F1-bazen zijn woedend op praatgrage FIA-president 25 Shiffrin nadert record Stenmark De Knegt heeft selectie rond Nederlands koppel zevende Allemaal koren op de molen voor sceptici die graag benadrukken dat de verhouding tussen het regule rende orgaan - de FI A - en de com merciële rechtenhouders er altijd een geweest is vol spanning, sinds de FIA de commerciële en regelge vende activiteiten begin deze eeuw bewust besloot te scheiden voor de komende 100 jaar. De FIA maakt zich sindsdien in de eerste plaats druk om de sportieve waarde van de sport, waar Fi voor de Amerikaanse eige naar Liberty Media (en eerder Bernie Ecclestone) vooral een investering is die zoveel mogelijk geld en commer ciële waarde moet opleveren. Het Britse Sky Sports en de BBC meldden dinsdag dat de advocaten van Fi en Liberty een gezamenlijke brandbrief naar de World Motor Sports Council van de FIA hebben gestuurd, waarin ze stellen dat de president met zijn nieuwste uitla- tingen zijn boekje te buiten is ge gaan. De FIA heeft in het verleden namelijk beloofd dat zij het eigen dom, het beheer en de exploitatie van de commerciële rechten niet in gevaar zullen brengen. Met de brief laten de Formule 1- bazen zien dat ze hun buik vol heb ben van het sturende en manipule rende gedrag van de praatgrage Ben Sulayem. Die neemt het als opvolger van Jean Todt in zijn eerste jaar niet zo nauw met vertrouwelijke ge sprekken en is niet vies van zijn ei gen mening verkondigen. zaam plan te komen. Niet alleen met heel veel geld.” Opvallend uitgesproken teksten van de man die eerder deze winter ook al openlijk zijn steun uitsprak voor de poging van Michael An dretti om samen met Cadillac als elfde team op de grid te komen. Geklaag Neem het FIA-gala, waar hij onlangs nog voor wat ongemakkelijke mo menten zorgde door nog eens terug te komen op budgetcap-gate en het gehannes met WK-punten in de kampioensrace in Japan. Of het vol gens hem veel te stroperige proces om nieuwe teams aan te trekken. Zijn geklaag over het gebrek aan steun in de paddock voor Andretti en Cadillac. En nu gaat hij dus op de stoel van de eigenaars zitten na nieuws over een overnamebod, met uitlatingen die mogelijk schadelijk kunnen zijn voor de (commerciële waarde van) de Formule 1. Reden voor Fi en Liberty om nu met een symbolische rode kaart te wapperen, die de verhoudingen er ongetwijfeld niet beter op zullen maken. Nog zes weken voor de mo toren weer gaan ronken in Bahrein en de sport staat al in de fik. Dat be looft nog wat voor het langste sei zoen ooit. De aanloop naar het langste Formule 1-seizoen ooit verloopt al een winter lang uiterst verhit. De machtsstrijd tussen FIA en F1 is weer hevig opgelaaid vanwege een vermeend miljardenbod van de Saoedi’s en een praatgrage president. Nog zes weken voordat Max Ver stappen en consorten weer gas gaan geven in Bahrein, maar aan verha len ontbreekt het niet. Furieus zijn de bazen van het Formule i-circus, nu Mohammed Ben Sulayem bru- Onder de huidige tien teams is daar taal op de stoel van de eigenaars is bijzonder weinig animo voor, aan gaan zitten. Na het horen van gezien prijzengeld en tv-gelden geruchten over een miljardenbod dan met een extra partij moeten van de Saoedi’s, die de Formule 1 worden gedeeld, volgens persbureau Bloomberg naar verluidt graag over willen nemen voor het astronomische bedrag van 20 miljard dollar, leek het de FIA-president een goed idee om via zijn persoonlijke Twitterac- count de Saoedi’s meteen maar de tent uit te bonjouren. Ophoepelen met die zak geld, riep hij alvast, terwijl het bod niet eens officieel bevestigd is. „Als hoe- der van de autosport is de FIA voor- zichtig met vermeende hoge prijs kaartjes die op de Fi worden ge plakt”, aldus Ben Sulayem op Twit ter. „Elke potentiële koper wordt geadviseerd om gezond verstand te gebruiken, met een duidelijk, duur- 0&T Zes weken voor de start al hommeles SKI VELDRIJDEN Mikaela Shiffrin blijft in de winning mood. De Ameri kaanse won ook de tweede reuzenslalom om de wereldbeker in het Itali aanse Kronplatz en breidde daarmee haar re cord uit naar 84 wereldbe- kerzeges. Ze is nog twee overwinningen verwijderd van het ‘alItime’ record van 86 zeges dat op naam staat van de Zweed Inge- mar Stenmark. De 27-jarige Shiffrinn was gisteren ver uit de snelste op de goed geprepareerde Erta-piste in Kronplatz. Ze had na twee manches een voor sprong van 0,82 seconde op de Noorse Ragnhild Mowinckel, die als tweede finishte. Gerben de Knegt maakte zijn selectie bekend voor het WK in Hoogerheide (3, 4 en 5 februari). Bij de mannen mocht hij zeven renners aanwijzen, van wie Mathieu van der Poel favo riet is. Bij de vrouwen heeft Nederland twee extra startplekken: één vanwege de Europese titel en winst van de wereldbeker door Fem van Empel en één om dat Marianne Vos de titel verdediger is. „Voor de laatste plek moest ik nog kiezen tussen Aniek van Alphen en Manon Bakker”, aldus De Knegt, die met Van Empel en Puck Pie- terse twee favorieten in zijn selectie heeft. KUNSTRIJDEN Het Nederlandse kunstrijd- duo Nika Osipova en Dmitry Epstein is op de openingsdag van de EK kunstrijden in het Finse Es poo als zevende geëindigd op de korte kür bij het paarrijden. Het koppel kwam uit op een score van 54,16 na een landing van Osipova op het ijs. De in Enschede geboren Epstein en zijn uit Sint-Petersburg afkomstige partner komen donderdag uit op de vrije kür. Sara Conti en Niccolo Macii beginnen daaraan met de beste score op zak. Het Italiaanse duo zette een score neer van 70,45 punten. Vandaag komt ook Lindsay van Zundert in ac tie op de korte kür. FIA-president Mohammed Ben Sulayem met Max Verstappen. FOTO GETTY Arjan Schouten Rotterdam Ben Sulayem met Liberty Media-CEO Greg Maffei (I) en F1-baas Stefano Domenicali. fotogetty GO DONDERDAG 26 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 25