graftrommel opdook. Poortdijkstraat en Sleepstraat krijgen een verbod op gemotoriseerd verkeer Het slot op de Markt vanaf de Noorddijkstraat blijft. En ook het eenrichtingsverkeer richting de Grachtweg blijft gehandhaafd. Dat is gewoon logischer voor gemotori seerd verkeer, vindt het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-D uiveland. Na de herinrichting van de Markt, waar nu meer ruimte is voor terrassen en wandelaars, is de toe gang vanaf de Noorddijkstraat afge sloten met paaltjes. Dat is veiliger, wijnkelder. Die is er nog steeds, getuige het kleine heuveltje in de tuin van de hostellerie” zegt Wil- lemijn. Geen enkel familielid woont meer in Schuddebeurs - Willemijn woont in Leiden en haar oom Kees en tante Margreet in Arnhem - maar ze blijven ver bonden met de plaats op Schou- wen-Duiveland. „Bij de boerderij van mijn opa was een renteniers- Hoe mooi zou het zijn als ze weer bij haar ouders terugkwam? het vanaf de Noorddijkstraat voor veel voertuigen lastig is rechtsaf de Nieuwstraat in te slaan, wordt ook deze straat eenrichtingsverkeer. En omdat de smalle Baanstraat nu veel wordt gebruikt vanwege de afslui ting van de Markt vanaf de Noord dijkstraat, wil het college hier een inrijverbod voor vrachtverkeer in stellen. Omdat er nog geen beweg- renlang stond te versloffen op de begraafplaats van Noordgouwe. Toen ze las dat begraafplaatsbe heerder Wim Rotte van plan was de gerestaureerde graftrommel een mooi plekje aan een paaltje te geven, besloot de familie wat be ters: „Hoe mooi zou het zijn als ze weer bij haar ouders terugkwam?” zegt Willemijn. Gegrepen Verbazing alom bij de familie Van Gastel. Ze waren gegrepen door het verhaal over hun onbekende familielid uit een familie die niet onbekend moet klinken in Schud debeurs. „Mijn betovergrootvader Leendert was een eigenzinnige man. Hij werkte als tuinman bij buitenplaats Weelzicht, maar vroeg op een gegeven moment zijn baas om een lening, want hij wilde voor zichzelf beginnen. Hij kocht de hostellerie en boerde erg goed, want hij deed bijna al zijn kinderen een boerderij cadeau. Een daarvan was Marinus, de va der van Maria Dirkje”, zegt Wille mijn van Gastel. Willemijn is net als haar nichtje Grafonbekend Samen met haar zus Jacoba, oom Kees en tante Margreet spraken ze met Wim Rotte af om de graf trommel bij het graf te zetten. Dat is begin januari gebeurd, vlak voor de sterfdatum van Maria Dirkje. Waar het kind begraven ligt, is on bekend. en haar ‘tante Mientje’ vernoemd naar de moeder van Maria Dirkje, Willemijntje van Hoeve. „De na men Leendert, Willemijn en Ma rinus komen meerdere keren voor in onze familie”, legt ze uit. „Een van de broers van Maria Dirkje was Leendert en die kreeg vier kinderen: Kees, Jan, Marinus en Mientje. Marinus is de vader van mij en mijn drie zussen. En de vrouw van mijn oom Kees, Mar greet, zag het artikel over Maria Dirkje in de krant.” De aanwezigheid van de familie Van Gastel in de nog steeds be staande hostellerie Schuddebeurs is nog zichtbaar. „De vrouw van Leendert scheen wel een glaasje te lusten en daarom bouwden ze een wijzering was, ondervonden om wonenden veel overlast van gevaar lijke situaties door kerende voertui gen. Het college wil voor de start van het toeristenseizoen alle beno digde borden geplaatst hebben. Helemaal definitief zijn alle maatregelen nog niet. Er moet na melijk een Verkeersbesluit voor worden genomen. Ook kan de af sluiting van de Markt mogelijk nog worden opgeheven. De bezwaar- commissie moet daar namelijk nog een advies over geven. Toch acht het college de kans klein dat de Markt weer toegankelijk wordt vanaf de Noorddijkstraat huis waar mijn familie in ging wo nen nadat in de oorlog de boerde rij werd gebombardeerd. Dat ren- teniershuis aan de Heesterlustweg hebben mijn gezin en dat van mijn zus Jacoba later gekocht. We pro beren er zoveel mogelijk te komen, in de weekenden en het liefst ook doordeweeks, want die plek is ons dierbaar.” Wat Willemijn ook in ere houdt, zijn de graven van haar familiele den in Noordgouwe. „Ik heb de grafrechten overgenomen.” Ze wist waar haar opa en oma lagen en de vader en moeder van Maria Dirkje en nog wat familieleden. „Maar ik had nog nooit van Maria Dirkje gehoord", zegt Willemijn. Dat is de reden dat de trommel ja wel ingaan op andere voorstellen voor een betere doorstroming van het verkeer in het centrum van Brouwershaven. Zo zijn omwonen den van de Poortdijkstraat het zat dat iedereen van ‘s morgens vroeg tot ‘s avonds laat door hun smalle straat scheurt omdat dit de kortste route is om Brouwershaven te ver laten. Daar wil de gemeente een stokje voor steken met een verbod op gemotoriseerd verkeer met een uitzondering voor bestemmings verkeer. Dat verbod gaat ook gelden voor de dwars op de Poortdijkstraat gelegen Sleepstraat. Daarmee wordt volgens het college verkeer gedwongen via het Slingerbos Brouwershaven te verlaten. Omdat vinden B en W én de Stadsraad, waarmee alle plannen zijn doorge sproken. Maar dat die afsluiting van de Noorddijkstraat niet bij iedereen lekker viel, werd vorig jaar zomer duidelijk. Onbekenden trokken steeds de paaltjes uit de grond of re den ze omver. In september werd een inloopspreekuur gehouden in het Tonnenmagazijn in de smalstad. Aan de hand daarvan kreeg de gemeente naast 26 reacties over de verkeerscirculatie ook een petitie aangeboden tegen de afslui ting van de Markt aan de kant van de Noorddijkstraat: die werd 121 keer ondertekend. De petitie leggen B en W voorals nog naast zich neer, maar ze willen aria Dirkje van Gas- tel overleed 110 jaar geleden toen ze H bijna 21 maanden M M oud was. Haar ou ders Marinus van Gastel, landbou wer in Schuddebeurs, en Wille mijntje van Hoeve uit Sirjansland lieten een lieflijke graftrommel voor hun veel te vroeg overleden dochter maken. Maar die trommel lag een eeuw later niet meer bij haar graf en bleek in erbarmelijke staat. Niet zo gek, want de familie wist niets van het bestaan van de graftrommel af, laat staan van Ma ria Dirkje. Totdat ze in de krant la zen dat de gemeente haar graf trommel had laten restaureren. '•-t DONDERDAG 26 JANUARI 2023 SD Graftrommel duikt na eeuw op De vorig jaar gerestaureerde graftrommel van Maria Dirkje van Gastel is nu 110 jaar oud. fotosandraschimmelpennink BROUWERSHAVEN - Valeska Nastaly Veel Brouwenaren zien liever dat je weer van drie kanten met de auto op de Markt kunt komen, maar de gemeente houdt voet bij stuk. - Willemijn van Gastel Valeska Nastaly Schuddebeurs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 49