nEPAMD 11953-2023 H M -"M 7. Aé5jÈa A k ijT 5 7^. Herdenken en herinneren: het móet, zelfs als het pijn doet. Daarom is Ineke van Dijke-Van de Vate elk jaar bij de nationale herdenking van de Ramp in Ouwerkerk. Al zou het van haar zo massaal niet hoeven. „Herdenken met alleen een foto en een kaarsje is nog veel intenser.” Ik denk weleens: zou ik niet gewoon naarde herdenking in Nieuwerkerk gaan. Die is niet zo massaal Toen de dakgoot overliep zei mijn kleinzoon: komt er nu een watersnoodramp? Rillingen Die scherpste randjes zijn er wel af, maar nog altijd staan in het museum haar zintuigen op scherp. „Ik krijg nog steeds rillingen bij het geluid van de wind uit één van die luidsprekers. En als ik langs het boek met namen van de slachtoffers loop, leg ik het al tijd op de pagina waar mijn vader staat. Ik ben er zo vaak, maar eigenlijk ben ik er nooit gedachteloos.” Haar twee jongere broers komen overigens nog steeds niet in het museum. „Ik snap dat wel. Het is voor hen nóg zwaarder. De één is net voor de Ramp geboren, de ander erna. Zij hebben geen herinneringen aan hun vader, geen fotootje waar ze samen Diepe wonden Praten over die verschrikkelijke ge beurtenissen, dat was in de eerste ja- ren na de Ramp niet vanzelfspre kend. Ook Ineke ervoer dat. „De wonden waren te diep. Het voelt nu nog steeds alsof je een korst van een wond aftrekt. Moet je nagaan hoe dat toen was.” Maar het gemis was er natuurlijk wel. „Ik herinner me de verjaarda gen... Opeens waren er een heleboel mensen niet meer bij. Die stilte, dat maar tegelijkertijd mag niet vergeten worden wat er allemaal is gebeurd, vindt ze. Dat laatste geeft voor haar de doorslag. Daarom blijft ze haar verhaal vertellen, ook als dat betekent dat ze weer een nacht slecht slaapt. Daarom ook blijft ze betrokken bij het Watersnoodmuseum. En daarom ook is ze elk jaar bij de nationale her denking in Ouwerkerk. Terwijl die plechtigheid niet de manier is die ze zelf zou kiezen. „Het is wel erg mas saal. Dat kinderen erbij betrokken worden, is wel heel goed. En het is ook fijn dat allerlei mensen, tot aan ministers en de koninklijke familie aan toe, hun betrokkenheid tonen.” Maar met al die drukte is het soms lastig om de herdenking als ‘van je zelf te zien, ervaart Ineke. „Ik denk ook weleens: zou ik niet gewoon naar de herdenking in Nieuwerkerk gaan. Dat is veel kleinschaliger: een soort reünie in het dorpshuis, en dan een sobere herdenking.” Wat tijdstippen betreft zou het kunnen. „Maar twee herdenkingen na elkaar, dat is te in tensief. Dat lukt me niet.” Ze kiest tot nu toe elk jaar voor Ouwerkerk. „Voor mijn eigen gevoel moet ik er heen, ook omdat het bij het museum is. Maar het zou ook best eens anders kunnen zijn.” Zeker omdat ‘intiem herdenken’ de afgelopen jaren, door corona, opeens móest. „Ik vond herdenken met al leen een foto en een kaarsje intenser. Zeker omdat corona ons wéér liet zien dat de natuur ons heel hard te rug in ons hok kan sturen. Dat we dan niks in te brengen hebben. Dat was zeventig jaar geleden zo, en dat was nu weer zo. Het kwam heel erg samen.” gemis, dat was heel erg aanwezig. Dat voelde ik als kind ook.” De demonen van toen duiken nog steeds regelmatig op. Ineke heeft ze wel altijd recht in het gezicht terug gekeken. Neem nou de manier waarop ze terechtkwam bij het Wa tersnoodmuseum, waar ze later heel nauw bij betrokken zou raken. „Toen dat net bestond, dacht ik: ik ga daar nooit naar binnen. Veel te confronte rend. Maar ik heb het gedaan. Het was doodeng. En toch ben ik er vrij williger geworden.” Ook dat ging met horten en stoten. „In die eerste periode heb ik toch nachtmerries ge had... Er kwam eens een man een he leboel spulletjes brengen die van zijn overleden familieleden waren ge weest. Dat kwam dan ’s nachts wel even terug, hoor.” op staan. Dat maakt het nog moeilij ken” Herinneringen oproepen, praten, herdenken: het voelt een beetje dub bel voor Ineke. Het rakelt alles op, andacht voor de Ramp is er elk jaar, maar - ze- ker landelijk gezien - zelden zo veel als deze maand. We spreken Ineke een dag nadat ooggetuige Corry Slager bij Jinek haar verhaal heeft gedaan. En een dag daarvoor was Jaap Schoof, oud-directeur van het Watersnoodmuseum, te gast bij Opt Al die berichtgeving gaat Ineke niet in de koude kleren zitten. „Het waren twee onrustige nachten. Als ik zo’n programma heb gezien, slaap ik slecht. Alles komt terug.” Het zal niet voor het laatst zijn deze maand. Ineke, toen 8 jaar oud, woonde ze ventig jaar geleden in Nieuwerkerk, op een boerderij. In de nacht die haar leven veranderde, verloor ze haar va der, opa, oma, ooms, tantes, neefjes en nichtjes. En daarna werd nooit meer iets hetzelfde. Alleen al het overlijden van haar vader, wiens li chaam pas anderhalf jaar na de Ramp werd gevonden, zit diep. Toch heeft Ineke het vaak over hem. „Er zijn meerdere klein- en achterkleinkin deren van mijn vader naar hem ge noemd. Ze kennen allemaal zijn ver haal, zijn gezicht. Ik praat er gewoon over.” Zelfs weleens te veel, merkte ze laatst. „Tijdens een harde bui liep de dakgoot over. Mijn kleinzoon zei: oma, komt er nu een watersnood ramp? Toen dacht ik wel: misschien moet ik het er even wat minder over hebben.” r DE - Ineke van Dijke-Van de Vate - Ineke van Dijke-Van de Vate Ineke van Dijke-Van de Vate herdenkt graag in stilte. Eén van haar lievelingsplekken ligt aan de Sasdijk, net buiten haar woon plaats Schuddebeurs. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Beluister ook onze podcastserie De vermisten van ’53 op pzc.nl/podcast of via uw favoriete podcastapp. Martijn de Koning Schuddebeurs Bij dat museum ga ik nóóit naar binnen, dacht ik vroeger GO DONDERDAG 26 JANUARI 2023 r r- A.A -W I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 37