Djokovic dendert door en treft nu verrassing Paul tv 'U. 1 F' 24 Oranje-opponent groeide onder Delmée uit tot toonaangevende grootmacht Ja- WqL L tU H» WK hockey Programma HOCKEY WK IN IN DIA 1 Djokovic brak de opslag van Roe blev voor het eerst in de vierde game van de eerste set, nadat de Rus daarin nog met 40-15 had voor gestaan en een dubbele fout sloeg op breakpoint. Na een tweede break was het snel 6-1, waarna Djokovic ook in de tweede set al snel een op- slaggame van Roeblev te pakken had en uitliep naar 6-2. „De cijfers zeggen niet echt hoe derhalf jaar geleden in Tokio met olympisch goud. „Er was geld, er stond een pro fessioneel programma met goede mensen en de spelers zetten alles opzij voor hockey. Werk werd op gezegd, studies gepauzeerd, alles voor de droom. Echt een heel mooi traject, en knap dat het gelukt is”, zegt Delmée, die trots is deel te hebben uitgemaakt van dat ver haal. Maar inmiddels is hij bonds coach van zijn eigen Nederland, en speelt morgen in India tegen Bel gië om een plek in de WK-finale. De kwartfinale was gisteren één helft lastig, maar na de rust werd de Koreaanse muur vakkundig af gebroken: 5-1. Koen Bijen wees Oranje de weg met twee typische spitsengoals, waarna Justen Blok, Steijn van Heijningen en Teun de krachtsverhoudingen lagen”, vertelde Djokovic na afloop op de baan. „Hij speelde goed met zijn ge weldige forehand en snelheid.” Beide tennissers hadden nogal wat moeite met de wind in de Rod Laver Arena. „Op tv zie je dat niet, maar de wind komt uit een be paalde hoek en je moet er echt reke ning mee houden”, zei Djokovic, die na ruim twee uur klaar was met Roeblev en voor de tiende keer de halve finales bereikte. Alle keren tot nu toe volgde daarop toernooi winst. In de strijd om een plek in de fi nale neemt Djokovic het op tegen de verrassende Amerikaan Tommy Paul. In de andere halve finale staan de Griek Stefanos Tsitsipas en de Rus Karen Chatsjanov tegenover elkaar. Djokovic is nu 26 partijen op rij ongeslagen op de Australian Open. Met Paul treft hij de nummer 35 van de wereld, die een keer de vierde ronde haalde op Wimbledon. Een kwartfinale op een grandslamtoer- nooi was nieuw voor de 25-jarige Amerikaan, die daarin zijn landge noot Ben Shelton in vier sets ver sloeg: 7-6 (6) 6-3 5-7 6-4. Djokovic: „Tommy heeft tegen mij niets te verliezen. Ik zal me goed moeten voorbereiden, want Paul heeft de afgelopen vijftien maanden al bijzonder goede din gen laten zien.” Volwassen ploeg Waar zij de laatste jaren altijd de halve finale haalden, was dat voor Nederland geen uitgemaakte zaak. Meer dan de helft van de selectie speelde überhaupt nog nooit een WK. Toch ziet Delmee in India een volwassen ploeg. „Die jongens zit ten echt heel goed in het toernooi. Dat stelt me gerust. Daarom zeg ik nu ook niet meer dat het WK al is geslaagd. Als je eenmaal in de halve finale staat, wil je meer.” Delmée ziet wel wat vergelijkin gen met dat Belgische traject. Hij begon met een grotendeels nieuwe ploeg en eiste volledige toewij ding. „Alleen: wij zijn nu pas een jaar bezig. Deze jongens zijn bezig om beter te worden, dat stralen ze uit. En ze worden ook nog veel be ter. Maar de laatste stappen zijn het moeilijkst. Je moet het eigen lijk een keer hebben ervaren, een halve finale, of een verloren finale. Het gebeurt weinig dat een ploeg in één keer uit het niets doorstoot naar de titel. Maar we gaan het toch proberen.” Beins voor de andere doelpunten zorgden. Opvallend: allemaal nieuwelingen in Oranje, dat fris, energiek en gefocust oogt. België is morgen wel van een ander kaliber. Het team is na ‘To kio’ grotendeels intact gebleven. „Daarom hebben ze gemiddeld misschien wel 200 interlands per speler meer dan wij”, weet Del mée. „Die ploeg is zo inge speeld, die drijft echt op auto matismen.” Wel viel de be langrijke strafcornerspecialist I Alexander Hendrickx uit met een knieblessure. „En ook een paar andere jongens zijn eerder in het toernooi ziek of licht ge blesseerd geweest. Maar als ik I eerlijk ben verwacht ik behalve Hendrickx iedereen erbij vrij dag.” Zo goed als Delmée de te il genstander kent, geldt dat an- L dersom ook voor Michel van [1 den Heuvel. De ervaren Neder- 1 landse coach werd na ‘Tokio’ bondscoach van de Belgen. Na de overtuigende 5-1 winst op Zuid-Korea komt het voor Nederland ook op dit WK hockey tot een treffen met België. „Zij hebben per speler 200 interlands meer dan wij. Maar we gaan het toch proberen.” IB et is het type sport- B—B verhaal waar bonds- J coach Jeroen Delmée Ifl van houdt. Hoe een UB kleinduimpje zich op basis van ambitie en toewijding ontpopte tot hét hockeyland bij de mannen. Zo verging het België. Begin deze eeuw nog een stel se- miprofs die - als ze al meededen op een EK - met grote cijfers wer den weggeblazen door landen als Nederland en Duitsland. Nu al ja ren toonaangevend, regerend olympisch en wereldkampioen. Want in 2006 werd een tienja renplan uitgerold bij de zuiderbu ren. Vanaf 2010 maakte Delmée er zelf vijfjaar deel van uit, eerst als assistent-coach en daarna als eind verantwoordelijke. Het eerste doel, een medaille op de Spelen van Rio de Janeiro in 2016, werd afgevinkt. Daarna pakten de Red Lions door. De ploeg werd in 2018, na een WK-finale tegen Nederland, we reldkampioen. Na de korfballers was het pas de tweede wereldtitel voor een teamsport in België. Dat bekroonde de hockeyrevolutie an- TOTEN MET 29 JANUARI TV ZIGGO SPORT AUSTRALIAN OPEN ‘België is z6 ingespeeld HALVE FINALES Morgen 12.00 uur Australië - Duitsland 14.30 uur België - Nederland Novak Djokovic heeft op de Aus tralian Open op overtuigende wijze de halve finale bereikt. De Serviër, negenvoudig winnaar van het toernooi in Melbourne, versloeg de Rus Andrej Roeblev in drie sets: 6-1 6-2 6-4. A Novak Djokovic is uitzinnig na de zege op Andrej Roeblev. FOTO ANP Rik Spekenbrink Rotterdam/Bhubaneswar Met België wacht voor Oranje-bondscoach Jeroen Delmée morgen een oude bekende. "FOTOEECGA J DONDERDAG 26 JANUARI 2023 GO -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 24