finale willen we wat rechtzetten u Ajax moet weer leren winnen, en wel meteen •I JB4 1 23 en voelt dat het deze weken zaken kan doen H F Kroatië is een moeilijk te bespelen team, met veel kwaliteit en veel ervaring Graaf blijkt dit seizoen een meester in het negeren van de hinderlijke oproepen van de VAR. Bij PSV te gen Sparta weigerde hij een straf schop te geven aan de Eindhovena ren toen Jeroen Manschot hem naar het beruchte scherm riep in de slot fase. In de Kuip zag VAR Kamphuis eerst een handsbal in een bal die ongelukkig op de arm van de Deen Mikkel Duelund was beland. Van de Graaf keek naar het scherm en liet dat moment terecht onbestraft. Toen de bijna opdringerige Kamp huis kort daarna weer aan de bel trok voor een rode kaart voor Mar- Bij het WK daarvoor in 2018 was Kroatië verliezend finalist. De ver wachting was dat Modric na de eindstrijd in Qatar zou afzwaaien als international. Maar hij is er ko mende zomer toch nog bij. „Ik wil absoluut nog verder”, aldus de 37-jarige middenvelder van Real Madrid. „Ik heb er nog veel plezier in en ik kan nog presteren op hoog zei: ‘M, doel’.” land pakte meer punten in duels in de eerste drie edit staatje). Belangrijk om te zege grijpen, dan geeft die recht op een ticket voor het mende EK. De kwalificatie is het zo: als Oranje niet streeks naar het EK gaat (als de laatste vier van in totaal 24 EK-tickets verdeeld. Ajax, de club die zich met de Eu ropese elite wil meten, moet van avond tegen Volendam de slecht ste nationale reeks in 58 jaar voorkomen. In 1965 bleef de top club voor het laatst zeven duels op rij zonder eredivisiezege. De teller staat nu op zes, doordat Ajax de eerste seizoenshelft af sloot met een nederlaag tegen PSV en gelijke spelen tegen Vi tesse en FC Emmen, en ook te gen NEC, FC Twente en Feyen- oord na de winterstop met een punt genoegen moest nemen. Acht keer op rij niet winnen, ge beurde Ajax nog nooit. Wie de Amsterdammers ziet zwalken, kan niets uitsluiten. Een programma met Volendam, Excelsior, Cambuur en RKC lijkt ideaal, maar de volle mep tegen laagvliegers, die ook noodzake lijk is vanwege het loodzware programma in de laatste maand, is voor het ver afgegleden Ajax al lang niet vanzelfsprekend meer. Nog los van de worsteling op het veld, bleek de afgelopen week dat ook de vechtscheiding met clubi- coon Daley Blind, het inperken van de selectie en de opge schudde hiërarchie, roddel en achterklap niet naar de achter grond hebben verdreven. Integendeel, want het door de spelersraad geïnitieerde bezoek van mental coach Joost Leenders bracht flinke onrust en verdeeld heid aan het licht, aangezien het aantal spelers dat zich tevreden toonde over trainer Alfred Schr euder en zijn assistenten op één hand te tellen was. Dus ging het beraad van het technisch hart er op maandagmiddag minder ont spannen aan toe. Conclusie: er moet een assistent bij die helpt de harmonie en daarmee de win ning mood terug te krijgen. Zo staat de druk vol op trainers en spelers als Ajax vanavond een nieuwe poging tot een wederop standing waagt. Dat ervoeren staf en selectie na de 1-1 in de Kuip zondag al, toen het een hele onderneming werd om een paar honderd ziedende fans bij de Arena te omzeilen. Ga er maar aanstaan, als het vertrouwen na de slechtste serie in bijna 25 jaar richting nulpunt is gedaald en met de wetenschap dat het publiek bij een povere fase of tegengoal de onvrede met fluitconcerten laat blijken, of er ger nog, eist dat er koppen rollen. Zo ging dat ook tegen Twente, toen Schreuder zijn ploeg tot zijn verbazing ‘nerveus’ zag begin nen nadat hij naar eigen zeggen juist ‘nieuwe energie’ en ‘een goede trainingsweek’ gezien had. Of het nu de opbouw, de rest- verdediging, de dynamiek of de stootkracht is, de club die lang de transformatie als excuus ge bruikte, zal nog steeds niet van de ene op de andere dag weer top zijn. Voor Schreuder en Ajax is het in eerste instantie zaak weer wedstrijden te winnen. Alleen dan krijgt Operatie Zelfvertrou wen gestalte, neemt de druk op de murw gebeukte staf en selec tie af en kan de nummer 5 van de eredivisie weer opkrabbelen en eensgezind en onbevangen een gooi doen naar titelprolongatie. Net als middenvelder Mats Wief- fer, die na zijn gigantische loop werk zondag in de Klassieker, waarin hij de meeste meters van niveau. Ik blijf zeker nog internati onal tot de zomer. Daarna heb ik meer tijd om na te denken. Ik weet niet of ik nog blijf spelen tot het EK in Duitsland volgend jaar.” De KNVB wilde de finaleronde van de Nations League graag een keer organiseren. De bond heeft het nog: mocht Oranje in juni winnen van het toernooi als ambi tie opgenomen in het beleidsplan voor de periode 2022-2026. Toen Koeman een jaar geleden onder handelde over een rentree als bondscoach, legde KNVB-directeur Marianne van Leeuwen hem dat voor. „Onze ambitie is binnen vier jaar een hoofdprijs met Oranje”, zei Van Leeuwen. „Behalve een EK of de Nations League zeker van WK-titel winnen mag het ook de Nations League zijn.” Hoe Koeman reageerde? Van Leeuwen: „Ronald Zeker in de wetenschap dat regis seur Kök^ü bij de eerstvolgende gele kaart geschorst moet toekijken. Slot heeft hem er in Enschede in elk quez honoreerde de leidsman die geval gewoon bij. oproep wel. Het was streng, maar Slot zal er ongetwijfeld dolblij mee zijn ge weest. De winst was immers al hal verwege binnen toen Orkun Kök^ü alle spelers had afgelegd, dit keer na keeper Jasper Gillessen, die stokstijf een uur mocht gaan uitrusten. Het bleef staan bij de strafschop, pas- zal hem fris aan de start brengen seerde. De winst voelde vast als een van de wedstrijd tegen de club waar mooie aanloop naar het kwartet ze hem niet alleen een zeurkous lastige opdrachten dat Slot en zijn maar ook nog eens niet goed ge- mannen vanaf nu te wachten staat, noeg vonden. een kwartet toppers - Ronald Koeman Feyenoorder Igor Paixao neemt vergeefs het Nijmeegse doel onder vuur, fotoanp Ronald Koeman en ex-international Wesley Sneijder (links) bij de loting in Nyon. foto reuters FC Volendam is vanavond de eerste van een serie tegen standers tegen wie Ajax weer moet leren winnen. Alleen door hard af te rekenen met de dra matische reeks kan de zwal kende kampioen het vertrou wen opvijzelen en zich weer serieus in de titelstrijd mengen. Schreuder geeft aanwijzin gen aan Bergwijn. foto pro shots Johan Inan Amsterdam GO DONDERDAG 26 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 23