Topstatisticus hekelt onderzoek toeslagenouders CBS 13 M - fel Kameel en alpaca straks nog wel toegestaan als huis- en hobbydieren O wV AS 3 'V Hertjes voeren. Hele generaties in Nederland zijn ermee opgegroeid, maar binnenkort lijkt het gedaan met deze hoefdieren op kinderboerderijen en in hertenkampen. De conclusie dat de gedupeerde ouders niet harder zijn geraakt, kan het CBS niet trekken met één bok heb je daar geen last van. Het enige gevaar is dat de herten ont snappen en dan aangereden kunnen worden.” Vanuit de herten gezien begrijpt ze het standpunt van Den Haag over het dierenwelzijn, maar dat is volgens haar wel heel zwart-wit. „Dierenwelzijn is belangrijk, maar je kunt niet alle herten kampen op een hoop gooien. Hier vlak bij in Oranjewoud is een hertenkamp waar de dieren enorm veel ruimte heb ben. Ons kampje, dat al zo’n vijftig tot zestig jaar bestaat, is weliswaar kleiner maar alle hindes krijgen in principe elk jaar jongen.” Dat bewijst in haar ogen dat de leefomstandigheden goed zijn. ster liefdevol. Het jonge hertje verblijft nu in een hertenkamp in Jubbega waar ook zo’n ‘natuurfoutje’ rondliep. Hendrik Althuisius, beheerder van het hertenkamp, ziet alleen maar dieren die goed in hun vel zitten. „Het voedsel dat ze krijgen, valt blijkbaar ook in de Matrasje „Alleen in 2021 hadden we een natuur foutje, toen een kalfje niet in juni maar in oktober werd geboren. Lotte is met de fles grootgebracht, omdat ze niet genoeg vetreserve had voor de winter en kalfjes worden verstoten zodra je ze aanraakt. De eerste nachten lag ik ’s nachts tussen de flesjes door op een matrasje met haar en onze Jack Russell”, zegt de verzorg- aldus een woordvoerder. Over de gebruikte methodologie gaat het CBS met Gill in gesprek, maar het CBS ziet zich wél als de juiste partij om het onderzoek uit te voeren. „Het CBS beschikt over de nodige expertise en technieken. In dit ge val was een duidelijke maatschap pelijke behoefte aan statistisch in zicht.” Ook wijst het CBS op nuan ceringen in de tekst van het rapport, bijvoorbeeld na de zin: ‘Gedu- peerdheid verhoogt de kans op kin- derbeschermingsmaatregelingen niet’. „Er kan op individueel niveau wel een relatie tussen dupering en jeugdbescherming zijn, dat staat op meerdere plekken vermeld.” »P8 thematische statistiek aan de uni- versiteit van Leiden en was in het verleden adviseur bij de afdeling methodologie van het CBS. Ook hielp Gill bij het vrijpleiten van de ten onrechte veroordeelde ver pleegster Lucia de Berk. Hij liet zien dat berekeningen die zouden aan tonen dat De Berk vaker sterfgeval len in haar dienst had, niet klopten. Nu bijt Gill zich vast in de toesla genaffaire. „De CBS-conclusie liet velen denken: alleen de Belasting dienst faalde, maar er is gelukkig niets mis met jeugdzorg. Maar: de conclusie dat de door de toeslagen affaire gedupeerde ouders niet har der zijn geraakt bij uithuisplaatsin gen, kan het CBS niet trekken.” Sterker, het CBS had nooit aan het onderzoek moeten beginnen, zegt Gill. Nadat het CBS becijferde hoe veel kinderen van toeslagenouders uit huis werden geplaatst (uitein delijk bleken het er 2090), keek het of gedupeerden in de affaire vaker hun kinderen kwijtraakten dan soortgelijke ouders die geen slacht offer waren. Gill is emeritus hoogleraar ma- Hertenkampen De Tweede Kamer, die de lijst van daag bespreekt, zou daar nog veran dering in kunnen brengen, maar het is al duidelijk dat een ruime meerder heid het