Delta Ride for the Roses biedt dit jaar vergezichten M M mi® geheime operatie in Zeeuws Museum Schilderij komt terecht in een regenboogdecor pBhk, 3 Fantastisch dat zo'n schilderij hierheen komt, maar het brengt ook een hoop gedoe met zich mee Met de Zeelandbrug en de Oosterschelde- kering prachtige panorama’s Museum in Leeuwarden, bijvoor beeld, waren er zeven mensen no dig om het schilderij op zijn plaats te zetten. De Rembrandt is niet verzekerd stelt. Dat scheelt kosten en zo gaan er uiteindelijk meer euro’s naar het goede doel”, legt voorzitter Henk Remijnse van het koepelbestuur van Delta Ride for the Roses uit tij dens een persconferentie in het hoofdkantoor van Roompot. tocht van 120 kilometer over de bui tendijkse Panoramaweg bij Groede. Kinderen kunnen op 10 juni mee doen aan de 15 kilometer lange fiet stocht in en rond Terneuzen. De volwassenen starten 11 juni vanaf het Stadhuisplein, met keuze uit af standen van 25, 50, 80 en 120 kilo- Brabantse Wal De Ladies Night Ride biedt twee routes van 15 en 30 kilometer. Een dag later kunnen deelnemers aan de gewone Ride kiezen tussen 25, 50, 80 en 120 kilometer. De kortere routes voeren richting de Brabantse Wal. De 120 kilometer loopt van Goes over Schouwen-Duiveland via Noord-Beveland naar de finish in Goes. „Met de Zeelandbrug en de tijdens de tour. Dat is ook niet ge bruikelijk als een museum stukken uitleent aan andere musea. Mocht er schade ontstaan, dan zorgt het Rijksmuseum voor het herstel. Voor het Zeeuws Museum heeft de logeerpartij van De Vaandeldra ger nogal wat voeten in de aarde. „Het Rijksmuseum bekijkt bijvoor beeld of onze beveiliging in orde is”, zegt Ritsema. Ook is het mu seum verplicht om, net als in de co ronaperiode, met tijdslots te wer ken. Op die manier worden niet meer dan 25 bezoekers per half uur toegelaten. Verder worden er extra medewerkers ingezet. Zo moet er permanent iemand zicht houden op het schilderij. De wielertocht waarvan de op brengst naar KWF Kankerbestrij ding gaat, start in twee steden. In Goes begint vrijdag 9 juni de Ladies Night Ride en zaterdag 10 juni de ‘grote’ Ride. In beide gevallen is het parkeerterrein van Roompot het vertrekpunt en de finishplaats. „Roompot is sinds dit jaar één van onze sponsors. We zijn blij dat het bedrijf zijn terrein beschikbaar Oosterscheldekering staat dit par koers garant voor prachtige panora ma’s.” Nee, de fietstocht waaraan vorig jaar zesduizend mensen meededen gaat dit keer niet door de Wester- scheldetunnel, zegt voorzitter Re mijnse. „Vorig jaar was de tunnel passage een belevenis, maar dat was een eenmalige toestemming. Voor de Ride zou de tunnel opnieuw moeten worden afgesloten, waar door het tunnelbedrijf inkomsten misloopt. Bovendien zijn de veilig- heidskosten voor de organisatie vrij hoog. Denk alleen al aan de ver plichte inzet van ambulances.” Toch is er aan Zeeuws-Vlaamse kant genoeg te beleven. Zo voert de meter. Finishplaats is de Markt in Terneuzen, waar dan tegelijkertijd het festival Zeelandjazz plaats vindt. Volgens Jack Begijn, voorzit ter van de Zeeuws-Vlaamse Ride, bijten de evenementen elkaar niet. „We willen juist samenwerken.” De Ride-organisatie koestert groeiplannen. Dit jaar mikt ze op zesduizend fietsers en een kwart miljoen euro opbrengst voor KWF. In 2025 moeten dat achtduizend fietsers en 350.000 euro voor het goede doel worden. Ook denkt ze aan uitbreiding naar andere regio’s zoals Walcheren en Schouwen- Duiveland. 