O ‘Mijn vrouw vindt het oneerlijk dat ik meer verdien’ 5 xxxx 21 HOEVEEL VERDIEN JE? CHECK €5523 F „Bruto 8820 euro en netto is dat 5523 euro.” tingen op de belasting; die noe men we heffingskortingen. Het basistarief in de inkomstenbelas ting voor de eerste schijf daalt van 37,07 procent naar 36,93 procent. Dat geldt voor inkomens tot 73.071 euro per jaar. Dit betekent dat je werkgever minder belasting in houdt op je brutosalaris, waardoor je als werkende maximaal 102 euro per jaar meer overhoudt. „Dat vind ik een lastige vraag. Aan de ene kant weet ik dat ik ruim twee keer modaal verdien. Aan de andere kant werk ik in een nichevak en heb ik een beschermd beroep. Ik heb veel moeite moeten doen om deze baan uit te mogen oefenen. Mijn vrouw vindt het oneerlijk dat ik meer verdien ter wijl wij allebei net zo hard werken. Maar ik vind dat het verschil in salaris tussen twee beroepen niet zit in wie harder werkt. Het hangt af van vraag en aanbod én wat je werkzaamheden opleveren voor je werkgever.” Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? „De allerbelangrijkste is de performance bonus. Die ligt tussen 10 en 20 procent van je jaarsalaris en hangt af van de prestaties van het bedrijf en van mijzelf. Afgelopen jaar heb ik ongeveer de maxi male bonus gekregen. Verder kan ik 13 adv-dagen laten uitbetalen en ik krijg een representatiever goeding van 104 euro netto per maand. Mijn woon-werkverkeer wordt ook vergoed.” „Dat is voor mij relatief. Volgens mijn contract werk ik 40 uur, maar in werkelijkheid werk ik meer. Ik ben een ambitieus persoon, dus ik vind ook dat het erbij hoort.” „Nee, ik heb niet stevig onderhandeld. Ik heb vooral voor deze baan gekozen omdat het uitda gender voor mij was. Ik krijg ieder jaar een goede bonus en verder push ik niet.” „Mijn motto is: je leeft maar één keer. Ik wil het goed doen voor mijn werkgever, hard werken en efficiënt werken. In de toekomst wil ik wel meer verantwoordelijkheden op mij nemen, zodat mijn werk nog meer gewaardeerd wordt. Dan zal daar ook een ander salaris bij horen. Ik geloof in mijzelf en als je slim bent en hard werkt, komt het wel goed. Ook qua salaris.” Verhoogde vergoeding reiskosten en thuiswerk Voor het eerst sinds 2006 is de belastingvrije vergoeding voor reiskosten tijdens werk en voor woon-werkverkeer verhoogd van 0,19 euro naar 0,21 euro per kilometer. De thuiswerkver- goeding gaat van 2 euro naar 2,15 euro. Het is niet veel, maar je kunt toch weer een extra kopje koffie halen. Maar let op: deze verhogin gen zijn niet wettelijk verplicht, dus de werkgever mag kiezen of hij deze verhogingen wel of niet doorvoert. „Maar is de verhoging opgenomen in de cao, dan is de werkgever het wel verplicht”, aldus Heinen. sluiten bij de inflatie.” „Voor iedereen die werkt in loon dienst. Mensen die twee keer mo daal verdienen, gaan er ook op vooruit, alleen in verhouding minder”, zegt Heinen. Het netto maandsalaris van een werknemer met een modaal inko men (3086,42 euro bruto) stijgt in 2023 met 3,7 procent, dat komt neer op 91 euro. Werknemers die twee keer modaal verdienen (6172,84 euro bruto per maand) krijgen 97 euro extra, dat is 2,42 procent. „Het was de bedoeling van het kabinet de lagere inko mens te verhogen. Dat is hiermee gelukt”, besluit Van der Velpen. een hoger nettoloon.” De arbeidskorting gaat vanaf 1 januari jaarlijks omhoog. Werknemers en ondernemers met een inkomen tot 115.301 euro betalen daardoor in 2023 minder inkomstenbelasting. Zo houden zij meer inkomen over. Van der Velpen: „Verdien je in december 2000 euro bruto en in januari ook, dan zie je dat de loonheffing lager is en je netto meer overhoudt.” Stijging van de arbeidskorting 1 Als je in loondienst bent, houdt je werkgever loonheffing in op jouw salaris. De algemene hef fingskorting en arbeidskorting zijn geen bedragen die je als werk nemer betaalt, maar geven korting op je te betalen loonbelasting, legt Heinen uit. „Als een arbeidskor ting van toepassing is, houdt de werkgever minder loonheffing in op het salaris van de werknemer. Een lagere heffing betekent dus Stijging cao-lonen Naast de wettelijke regelin- T gen hebben veel werkge vers zich ook te houden aan een cao. Heinen: „Veel cao-lonen stij gen per 1 januari. Diverse branches gaan er fors op vooruit, vooral waar veel schaarste is, zoals in de bouw- en beveiligingssector. De bouw heeft de grootste stijging in 20 jaar. Personeel in de bouw krijgt 5 procent erbij. De lonen in beveiligingsbranche stijgen met 14,5 procent. Dat is ongekend en komt doordat in een eerdere cao is vastgelegd dat lonen moeten aan- ILLUSTRATIE TRIK VERDIENT NOAH GENOEG? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Wat verdien je? Ben je blij met wat je verdient? Moet je hard werken voor je geld? Heb je over je salaris onderhandeld? Hoe zie jij je toekomst? - Jenny de Koning Vacatures voor vergelijkbare functies laten zien dat het salaris voor iemand met dezelfde werk zaamheden als Noah rond de 6000 euro bruto ligt. Noah: „Het is lastig om een gemiddeld salaris te benoemen voor mijn functie. Octrooigemach tigde blijft een nicheberoep en er is best wat schaarste. De onderhandelingspositie is relatief goed, dus het salaris kan hier en daar behoorlijk verschillen.” Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? NOAH (35) is octrooi- gemachtigde bij een hightechbedrijf en heeft twaalf jaar werkervaring. Noah regelt de patenten die uitvindingen en innovaties van het bedrijf beschermen. LU S LJJ CC to —I Voor wie zijn deze veranderingen vooral interessant? GO DONDERDAG 26 JANUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 21