voorstel van LNV-minister Piet Adema zal steunen. Dat betekent het einde van de hertenkampen en de aanwezigheid van herten op kin derboerderijen. „Ik vind het een beetje bizar”, zegt Karin Brandsma van zorg-kinder- boerderij Ten Woude in Heerenveen. Die bevindt zich in een openbaar park en beschikt voor de dagbeste ding onder andere over een herten kamp. Dat telt momenteel vier hin des en een bok. „Veiligheids- risico’s? Herten vallen niet aan, maar rennen weg zodra je binnen het hek komt. Bokken kunnen in oktober (bronsttijd) welis waar met elkaar vechten, wat soms hard aankomt, maar Gill stelt dat het CBS niet is inge richt op dit type onderzoek en wijst erop dat nadat twee onderzoeks methodes afvielen slechts één ‘niet ideale, maar enige optie’ overbleef. Ook vindt hij dat zwaarder getrof fen gedupeerden in de toeslagenaf faire centraal zouden moeten staan bij het onderzoek. Relatief licht ge raakte gezinnen ondervinden minder ingrijpende gevolgen. Het CBS zegt ook dat het graag informa tie over de mate van gedupeerdheid gebruikt, maar dat die er niet was. Het CBS erkent sommige punten van kritiek. „Een aantal heeft het CBS zelf als kanttekening genoemd bij het rapport. Op een enkel punt lijkt sprake van een misverstand”, am~ en edelherten ko- men niet voor in de H H nieuwe lijst ‘dierenwel- zijn huis- en hobbydie- ren’ van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV). Die laat vanaf 1 ja nuari 2024 alleen het houden, kopen of verkopen toe van de dertig dieren die wél op de lijst staan, waaronder alpaca’s, ezels, schapen, geiten en ka melen. Wie een zoogdier heeft dat niet op de lijst staat, mag het houden tot het overlijdt. Ermee fokken mag niet meer. De lijst is opgesteld door weten schappers die stellen dat herten ei genlijk niet gehouden kunnen wor den op kleine stukken grond afge schermd door hekken. ‘Herten heb ben een sterke vluchtreactie waar voor ze de ruimte moeten kunnen hebben’, stelt het wetenschappelijk adviescollege. ‘Qua sociaal gedrag zijn ze complex om te houden; ze hebben een sterke hiërarchie. Ze heb ben ook hele specifieke voedingsbe- hoeftes, waardoor een speciaal dieet nodig is om gezondheidsproblemen te voorkomen.’ Het college wijst ook op veiligheidsrisico’s. ‘Onderzoek wijst uit dat herten dominante en sterke dieren zijn. Bovendien hebben de mannetjesdieren ook nog eens een gevaarlijk gewei.’ A smaak want hun vachten glanzen”, zegt hij. „Den Haag zou beter het probleem met de ongeveer driehonderd wilde damherten rond Heerenveen en Oranje- woud aanpakken”, verzucht hij. Als de plannen van LNV-minister Adema doorgaan, zit er volgens hem niks anders op dan zijn herten te laten slachten. „Ze zijn weliswaar nog maar 5 tot 6 jaar oud en kunnen wel een jaar of 25 worden maar met al die regels is het voor mij afgelopen, Daar ben ik heel makkelijk in.” Karin Brands moet er niet aan denken dat het hertenkamp verdwijnt. „Het zijn h zulke prachtige dieren.” Het voedsel dat ze krijgen, valt blijkbaar in de smaak want hun vachten glanzen N I LEIDEN - Richard Gill Hert mag straks niet meer op de kinderboerderij Caspar Naber Topstatisticus Richard Gill maakt gehakt van het onder zoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uit voerde naar uithuisplaatsingen van kinderen van gedupeerden in de toeslagenaffaire. - Carla van der Wal u - Hendrik Althuisius, beheerder sü GO DONDERDAG 26 JANUARI 2023 A Wa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3