1 PC DONDERDAG 26 JANUARI 2023 de komst van Rembrandt GOES - Frank Balkenende - Maaike Ritsema Zeeuws Museum - Henk Remijnse, voorzitter Ride Wie de Delta Ride for the Roses wil fietsen, kan zich vanaf woensdag 1 februari inschrijven. Het wielerspektakel ten bate van de kankerbestrijding vindt 9, 10 en 11 juni plaats in Midden- Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen. De Vaandeldrager komt op de tweede verdieping van het Zeeuws Museum op een wel heel bijzondere plek te hangen: een muur die voor de gelegen heid in alle kleuren van de re genboog is geschilderd. Een gewaagde, maar weloverwo gen keuze, zegt curator Ivo van Werkhoven. De Rembrandt is op genomen in de nieuwe expositie Protest processie parade, met historische en hedendaagse vaandels, vlaggen en spandoe ken. „We proberen allerlei groe pen bij de tentoonstelling te be trekken, waaronder de LHBTIQ+- gemeenschap”, zegt curator Ivo van Werkhoven. „De muur is ge ïnspireerd op de LHBTIQ+-vlag.” Wie De Vaandeldrager wil bekij ken, gaat eerst door een zee van vaandels en vlaggen heen, alsof je onderdeel bent van een de monstratie. „We wilden een soort meute hebben die door het mu seum trekt”, zegt Van Werkhoven. „Je wordt nog net niet omver ge lopen.” Het museum had al langer ideeën voor een presentatie van vlaggen en vaandels uit de col- lectie. „Toen bleek dat het schil derij van Rembrandt als charme- offensief langs alle provincies werd gestuurd, dachten we: één plus één is drie. Wat eerst een heel bescheiden presentatie zou worden, is uit de hand gelopen tot wat je nu ziet.” Projecteren Van Werkhoven wijst erop dat de vaandel op het schilderij van Rembrandt wit is. „Je kunt er dus alles op projecteren. Het schilde rij is gekocht door de staat en wordt nu bijna gepresenteerd als nationaal symbool. Tegelijkertijd is er in de samenleving van alles gaande: boerenprotesten, kli- maatprotesten. Dat zijn ook men sen die zich met vlaggen en vaandels uiten. We willen iets van die onrust en die verschillende stemmen binnenhalen, om tegen over dat nationale symbool te zetten.” Naast prachtige vaandels van Zeeuwse verenigingen zijn er spandoeken en vlaggen van pro testacties te zien, zoals tegen de Oosterscheldekering en - zeer recent - van Extinction Rebellion: As The Sea Dies, We Die (‘als de zee sterft, sterven wij’). Eén vaandel is in opdracht van het Zeeuws Museum gemaakt, met als tekst: Fund Living Artists (steun levende kunstenaars). Het is, pikant genoeg, een weergave van het verzet tegen de aankoop van De Vaandeldrager, midden in de coronaperiode. Menigeen vond het onverantwoord hieraan zoveel geld uit te geven, terwijl de sector zwaar te lijden had. Van Werkhoven: „We nemen geen standpunt in, maar we wilden die discussie wel hier een plek ge ven.” De Vaandeldrager is van 31 ja nuari t/m 28 februari te zien in het Zeeuws Museum. Tijdslot re serveren is noodzakelijk. Op 31 januari en 19 februari is de toe gang gratis. De tentoonstelling Protest processie parade blijft te zien t/m 3 september. Na het ver trek van De Vaandeldrager kun nen belangstellenden in een spe ciaal ingerichte werkplaats zelf vaandels maken. De Vaandel drager is opge nomen in een tentoonstel ling met vaan dels, vlaggen en spandoe ken. Het schil derij komt te hangen tegen de achter wand. FOTO DIRK JAN GJELTEMA J0LIG? oohburJ; F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 35